"Здати тест — та ще пригода": чому в Одесі довго чекають результатів на COVID-19

"Здати тест — та ще пригода": чому в Одесі довго чекають результатів на COVID-19

Фото: pixabay.com

Переповнені лікарні, недотримання правил карантину, сімейні лікарі, які радять чекати 10 днів — які слабкі місця у боротьбі з коронавірусом в Одесі та яке може бути вирішення проблеми.

В Україні щодня виявляють сотні нових хворих на COVID-19. Утім деякі потенційно інфіковані не здають тести: для одних це дорого, інші кажуть, що бояться заразитися коронавірусом у лікарні. Водночас ті, хто вирішив таки здати тест, можуть чекати на результати понад три доби. Нещодавно в Одесі тим, кому потрапити на діагностику та лікування самостійно не вдалось — "пробиватись" допомогали волонтери.

Чому результати хворі на COVID-19 дізнаються не одразу та чи усі з симптомами звертаються по медичну допомогу — дізнавався сайт ТСН.ua в Одесі. 

"Здати тест — та ще пригода"

Здати тест і дізнатись діагноз в Одесі не так просто, кажуть місцеві мешканці. Деякі сімейні лікарі, за їхніми словами, ігнорують пацієнтів з симптомами коронавірусу. Потенційно хворим на COVID-19 доводиться самотужки щось робити зі своїм здоров'ям.

"Мій сімейний лікар не відправив мене на тест, коли у мене був кашель і температура 39 градусів після повернення із заходу України. Сам робив тест у приватній лікарні за 2 тисячі гривень, через 4 дні отримав позитивний результат, але там на вихідні випало", — розповів ТСН.ua одесит Станіслав.

Інший одесит Дмитро каже, що його також проігнорував сімейний лікар і навіть швидка.

"Мене сімейний не відправив на тест. Швидкі їхати відмовлялися, а в лікарнях казали, що приймають тільки пацієнтів, яких привозить швидка. Загалом, здати ПЛР-тест — та ще пригода", — розповів нам Дмитро.

За словами відомої одеської волонтери Катерини Ножевнікової, яка нещодавно опублікувала допис про коронавірус, пацієнтам іноді доводиться пробиватися до лікарень.

"Очікування ПЛР-тестів вже затягується до 3-5 діб навіть в місті. Пацієнт з п'ятої лікарні повторно здав тест 18 серпня (перший тест 12 серпня — неправильний забір матеріалу). Все ще чекає... Після виписки пацієнт з тотальною пневмонією, котрий пролежав 46 днів в інфекційці (половину з них на кисні), 4 дні не може потрапити до лікарні № 8 і закінчити лікування", — написала вона.

Згодом волонтерка доповнила, що результати тесту пацієнта з лікарні № 5 все ж таки прийшли. Але від моменту, як він захворів і здав перший тест, минуло 14 днів. "Поки він на нього чекав, то вже і вірус здох, пневмонію буде доліковувати ще в стаціонарі", — написала вона.

Як виявилось з коментарів користувачів під дописом волонтерки, це не єдиний випадок. Також в коментарях до допису писали, що деякі сімейні лікарі відправляють людей з симптомами на аналіз не одразу, а рекомендують перечекати тиждень чи два.

"У нас захворіла знайома, температура, втрата нюху. Коли вона зателефонувала лікарю, сказали чекати 10 днів. Сенс не можу зрозуміти. Чи так це? Чи правильно це? Адже не у всіх відразу пневмонія, людина не ізольована, а у кума була пневмонія і підтверджений ПЛР, але не було кашлю взагалі", — написала Оксана Балахніна-Дротенко.

У волонтерки був схожий випадок. Разом з департаментом охорони здоров'я вона п'ять днів викликала бригаду, щоб потестувати гуртожиток, де живуть люди з особливими потребами. 

"Там хворі діти. А на думку сімейного лікаря їх потрібно було тестувати через 2 тижні після першого виявленого випадку. Зараз просто зранку і до вечора розбираю ситуацію, де сімейна лікарка 10 днів по телефону консультувала пацієнта і передбачала лікування антибіотиком по вайберу, навіть не спромігшись послати пацієнта на банальний загальний аналіз. Результат лікування: на швидкій з тотальною пневмонією поїхав в лікарню. Яка, до речі, теж не хотіла його брати... Ось так у нас зараз працює все. І так кожного дня", — сказала Ножевнікова.

Вона також розповіла, що важкі пацієнти надходять з районів в стані сопору або з сатурацією 40-50%. "На протязі доби максимум два такі пацієнти йдуть в інший світ. Це наслідки пізнього звернення до лікарні, очікування ПЛР, а також відсутність кисневої терапії на ранній стадії. За цими цифрами життя, які найчастіше можна було врятувати", — розповіла волонтерка.

В чому проблема та яке рішення

ТСН.ua Катерина Ножевнікова розповіла, що довге очікування на результати тесту, на жаль, вже "не факт, а буденність". За її даними, у протичумному інституті, в якому роблять ПЛР-тест, захворіло кілька співробітників.

"І це теж вплинуло на швидкість видання результатів. Наразі дві опорних в місті лікарні отримують результати протягом трьох діб. Райони, як і раніше, до 5 діб. Доступ в районах до КТ і до консультацій сімейних лікарів практично відсутній. Пізня діагностика — це катастрофа в цій ситуації. Так ми опинимося в "червоній зоні" дуже швидко. А за цим послідує жорсткий карантин", — сказала вона.

Як пояснив ТСН.ua лікар з Роздільнянскої ЦРЛ Іван Черненко, тести затримуються не через недбалість робітників лабораторії. 

"Є проблема з логістикою. Не думаю, що в цьому є злий намір або недбалість, просто не вистачає персоналу, як і всюди", — сказав лікар.

Представник Лабораторного центру МОЗ України в Одеській області Сергій Дементєв бачить лише одне дієве вирішення проблеми — дотримуватись карантинних та протиепідемічних заходів.

"Уникати контактів з людьми, обов'язково користуватись антисептиком, носити маски чи респіратори, дотримуватись дистанції. Тоді і звертатись за меддопомогою буде не потрібно, а навантаження на лікарів та лабораторії, яке вже зараз дуже велике, зменшиться. Лабораторія в Одеській області — одна з тих, які мають найбільше навантаження в Україні. Кожен день проводиться близько 700 досліджень, а надходить до 1000 проб. Робітники просто фізічно не можуть впоратися з такою кількістю аналізів. З районів області проби привозять саме сюди, а відповідь надсилається одразу протягом години на електрону пошту лікарні. Проте, це все одно забирає багато часу, бо надіслати проби до лабораторії якось потрібно. Водночас, ще потрібен час, щоб відповідь з лікарні потрапила до пацієнта і не загубилась. До того ж, насамперед дослідження проводять для опорних лікарень і тим, у кого під запитанням коронавірусна інфекція. Вже потім йдуть контактні", — розповів ТСН.ua Дементєв.

Як пояснив,  відкривати лабораторії у районах теж не вирішення проблеми. Окрім обладнення, потрібні вірусологи. А кадрів зараз невистачає навіть у лікарнях.

"Тому є лише один вихід із проблемної ситуації: почати дотримуватись правил карантину та протиепідемічних заходів. Пам'ятайте, COVID-19 – це повітряно-крапельна інфекція", - додав Сергій Дементєв.

Нагадаємо, раніше лікар з Одеської області розповів, чи готові лікарні до хворих коронавірусом і наскільки забезпечена лікарня, в якій він працює. Він також розповів, чому лікарі звільняються. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація