"Ситуація вийшла з-під контролю": лікарі про коронавірус в Україні, прогнози і медичний колапс

Дата публікації
Перегляди
67к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"Ситуація вийшла з-під контролю": лікарі про коронавірус в Україні, прогнози і медичний колапс

COVID-19 швидкими темпами набирає обертів. Восени грип та ГРВІ ще більше ускладнять ситуацію, а медиків і обладнання може просто не вистачити на всіх.

В Україні коронавірус набирає обертів і ситуація стрімко погіршується. Сьогодні, 8 жовтня, в країні зафіксовано понад п'ять тисяч нових випадків зараження за добу. Очікується, що до кінця року ця цифра збільшиться до 9 тисяч інфікованих. Від початку епідемії захворіли вже майже 240 тисяч українців. За цей період в Україні майже втричі зросла смертність від COVID-19. Як відомо, від нового виду коронавірусу ще немає ліків, а тих, хто хоч якось може зарадити хворим, щоденно стає все менше. Понад 16 тисяч українських медиків вже інфікувались недослідженим вірусом.

Тривожні сигнали надходять як від пацієнтів, так і від лікарів. Хворі скаржаться, що їх не хочуть приймати лікарні, а пацієнтів лікують просто у коридорах. Тим часом медики заявляють про переповнені інфекційні та реанімації. Є в медзакладах і брак кисню, без якого люди з важкими пневмоніями почуваються, як риба без води.

Для критичних моментів в Україні передбачили додаткові госпітальні бази для прийому хворих на COVID-19. Та чи вистачить медиків та обладнання, аби врятувати усіх? Адже ситуацію восени може погіршити і сезонний грип, який вже вражає українців. Тому кількість людей, які потребуватимуть госпіталізації ще більше зросте, та чи достатньо буде в лікарнях місць? Сайт ТСН.ua розпитав лікарів, чого очікувати надалі від пандемії коронавірусу, як запобігти колапсу і що робити людям та, зокрема, лікарям.

"СИТУАЦІЯ ВИЙШЛА З-ПІД КОНТРОЛЮ"

Лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сільковський вважає, що ситуація з коронавірусом вийшла з-під контролю, і назад повернути її, ймовірно, вже не вдасться.

фото з особистого архіву лікаря Павла Сільковського

"Ситуація з коронавірусом тепер розвивається за якимось своїм, ніким і нічим не контрольованим сценарієм. На мою думку, ситуація вийшла з-під контролю і повернути її під контроль навряд чи вдасться. Жорсткий карантин, про який говорять, зробить ще гірше. Чого очікувати далі? Кількість хворих буде наростати, поки не перехворіє критична маса людей. Чи це катастрофа? Ні, не катастрофа. Але будь-який контрольований процес краще неконтрольованого", - зазначає лікар.

Павло Сільковський каже, що восени хворіти на COVID-19 значно важче, аніж літом.

"Я від самого початку говорив, що якщо би вибрати тактику м'яких обмежень, то це потрібно було робити від початку. Тоді б критична маса хворих перехворіла в теплу пору року і ми мали б трохи кращі результати в кінці. А тепер результати будуть гіршими. Бо хворіти, коли холодно, сиро і нашаровуються інші хвороби, - завжди гірше, ніж літом", - розповів медик.

ЩО МОЖНА ЗРОБИТИ ТЕПЕР?

"МОЗ мав би скоординувати роботу всіх ланок медичної допомоги і здійснювати максимально просвітницьку роботу з населенням, вважає Павло Сільковський. Сімейні лікарі, за його словами, "мали б лікувати більшу кількість пацієнтів амбулаторно, а стаціонари - займатися виключно своїми хворими".

"Бо що ми маємо тепер? Люди налякані, при перших симптомах впадають в паніку, підключають знайомих і намагаються потрапити до лікарні. Паніка не сприяє одужанню, а в лікарню потрапляють не зовсім ті пацієнти, які мали б там лікуватися. Сімейні лікарі не мають чіткої схеми і кожен призначає лікування, яке сам вважає за потрібне. Абсолютний хаос із призначенням антибіотиків. Через це люди, які мали б вилікуватися амбулаторно, в результаті мають ускладнення і теж потрапляють в стаціонар. Тому я радив би пацієнтам шукати адекватних лікарів і, у випадку необхідності, старатися лікуватися амбулаторно в адекватних лікарів. Лікаря бажано знайти ще до появи симптомів. В лікарню їхати лише у необхідності, а не на всяк випадок", - радить лікар. 

Своєю чергою лікарка-епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк теж називає сьогоднішню ситуацію з коронавірусом складною і додає, що вона буде лише погіршуватись.

Фото з власного архіву

"На сьогоднішній день ми бачимо досить закономірний розвиток епідеміологічного процесу, оскільки у нас дуже багато хворих щодня, і ці люди заражають все нову і нову кількість здорових людей, і ми бачимо зростання у такій математичній прогресії. І, дійсно, за місяць-два нам прогнозують близько 9 тисяч випадків (щоденно в Україні, – ред.) Я думаю, що це цілком реальні прогнози, тому що з огляду на те, що COVID-19 має індекс контагіозності 3 - 4 – це коли одна хвора людина заражає близько трьох-чотирьох здорових людей. Тому прогнози ці мають сенс", - каже фахівчиня.

"МИ БУДЕМО БАЧИТИ ПЕРЕПОВНЕНІ СТАЦІОНАРИ"

За словами епідеміологині, восени в Україні лікарні будуть заповнені хворими, адже ситуацію ускладнить грип та ГРВІ.

"Дійсно, ми будемо бачити переповнені стаціонари, тому що зараз є зростання і сезонних захворювань, і плюс COVID-19. По-перше, це ускладнює їх діагностику лікарям, тому що їм потрібно вчасно зрозуміти, що це за діагноз: або COVID, або що-небудь інше. І, звичайно ж, буде більше пацієнтів, які вимагають госпіталізації", - зазначила Катерина Сояк.

"СИТУАЦІЯ ВЖЕ Є СКЛАДНОЮ"

Лікарка каже, наразі ситуація, що склалась з пандемією в Україні, вже є складною і небезпечною.

"На сьогоднішній день вже бачимо переповнені деякі лікарні, і це створює досить серйозну проблему для медиків і в принципі для роботи у відділеннях, тому що переповнений стаціонар - це великий ризик і перехресні інфекції зокрема. У нас, дійсно, буде не вистачати ліжок, тим більше тих ліжок, які оснащені киснем. Тому готують нові лікарні, наскільки їх буде вистачати, не можу зараз сказати. Але знову ж таки, є проблема і з персоналом, і з обладнанням, тому що навіть у разі відкриття ліжок, в повному обсягу не всі можливо оснастити киснем, а це буде необхідно, швидше за все", - наголошує Катерина Сояк.

Фото: Unsplash

"НЕ ВИСТАЧАТИМЕ МЕДИКІВ, ОБЛАДНАННЯ І КИСНЮ"

Також епідеміологиня зазначає, що досить велика кількість лікарів хворіють, тому з персоналом "однозначно будуть проблеми".

"Навіть у тих лікарнях, які не лікують COVID-19, ми вже бачимо, що дуже велика кількість медичних працівників перебувають на лікарняних з COVID-19. Будемо сподіватися, що цих лікарень вистачить, які нам готують додатково, але в будь-якому випадку будуть проблеми і з диференціальною діагностикою, тому що потрібно вчасно і якісно зрозуміти, що ж насправді у пацієнта - COVID-19, або інша група респіраторних інфекцій. І в будь-якому випадку, пацієнтів, які потребують госпіталізації, буде багато. Тому що COVID-19 - це не єдина проблема. Зараз додаються ще й ускладнення від грипу... Проблеми, звичайно ж, очікуються для системи охорони здоров'я", - прогнозує Катерина Сояк. 

"СОТНІ ХВОРИХ ВЕШТАЮТЬСЯ ПОВСЮДИ"

Прогнози лікарів щодо ускладнення ситуації з коронавірусом ТСН.ua підтвердила і київська сімейна лікарка Марина Н., яка працює у Дарницькому районі міста.

"У мене в черзі на прийом щодня десятки хворих на COVID-19. Проблема ще у тому, що результати тестів, які засвідчують наявність у людини коронавірусу, приходять із запізненням, зазвичай через 5-6 днів. Зробити ПЛР-тест також вдається не одразу. В цей час умовити пацієнта самоізолюватися практично неможливо. Людина приходить до лікарні і заражає інших: тих, хто в черзі, з якими їде, приміром, у маршрутці і т.д. Це дійсно велика проблема", - розповідає лікарка.

За її словами, вкрай тяжка ситуація зараз із госпіталізацією хворих. "Одного мого пацієнта з коронавірусом шість годин "катали" містом. Місця йому так і не знайшли – привезли назад додому", - каже лікарка.

На щастя, за її словами, більшість пацієнтів, мають нескладні форми коронавірусу.

"Взагалі є три основні перебіги коронавірусу: перший – це коли "страждає" ніс, у людини зникає нюх і смак. Таких - найбільше. Другий – це коли виникають проблеми зі шлунково-кишковим трактом. І третій – коли все починається з кашлю. Останній перебіг найскладніший, так як він часто закінчується ускладненням у вигляді пневмонії", - додала сімейна лікарка.

Фото: Associated Press

На її думку, ситуація найближчим часом буде погіршуватися. "Кількість хворих на COVID-19 зростає, я це бачу по своїх пацієнтах. Люди елементарно нехтують протиепідемічними правилами: інфіковані порушують режим самоізоляції (а загалом не всі одразу розуміють, що інфікувалися коронавірусом, та й тести довго роблять), ходять повсюди і заражають багато людей навколо. Таких зараз - сотні", - додала лікарка.

ЩО РОБИТИ?

Кожен повинен робити те, що від нього залежить: лікарі не повинні губитися, повинні виконувати свої прямі професійні обов'язки, а пацієнти дослухатися всіх порад, додає лікарка. 

"Тому тільки терпіння і сил лікарям можна порадити. І, звичайно ж, людям не варто виходити на роботу, якщо відчують симптоми ГРВІ, тому що ми, дійсно, можемо заразити велику кількість людей. Ми не повинні ходити зараз активно у гості, у громадські місця, щоб максимально скоротити кількість контактів з оточуючими. І, звичайно, я б радила вакцинуватися від грипу, щоб у нас не було поєднання інфекцій грипу та COVID-19. Тому що у такому разі і в такій інтерпретації будуть ще серйозніші ускладнення і наслідки від перенесеного захворювання. Тому вакцинація вбереже від тих інфекцій, яких можна уникнути", - радить лікарка-епідеміологиня Катерина Сояк.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
67к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація