Білорусь закрила кордон: півтисячі українців можуть не дочекатися трансплантації нирки

Білорусь закрила кордон: півтисячі українців можуть не дочекатися трансплантації нирки

Фото: Офіс президента України

Українці, що потребують пересадки нирки, записали відеозвернення. Просять дозволу на  перетин  кордону.

Трансплантація нирок у Білорусі - під загрозою. Бо тамтешні кордони для іноземців закрили. Через коронавірус. Тепер українці, що потребують пересадки органів, не можуть пройти процедуру здачі аналізів крові. А вона обов'язкова для подальшого пошуку донорських органів. Ба більше, людей навіть можуть викреслити зі списку тих, хто очікує на трансплантації. 

Про це йдеться 4 листопада в сюжеті ТСН.19:30. 

Студент Дмитро знаходиться у Рівненській обласній лікарні у стані середньої ступені важкості. Лікарі проводять йому дезонтиксаційну терапію, щоб його стан не погіршувався. Він потребує трансплантації нирки.

Операцію з пересадки органа від померлого донора Дмитру мають зробити у Білорусі.

"У 2019 році МОЗ перерахувало гроші на білоруську клініку у Мінську. Відтоді ми в листі очікування", - розповідає мати Дмитра Тетяна Якубець.

Очікуючи нирку, хлопець повинен що три мІсяці їздити до сусідньої країни - здавати аналіз крові. Він допомагає визначити сумісність із донором.

"Якщо невчасно здаєш - прострочиш хоча б 1 день - донора тоді не шукають. Ти не в черзі", - говорить жінка.

Але  Білорусь свої наземні кордони для іноземців - за деякими винятками - закрила. Через коронавірус.  Можна дістатись хіба що літаком. Однак пацієнти скаржаться: їхнє здоров'я у небо піднятись не дозволяє.

Руслана теж стала заручницею ситуації. Трансплантацію нирки для неї держава оплатила ще у 2017-ому. 

Офіційно замок на кордон повісили 1 листопада. Однак  Назар, дружині якого видалили обидві нирки і тепер вона на гемодіалізі, повідомив: насправді білоруси пропускати припинили ще наприкінці жовтня.

У Міністерстві закордонних справ України запевняють: вони намагаються проблему вирішити. А поки що - радять звертатися людям до посольства України в Білорусі.

Ситуація патова - кажуть у Міністерстві охорони здоров'я. Бо за 4 роки на трансплантацію органів у Білорусі вишикувались у чергу з півтисячі українців. Чотириста вісім із них - потребують нової нирки. Майже мільярд гривень Україна за операції вже заплатила. Гроші поки що Київ відкликати  не планує.

"У випадку, якщо ми будемо їх повертати - ми прийняли стратегію, що ми будемо ці кошти використовувати або на нових пацієнтів, якщо цим пацієнтам уже буде проведена в Україні трансплантація, або, якщо не зможемо провести трансплантацію, вони будуть повертатися у державний бюджет України" - зазначає заступник міністра охорони здоров'я з питань європейської інтеграції Ігор Іващенко.

Черги на трансплантацію  утворюються, зокрема, через квотування. Бо Білорусь іноземцям може робити не більше 10%  від усієї кількості відповідних операцій. Після нового закону про трансплантацію система мала б запрацювати в Україні. І якщо  в Білорусі доводиться платити майже 2 мільйони гривень за трансплантацію нирки, то в Україні вона обходиться в 400 тисяч гривнь.

Трансплантація нирок українців у Білорусі опинилася під загрозою через закриті кордони

Трансплантація нирок українців у Білорусі опинилася під загрозою через закриті кордони

"Порядка 124 операцій з пересадки нирки було виконано в цьому році. Частина була обмежена під час карантину. Значна частина від родинних донорів, від померлих - близько 11 трансплантацій", - говорить Іващенко. 

Однак,  пересадку у нас готові поки що робити лише 19 клінік. Хоча потребує трансплантації нирки близько тисячі пацієнтів щороку.  До того ж, і досі не налагоджена організація  системи трансплантації з єдиною базою даних неродинних донорів та реципієнтів.

Тим часом українці, що потребують пересадки нирки, записали відеозвернення. Просять дозволу на  перетин  кордону. Бо потрапляння у Білорусь для них - це питання життя і смерті. 

Нагадаємо, що у Львівському медичному університеті ім. Данила Галицького створили кафедру трансплантології. Вона функціонуватиме на базі міської клінічної лікарні швидкої допомоги. 

Автор: Олена Лоскун. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація