"Як зліт космічного апарата з космодрому": яка ситуація з коронавірусом в Україні і що чекає попереду

"Як зліт космічного апарата з космодрому": яка ситуація з коронавірусом в Україні і що чекає попереду

Фото: Роман Балук

Цілком може статися, що надати допомогу буде нікому і ніде.

В Україні смертність від коронавірусної хвороби СOVID-19 в рази перевищує цей показник у Європі, бо там активно тестують населення. Колишній представник МОЗу Павло Ковтонюк оцінює нинішню ситуацію із СOVID-19, як "зліт космічного апарата з космодрому". Такий, за його словами, має вигляд крива захворюваності і смертей.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов оцінює ситуацію із СOVID-19 як контрольовану і говорить про низьку летальність.

"Те, що стосується летальності, у нас показник в Україні складає 2,1%. Ми знизили цю летальність на 30%, якщо порівнювати це із першими числами квітня. Вона у нас була на рівні 3%", - заявив Степанов.

Мовляв, це досягнуто завдяки дієвим карантинним обмеженням. Які можуть комусь не подобатися, зазначив міністр.

"Цей показник не годиться для того, щоб проілюструвати, яка є імовірність летального, поганого сценарію смертельного в цей конкретний момент, при цих умовах і в цій країні", - каже заступник міністра охорони здоров'я 2016-2019 років Павло Ковтонюк.

Заступнику Уляни Супрун, Павлу Ковтонюку якраз дії міністерства і не подобаються. Замість терміну "летальність", на його думку, слід вживати "смертність". Бо саме вона показує, що Україна наближається до тієї ситуації, яка була навесні в Європі.

"Ось так виглядає крива смертності у Франції. За останні два тижні від ковіду там померли 324 людини. В Німеччині – 47, Великій Британії – 124. Італії – 126. А в Україні – 621 людина. Зараз у нас як зліт космічного апарата з космодрому виглядає крива і захворюваності, і смертності. На відміну від Європи, де цього нема", - каже Ковтонюк.

Тобто, в Україні від коронавірусу помирає усе більше, коли в Європі, навпаки, – смертність низька. Наче і ПЛР-тестів роблять усе більше. У МОЗі звітують про 30 тисяч на добу.

"Це кількість випадків, які виявлені за допомогою лабораторного тестування. Більше ні про що це не говорить", - каже інфекціоніст, колишній гендиректор Центру громадського здоров'я Володимир Курпіта.

Коронавірус в Україні: чи бачимо ми реальну картину епідемії та що означають цифри статистики

Коронавірус в Україні: чи бачимо ми реальну картину епідемії та що означають цифри статистики

Оці 2 з половиною, три 400 випадків виявлених хворих за добу – це та кількість, яку Україна може зробити на потужностях своїх лабораторій. І все. Якби тестувальних систем було більше, то і випадків би фіксували значно більше.

На думку Курпіти, потрібно або нарощувати спроможність, доставляти додаткове лабораторне обладнання, або використовувати інші тести.

Ще мають бути дані про кількість контактних осіб. З ким із них вдалося зв’язатися і скількох протестувати, щоб виявити, хворі вони чи ні. Якщо так – то ізолювати, аби хвороба не ширилася далі.

"Осінньо-зимовий період ми пройдемо разом із ковідом. До березня. Кількість хворих, можливо, не буде стрімко зростати, але вона буде дуже високою. В межах 5-6 тисяч людей щодня", - каже інфекціоніст.

Ще один важливий аспект у боротьбі із СOVID-19 – це вчасно надана допомога. У важких випадках – це місце в лікарні, ще важливіше - в реанімації,  і кваліфікований медперсонал.

За словами міністра Степанова, в Україні із 26 тисяч ліжкомісць заповнено 45% хворими на коронавірус. Але ці цифри ніби середня температура тіла по Києву. Якщо розглядати "червоні" зони, то все має інакший вигляд.

"У нас є такі критичні цифри. З того, що я бачу, у Чернівецькій області - 72%, Чернігівська область -  63%, Одеська область – 66%", - каже Володимир Курпіта.

Цілком може статися, що надати допомогу буде нікому і ніде. Саме така ситуація була в Італії та Іспанії на початку пандемії. Тоді ж в Європі і в Україні був локдаун. Зараз в ЄС чітко заявили, що на локдаун не підуть, бо навчилися стримувати хворобу. Завдяки тестуванню, зокрема. А в Україні жорсткий карантин цілком реальний.

"Це може статися, коли переповняться лікарні. Єдиним виходом буде, власне, зупиняти людей фізично, щоб вони не рухались", - пояснює Павло Ковтонюк.

Потужності для ПЛР-тестування країна збільшила, але не достатньо. Ліжкомісця поки що є. Має лишатися і здоровий глузд – носіння масок там, де це потрібно, миття рук та уникнення масових зібрань – весіль, конференцій, нарад. Здається, чимало українців про це забули.

Нагадаємо, що в Україні 13 вересня COVID-19 зафіксували у 2 476 людей. Загалом у країні вже 154 335 осіб заразилися недугою. Померло упродовж минулої доби 30 хворих, одужати змогли 547 пацієнтів.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація