"Змушують писати заяви": медики з Рівного скаржаться, що коронавірус в них не визнають як профзахворювання

"Змушують писати заяви": медики з Рівного скаржаться, що коронавірус в них не визнають як профзахворювання

В адміністрації лікарні тиск на працівників спростовують.

Медики Рівненської обласної лікарні заявляють, що їх змушують писати заяви, що коронавірус підхопили деінде, але тільки не на роботі. Поки що в жодного з них хворобу не визнали профзахворюванням.

В адміністрації тиск на працівників спростовують. Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Колишня молодша медсестра Любов Бондарчук нині на пенсії, але донедавна ще працювала. Весною захворіла на коронавірус. Каже, підхопила недугу на роботі. І вже пів року бореться за лікарняний. Хоче виплат як за професійне захворювання.

"Пропрацювала 26 років в обласній лікарні в реанімаційному відділенні, то віддячили мені тим, що я тепер не можу лікарняний отримати", - каже вона.

Ще одна медпрацівниця не показує обличчя, бо боїться тиску керівництва лікарні. Каже, що підхопила коронавірус на роботі і її життя рятували у реанімації. Її теж, стверджує, змушують писати заяву, що захворіла у побуті.

Керівник Рівненської обласної лікарні Віктор Ткач запевняє, що до такого ніхто не змушує. Лише можуть підказати, що лікарняний можливо отримати швидше, якщо є така заява. А на розмір виплат це ніяк не впливає.

"Чи це професійне захворювання, чи це непрофесійне захворювання – кошти по лікарняному виплачуються одинакові", - каже Віктор Ткач.

А  додаткові виплати можливі лише за певних умов.

"Можливо, в майбутньому така ситуація виникне, що хворий захворіє на якесь захворювання, яке пов'яжуть з тим, що він колись переніс COVID-19. От тоді він може претендувати тільки на ці виплати", - додає керівник Рівненської обласної лікарні.

Від початку пандемії, за даними управління Держпраці, лише в обласній лікарні підхопили коронавірус 190 медпрацівників. Та чи професійне це захворювання, чи інфікувалися деінде – по кожному випадку проводиться розслідування. В обласній лікарні дійсно наразі не завершене жодне. В Держпраці нарікають на не зовсім ефективну роботу спецкомісії. Стверджують, намагались спонукати.

Взагалі на розслідування дається 5 днів. Та у всіх медзакладах клопочуть про продовження термінів і це дозволено, бо так швидко неможливо з'ясувати джерело зараження. Та тоді часові рамки "розмиваються".

Інженерка з охорони праці Рівненської обласної лікарні Наталя Мельничук показала справи медиків, які підхопили коронавірус. Запевняє, що розслідування не затягують, а долають бюрократію визначення, що захворювання професійне. Керівник пояснює схему:

  • отримують екстрене повідомлення від сімейного лікаря до роботодавця і лабораторного центру;
  • на роботі створюють комісію;
  • потому пишуть клопотання до Держпраці на продовження термінів внутрішнього розслідування;
  • чекають на дозвіл;
  • отримавши дозвіл пишуть новий наказ. Це вже триває близько місяця;
  • беруть пояснення у медпрацівника: де міг захворіти, з ким контактував, огляд місця, пояснення контактних осіб;
  • матеріали внутрішнього розслідування і паралельного епідеміологів потрапляють до кабінету єдиного на всю область профпатолога, який усе це аналізує.

ТСН з'ясувала, чому коронавірус у медиків не визнають професійним захворюванням

ТСН з'ясувала, чому коронавірус у медиків не визнають професійним захворюванням

Матеріали зі всієї Рівненщини скеровують до профпатолога Євгенія Шевчука. За 3 місяці він проаналізував документи по 600 медпрацівниках. На черзі ще 300. Деякі доводиться повертати на доопрацювання. І, каже, навіть якщо інфікувалися на роботі – це не означає, що захворювання визнається професійним.

"Один захворів від хворого, потім сіли попили чаю, зняли маски, перекусили і заразив колега всіх колег – це вже буде непрофесійне", - пояснює профпатолог.

Та й після висновку профпатолога ще треба оформити спеціальний акт на 14 сторінок. Щоб не чекати так довго і отримати лікарняні швидше, чимало медпрацівників і пишуть, що захворіли у побуті.

Те, що доведеться чекати невизначений термін – порушення, певні юристи.

"Виходить, що оплата лікарняних зависла в повітрі. Це означає, що на цей час трудові і соціальні гарантії медичних працівників порушені", - пояснює юристка Людмила Суржук.

Радять писати скарги до соцстраху. Якщо не допоможе – звертатися до суду. Загалом же на Рівненщині із 900 медпрацівників завершили розслідування лише по 174. Із них визнали професійним захворювання менш аніж в третини.

Нагадаємо, що в Україні від початку пандемії коронавірусу захворіли 17 тис. медичних працівників. За страховкою звернулись понад 700. З них двом встановили третю групу інвалідності.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація