"З людьми потрібно говорити чесно": лікар із Рівного розповів, як перехворів на коронавірус і чому не боявся інфікувати дітей

Автор
Оксана РудаОксана Руда
Дата публікації
Перегляди
53к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"З людьми потрібно говорити чесно": лікар із Рівного розповів, як перехворів на коронавірус і чому не боявся інфікувати дітей

Павло Сільковський розповів, які висновки зробив про COVID-19.

Коронавірусна інфекція не поспішає вгамовуватись в Україні. Нещодавно COVID-19 підхопив лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сільковський, але зумів його успішно здолати. Медик поділився з ТСН.ua своєю історією одужання і розповів, чому не ізолювався від сім'ї, чи можливе повторне зараження та чи варто послаблювати карантин у країні.

Павле Миколайовичу, Вам вдалось здолати коронавірус. Розкажіть, як Ви дізнались про те, що інфікувались, і чи знаєте, де це могло статись?

Коли я прокинувся зранку і відчув симптоми нездужання, то перша моя думка - мене продуло з кондиціонера. У перший день було загальне нездужання, на другий день стало гірше і я почав вже підозрювати, що заразився коронавірусом, хоча нічого такого особливого не було. Горло боліло, піднялася температура - все як під час ГРЗ. Але за кілька днів, коли я вже помітив, що втратив нюх, то зрозумів, що це воно. Бо раніше, коли я хворів на ГРЗ, то нюх у мене не зникав, хоча є люди, у яких він зникає, але не у мене.

Це все наклалось ще в часі, коли наше відділення зачиняли на карантин. У нас захворіла одна людина, і працівники здавали тести ПЛР. Відповідно – я вже теж здав. Тест показав позитивний результат, так і виявив коронавірус.

Цього місяця я чергував на виїздах. Коли у районі щось трапляється, то ми виїжджаємо на допомогу колегам. На цей період ти перебуваєш вдома на зв'язку, а не у лікарні. Тому я із своїми колегами з відділення, можна сказати, не контактував. Відтак, я не у своїй лікарні заразився, але де точно підхопив коронавірус – важко сказати.

Раніше я виїжджав на виклик в один із районів, де за певний час у лікарні, зокрема, в медиків, виявили коронавірус. Можливо, я з ними контактував. Не знаю цього.

РЕАКЦІЯ СІМ'Ї НА COVID-19

Який психологічний стан був у Вас на цей момент, які емоції переживали, і як відреагувала ваша сім'я, коли вперше почула, що у Вас COVID-19?

Відреагувала нормально. Старшому синові 13 років, і дітей ще не цікавить COVID-19. А дружина теж нормально відреагувала. Каже: "Мабуть, і я захворію. Перехворіємо разом і зможемо вже сміливо всюди разом їздити та не боятися нічого". Тобто жодних не було проблем. Зрештою ні дружина, ні діти не захворіли. Принаймні, жодних симптомів після контакту зі мною у них не було.

У мене теж стресу не було. Я абсолютно спокійно це сприйняв, відчував, що мій організм нормально працює.

Павло Сільковський з дружиною.

НЕ ПІШОВ НА САМОІЗОЛЯЦІЮ

У соцмережах Ви розповіли про те, що не ізолювались від своєї сім'ї під час недуги та навіть цілували дітей перед сном. Чому пішли на такі кроки і чи не було страшно, що ваші рідні інфікуються від вас?

Ні, мені не було страшно. Вже понад чотири місяці у наші країні діє карантин, навіть через наше відділення щотижня проходять 50-60 дітей, і жодного разу не було у нас важкої дитини з коронавірусом. Також у нас є опорна інфекційна лікарня, де лікують пацієнтів з COVID-19, і я спілкуюсь з колегами, які там працюють У нас є угода, що у разі, якщо туди госпіталізують важких дітей з коронавірусною інфекцією, то нас викликатимуть як анестезіологів для їхнього лікування. Адже у цій лікарні медики не мають відповідного досвіду лікування дітей з важкими ускладненнями коронавірусу. І за весь цей час нас жодного разу не викликали. У нас і в навколишніх районах такої ситуації не було, а це загалом охоплено майже мільйон людей.

Так, діти хворіють, але, як правило, хворіють дуже легко. У них температура тримається 1-2 дні і зникає. Тому я був зовсім не проти, щоб мої діти перехворіли легко. Тим паче, що зараз літо, гарна погода, хороше харчування. Я не проти, щоб вони зміцнили імунітет і були захищенні на холодну пору року, коли приєднаються інші сезонні захворювання на кшталт грипу. Вони ж нікуди не зникли, і коронавірус нікуди не зникне до цього часу. І коли це все разом поєднається, то це захворювання може перебігати важче. Ось такою була моя логіка.

Також я вже знав, що бувають випадки, коли батьки хворіють, а діти – ні. І я розумів, що швидше за все, мої діти не захворіють, але навіть якщо це станеться, вони пройдуть це легко.

Які симптоми у Вас були?

У мене піднялась температура. Але я відчуваю, що в мене в організмі все добре. Тобто я дихаю нормально, у мене серце працює нормально. Так, у мене немає апетиту, я п'ю багато. Тобто морально я був спокійний, ні паніки, ні страху не було.

Спершу у мене була температура і боліло горло. Потім вони минули, але приєднався помірний, сухий кашель. Це все тривало чотири дні. А після цього я втратив нюх. Декілька днів його не було зовсім, але згодом почав відновлюватись. І впродовж тижня повернувся до норми.

Скільки часу тривав перебіг захворювання і чи спровокував вірус ускладнення?

Жодних ускладнень у мене не було. За два тижні, вже після того, як спала температура, і я вже нібито нормально почувався, у мене з'явилось неприродне відчуття слабкості, безсилля. Такого раніше я не відчував, коли хворів на грип чи на ГРЗ. Трішки лише походив і вже хотілось сісти чи лягти. Ось така втома, яка теж поступово зникала. Повторний ПЛР-тест вже був негативним. На той час у мене вже не було температури, відновився нюх і смак, майже не було кашлю, але неприродне безсилля ще тривало.

ПРО АНТИБІОТИКИ

Як саме Ви лікувались, чи приймали ліки, зокрема, антибіотики?

Я жодних ліків не приймав, просто багато пив. З огляду на те, що під час всіх вірусних захворювань: грипу, ГРЗ чи коронавірусу, - ми не маємо специфічних дієвих ліків, то основне завдання покладається на організм. І під час всіх вірусних захворювань дуже важливо багато пити. Тому я просто себе змушував це робити. Біля мене постійно була різна рідина: компот, чай, вода, і я багато пив. 4 літри за день випивав, і це всі були мої ліки.

Чому медики іноді призначають антибіотики під час коронавірусу?

Антибіотики абсолютно не впливають на коронавірус. Логіка призначення антибіотиків така, що коли організм ослаблений боротьбою з коронавірусом і легені уражені, то є ймовірність, що якась бактеріальна флора може потрапити в легені. І в результаті до вірусної може ще долучитись бактеріальна загроза. І коли є мікс вірусно-бактеріальної флори, тоді дуже важко лікувати. І через це частина лікарів призначає антибіотики ще заздалегідь, щоб цьому запобігти і не розвинути ускладнення. Необхідність в антибіотиках вже визначає лікар, провівши діагностику. У моєму випадку не було потреби пити антибіотик. Зазвичай антибіотик я не призначаю з метою профілактики. Мій принцип – ліки для лікування, а не для профілактики.

Павло Сільковський - співавтор наказу Мінохорони здоров’я про відкриті реанімації.

ПРО ІМУНІТЕТ ТА ПОВТОРНЕ ЗАРАЖЕННЯ

Зараз серед фахівців є дещо суперечливі думки стосовно стійкості імунітету до COVID-19 у тих, хто на нього вже перехворів. Яка Ваша думка з цього приводу? Наскільки стійким до повторного зараження є імунітет у людей, які вже подолали коронавірус?

Якщо є агресивна інфекція, і організм реагує на неї різними симптомами, то відповідно й імунітет виробляється стійкіший. Якщо ж інфекція слабенька, то імунітет, як правило, виробляється слабший. Якщо говорити, до прикладу, про грип, то імунітет зазвичай виробляється на 2-3 роки. Всі фахівці погоджуються з тим, що коронавірус є потужнішим за грип. І якщо він потужніший, то ми можемо припустити, що імунітет буде в цьому разі міцнішим, ніж після грипу. Тому я думаю, що у будь-якому разі імунітету має стати на кілька років. А там і коронавірус може піти в небуття, як 100 років тому іспанка. Так, це моє припущення, я не можу цього підтвердити, бо й загалом вчені не можуть цього підтвердити, але, як свідчить досвід моїх колег, люди, які вилікувались від коронавірусу, повторно до лікарні з цим діагнозом не потрапляли. Такого у їхній практиці ще не було.

Загалом імунітет - це дуже складний механізм. У нього є різні рівні – клітинний, гуморальний тощо. І ось ті антитіла, які ми визначаємо ІФА-тестуванням, - це гуморальний рівень імунітету. На клітинному ж рівні утворюються не антитіла, а клітини пам’яті, які набагато важче визначити лабораторно. Ці тести проводять в спеціальних лабораторіях, і вони є дороговартісними, зробити такі дослідження вже набагато важче. І якщо за кілька місяців зникають антитіла, які можна визначити ІФА-тестами, то це не означає, що імунітет взагалі зникає. Клітини пам’яті, немов прикордонники, залишаються на роки. І у разі необхідності активують імунітет значно швидше, ніж тоді, коли їх не було. Там все дуже цікаво і ще мало досліджено. Але аналізуючи інші інфекції, я більш оптимістично дивлюсь на те, що імунітет до коронавірусу буде тривалішим.

ПАНІКА ТА ПАНДЕМІЯ

Наразі багато людей перебувають у пригніченому психологічному стані через ситуацію з пандемією. Чи впливає це на їхній імунітет?

Однозначно впливає. Люди стежать за інформацією у ЗМІ про коронавірус, про кількість хворих, їхні історії, і це все їх лякає. Але це трішки перекошення, адже є значно більше тих, які одужали. З людьми потрібно говорити чесно. Бо спочатку людям подавали страшну інформацію, вони дуже сильно злякались, закрились, але коли вони навколо не побачили маси смертей, подумали, що їм збрехали. Тоді маятник пішов в інший бік, люди почали все ігнорувати. І це теж погано. Тому бажано, щоб був баланс. Так, потрібно показувати, що це серйозна хвороба, але, тим не менше, більшість людей одужує. Особисто я не ігнорую небезпеку, але показую людям те, що панікувати не потрібно, адже такий стан однозначно впливає на імунітет.

ПНЕВМОНІЯ І COVID-19

Чи у всіх випадках COVID-19 уражає легені, якщо у людей вже з'явились симптоми недуги? І чи є різниця між звичайною пневмонією і пневмонією під час коронавірусу?

Так, практично у всіх випадках, якщо є симптоми недуги, коронавірус вражає легені. Якщо зробити комп’ютерну томографію, то КТ показує зміни практично у всіх випадках. Просто ці зміни можуть бути дуже незначні, або,все-таки значні.

Пневмонія через коронавірус відрізняється від звичайної, бо це інше джерело ураження. Це як, до прикладу, опік температурою і опік кислотою. Це – опік і це теж опік. Але вони відрізняються тим, як перебігають. Так само є і в цьому разі: запалення є там і там, але там запалення спричинив вірус, а в нашому разі – бактерія.

Тільки під час вірусних уражень, якщо вони незначні, то організм справляється самостійно і ліквідовує ці всі ділянки самостійно, без використання ліків. Без допомоги медиків хвора людина відрізнити ці пневмонії не може. Якщо з'явилась задишка у спокої, є відчуття браку повітря, то це сигнал, що в домашніх умовах більше лікуватися не варто і потрібно їхати до лікарні.

СИМПТОМИ КОРОНАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ

Які симптоми свідчать про те, що людина підхопила саме коронавірус, а не вже звичну для нас ГРВІ?

Це втрата нюху і спотворення смаку. Під час коронавірусу також часто буває діарея. Якщо людина занедужала, то все ж варто звернутись до сімейного лікаря. Є таке правило: якщо ти сумніваєшся, то завжди розцінюй це в гіршу сторону. Для грамотного лікаря дуже легко визначити, у якому стані пацієнт і чого він потребує.

Чому всі по-різному переносять коронавірус? Навіть якщо взяти одну родину: хтось важко, хтось легко, а хтось зовсім не має жодних симптомів?

Є два моменти: це імунна система і кількість вірусів, яку ти отримав. Річ у тім, що наша імунна система нагадує армію, а вірус – загарбника. Якщо у країну заходить тисяча загарбників, то армія по одному з ними справляється, а якщо мільйон, тоді все по-іншому. Так само і людина, якщо контактує з джерелом вірусу тривалий час, то виходить, що вона вдихнула велику кількість вірусів і попри її потужну імунну систему вона може захворіти, ще й досить важко. Якщо ж людина отримала невелику кількість вірусів, то вона може не захворіти, або ж захворіти дуже легко.

ПРО ДОЦІЛЬНІСТЬ КАРАНТИНУ

Чи вбачаєте потребу у продовженні карантину в Україні, зокрема у тих регіонах, де захворюваність не йде на спад?

Потрібно дивитись на спроможність системи охорони здоров'я України, а не на загальну кількість виявлених випадків, серед яких чимало безсимптомних. Якщо лікарні забезпечені усім необхідним і не працюють на повне навантаження, то можна і варто послаблювати обмежувальні заходи. Але якщо медицина слабка і не справляється, то все ж необхідно дотримуватись сильніших обмежувальних заходів. Зрештою, вони не захищають від зараження, а захищають від інфікування усіх одночасно. Адже коли одномоментно захворіють усі лікарі і пацієнти, то виникне просто колапс.

Ці обмеження у нас зараз є, але їх поступово потрібно знімати. Адже лікарні у нас не переповнені, максимальний рівень наповненості був десь на 40%, навіть не переходив половину, тому для чого зберігати карантин? Слава Богу, люди хворіють відносно не важко, часто можуть в домашніх умовах перехворіти, тому потрібно послаблювати обмеження і дивитися, яка надалі розвиватиметься ситуація.

ПОРАДИ

Павло Сільковський стажувався у США, а також їздив з благодійною медичною місією у Гаїті та в Кенію.

Що порадите із власного досвіду людям, у яких вже виявили COVID-19?

Я раджу бути оптимістом, бо тих, хто одужав, дуже багато, а тих, хто не зміг подолати коронавірус, у відсотковому відношенні не так багато. Тому ймовірність потрапити у групу тих, хто одужали, дуже велика. Але, якщо у вас є хвилювання, то завжди будьте на зв'язку зі своїм лікарем, радьтесь з ним і все буде добре.

Як вберегти себе від інфікування коронавірусом?

Здоровий спосіб життя і нормальне харчування – це запорука міцного імунітету. Також варто дотримуватись соціальної дистанції, тримати в чистоті руки і в громадському місті одягати маску. Це все, що потрібно робити. У такому разі ви не захворієте, а якщо все ж занедужаєте, то є ймовірність, що захворювання мине у легкій формі.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Дата публікації
Перегляди
53к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація