Як святкувати Новий рік в умовах пандемії та коли коронавірус піде на спад в Україні: інтерв'ю з Віктором Ляшком

Як святкувати Новий рік в умовах пандемії та коли коронавірус піде на спад в Україні: інтерв'ю з Віктором Ляшком

Фото: ТСН.ua

Спланувати святкування Нового року потрібно так, щоб не наражати себе і близьких на небезпеку.

Новий рік і Різдво - це особливі свята, які хочеться відсвяткувати яскраво і незабутньо. Однак цьогоріч пандемія коронавірусу внесла корективи у плани мільйонів людей. А тому і святкування Нового року та Різдва відбудуться в умовах обмежень, коли не буде ані гучних вечірок до ранку в ресторанах, ані корпоративів із колегами, ані мандрівок до Європи, оскільки більшість туристичних напрямків за кордон закриті, а гуляння в Україні будуть проводитися із деякими заборонами. Жорсткіші ж почнуть діяти від 8 січня і триватимуть до 24 січня.

Напередодні новорічних свят ТСН.ua поспілкувався із головним санітарним лікарем країни, заступником міністра охорони здоров'я Віктором Ляшком і розпитав, як не підхопити коронавірус під час гулянь, чому уряд впровадив лоукдаун на наступний день після Різдва, на які результати очікують завдяки обмеженням та коли COVID-19 в Україні піде на спад.

Як святкувати Новий рік і Різдво в умовах пандемії?

Зважаючи на активне поширення коронавірусу головний санітарний лікар Віктор Ляшко радить зустрічати свята із найближчими людьми, з якими відбувається щоденне спілкування. Крім того, щоб зменшити ризик інфікування напередодні Нового року, Віктор Ляшко рекомендує уникати масового скупчення людей, адже це потенційне місце зараження, також для власної ж безпеки краще купувати святкові подарунки онлайн із доставкою додому.

"Ці новорічні свята будуть незвичними. Незвичними в якому плані незвичними. Знову ж таки, їх прийдеться святкувати в карантинних обмеженнях. Тому є прохання до всіх - за можливості уникати скупчення людей. Оскільки там, де відбуваються масові скупчення, там найбільший ризик інфікуватися. Знову ж таки, подарунки. Якщо є можливість, а така можливість сьогодні є у більшості, замовити подарунки онлайн з адресною доставкою. Це дозволить, знову ж таки, уникнути великих магазинів і зменшити можливість зустрічі з потенційно інфікованою людиною", - сказав Віктор Ляшко.

Санітарний лікар країни пояснив, що цього року передусім варто утриматися від поїздок до літніх рідних, адже вони перебувають у зоні ризику зараження коронавірусом. Крім того, у старших осіб, віком від 60 років, COVID-19 має важчий перебіг.

"Коли ми говоримо про зустріч Нового року, Різдва, бажано відсвяткувати в колі близьких і рідних, з якими у нас відбуваються щоденні постійні контакти. Це унеможливить довезення інфекції. Наприклад, до людей похилого віку, з якими ми зустрічаємося рідко", - зазначив він.

Для прикладу Віктор Ляшко розповів, що також змушений змінити традиції і буде зустрічати свята зі своїми рідними онлайн, щоб не наражати їх на небезпеку. До цього він закликав і українців.

"Наприклад, я живу далеко від батьків і на ці новорічно-різдвяні свята не поїду до них у гості виключно з однієї причини - вони в мене старші 60 років і я не хочу наражати їх на небезпеку попри те, що відчуваю себе здоровим зараз. Але завжди існує ризик потенційного інфікування своїх близьких. І те, що ми бачимо сьогодні, ці люди, старші 60 років, це група ризику інфікування і за тяжкістю перебігу хвороби. Тому завжди кожен може зробити пріоритет, і подумати, чи варто цього року проводити таке святкування, яке є традиційним для кожної з наших родин. Ми, наприклад, будемо планувати онлайн. Приєднаємося всією родиною, моєї дружини, моя, і відсвяткуємо так, не наражаючи своїх близьких на небезпеку", - поділився Віктор Ляшко.

Яку максимальну кількість гостей можна приймати?

Для того, щоб уникнути сплеску захворюваності на коронавірус у перший тиждень Нового року, у МОЗ наполегливо рекомендують збиратися на святкування одночасно максимум трьом сім'ям.

"Провідні епідеміологи, зокрема наші колеги з Європейського центру з профілактики й контролю захворюваннями, нещодавно опублікували рекомендації. Вони радять збиратися не більше, аніж три сім'ї, три домогосподарства. Розуміючи, що зустрічі будуть відбуватися і ми всі розуміємо, що під час новорічно-різдвяних свят потенційно збільшиться кількість інфікованих, тому і запроваджуємо жорсткіші карантинні обмеження після 8 січня, коли коло цих соціальних контактів все одно буде зменшене", - пояснив Віктор Ляшко.

Правила безпеки на новорічних локаціях 

Дотримання карантину на новорічних локаціях неодмінно буде перевірятися, але й самі українці мають свідомо поставитися до новорічних гулянь, дотримуватися маскового режиму і дистанції та уникати масового скупчення людей, адже це потенційне місце зараження. 

"Ми повинні бути свідомими й розуміти, що жодним контролем ми не обмежимо контакти або скупчення людей біля новорічних ялинок. Тому закликаємо до свідомості та за можливості уникати скупчення, а також, якщо хочемо побачити новорічну ялинку, є багато варіантів, як це подивитися не наражаючи себе і своїх близьких на небезпеку", - закликав Віктор Ляшко. 

Робота лікарень і лабораторій на новорічні свята

Лікарні та лабораторії попри свята будуть працювати у звичному графіку. У разі проявів коронавірусу, необхідно виконувати прописаний алгоритм дій, зокрема слід одразу повідомити про це свого сімейного лікаря. Якщо немає декларації із сімейним лікарем декларації, то потрібно зателефонувати на гарячу лінію контакт-центру МОЗ з питань коронавірусу: 0 800 60 20 19.

У разі значних симптомів необхідно звертатися до екстреної медичної допомоги. Йдеться про такі симптоми як висока температура, яка не корегується лікарськими засобами, біль за грудиною, тривалий кашель, задуха і нехарактерні симптоми для гострої респіраторної вірусної інфекції, які викликають підозру.

"Ми дозволяємо святкувати, але не забувайте про те, що люди будуть працювати цілодобово і рятувати життя тим українцям, які будуть хворіти на цей момент і потребувати реанімаційних заходів. Ми забезпечуємо роботу як закладів охорони здоров'я, так і лабораторних центрів, щоб все відбувалося у святкові та вихідні дні так, як це відбувається уже впродовж 8 місяців на території нашої держави", - зазначив головний санітарний лікар України.

Підозра на коронавірус на відпочинку

На відпочинку, якщо у туристів виникають симптоми коронавірусу, необхідно звертатися до адміністрації місця тимчасового проживання. Наприклад, у готелях є медичний працівник. Якщо його немає, вам нададуть телефони як медичних пунктів, так і екстреної медичної допомоги, яка обслуговує курорт. 

Чому уряд відмовився від локдауну на Новий рік

В Україні після гулянь на новорічно-різдвяні свята, імовірно, може статися черговий сплеск коронавірусу. Тому уряд посилив карантин після Нового року, від 8 до 24 січня включно, задля досягнення максимального ефекту запроваджених заходів після того, як країна буде виходити з обмежень. 

"Ці дати, 8-24 січня, прораховані, з розрахунку можливого потенційного зростання кількості випадків інфікування і коронавірусної хвороби реєстрації, і надходження хворих на госпіталізацію до закладів охорони здоров' я. Водночас ми прекрасно розуміємо, що від Нового року до Різдва мобільність людей зменшується. До Нового року вона велика, а від 1 до 7 січня - зменшується. І люди контактують більше зі своїми рідними і близькими, з людьми, з якими святкують. З людьми, з якими святкують, то чи буде карантин встановлено, чи не буде, цей контакт все одно відбудеться. Тому обмеження від 1 до 8 січня не дадуть того очікуваного ефекту, на який ми розраховуємо. Ми досить довго дискутували, прогнозували, і вирішили впроваджувати карантинні обмеження саме від 8 числа, щоб мати максимальний ефект після того, як вони будуть зніматися і країна буде виходити в той рівень обмежень, які діють сьогодні", - пояснив Віктор Ляшко.

Головний санітарний лікар країни також нагадав, що після січневих обмежень планується повернення до заборон, які діють і нині. Йдеться про обмеження, які характерні для "помаранчевого" рівня епідемічної небезпеки для України. Водночас зі слів Віктора Ляшка, і у світі, і в Україні настала так звана "пандемічна втома". 

"Разом із тим, ми розуміємо, що настала так звана "пандемічна втома". Вона фіксується на території усього світу. І європейці, і ми також, даємо можливість відсвяткувати новорічно-різдвяні свята, розуміючи, що після цього святкування, можливо, будемо очікувати сплеск коронавірусної хвороби", - висловився він. 

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко пояснив, чому уряд не запровадив локдаун в Україні на Новий рік

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко пояснив, чому уряд не запровадив локдаун в Україні на Новий рік

Очікування від січневого карантину

У Міністерстві охорони здоров'я очікують, що після закінчення січневих обмежень в Україні зменшиться кількість хворих на коронавірус у порівнянні з тим, скільки буде до Різдва. Попередньо, може відбутися зниження до 80%.  Втім, важливим аспектом максимальної ефективності запроваджених обмежень, передусім, є саме дотримання громадянами карантинних вимог.

"Сьогодні, ми говоримо, що буде від 40 до 80% зниження кількості випадків у порівнянні з тою кількістю, з якою заходимо в цей карантин, на виході, плюс 5-7 днів у нас має бути зниження від 44% до 80%", - сказав заступник очільника МОЗ.
 

Найгірший прогноз після новорічних свят

Відповідаючи на уточнювальне запитання про найгірший прогноз після новорічних свят, Віктор Ляшко наголосив, що Україна зможе уникнути спалаху коронавірусу, якщо громадяни будуть дослухатися до рекомендацій МОЗ і дотримуватимуться всіх правил.  

"Я б не хотів взагалі говорити про цифри. У нас є реальна динаміка, до якої ми можемо дійти шляхом математичного моделювання, якщо все буде зростати, як сьогодні зростає. Але ми сподіваємося на свідомість українців і всі наші моделі прогнозів будуть не збуватися. В кращому випадку все ж таки буде дотримання протиепідемічних норм і колапсу системи охорони здоров'я не буде. Можливо, ми всі правильно відсвяткуємо новорічні свята, що нам карантин не потрібен буде", - зазначив Віктор Ляшко.  

Коли коронавірус може піти на спад?

Зі слів головного санітарного лікаря країни, в Україні коронавірус, імовірно, піде на спад у травні 2021 року. Цьому має сприяти, передусім, вакцинація населення. Також це пояснюється сезонністю вірусу. 

"Орієнтовно, я вважаю, що  вже від травня 2021 року у нас буде вже такий адаптивний карантин, який дозволить дихати легше. Але цьому буде сприяти і сезонність вірусу, я думаю, ми будемо бачити чітку сезонність і весняно-літній період коронавірус зменшить свою активність і циркуляцію", - сказав Віктор Ляшко. 

Крім того, до весни в Україні почнеться процес вакцинації населення і поступово в людей буде формуватися імунітет до хвороби.

"І плюс з'явиться вакцина і з кожним днем, з кожним місяцем усе більше людей буде щеплюватися проти коронавірусної хвороби і формувати імунітет, який поступово стане колективним. І ми забудемо про цю жахливу хворобу", - сказав Віктор Ляшко. 

Віктор Ляшко дав прогноз щодо епідемії коронавірусу в Україні

Віктор Ляшко дав прогноз щодо епідемії коронавірусу в Україні

Вакцина від коронавірусу в Україні

Україна в межах глобального механізму COVAX отримає понад 8 млн доз вакцин від коронавірусу, але паралельно з цим МОЗ веде перемовини з іншими виробниками про можливість придбання вакцини , які сьогодні вже розпочали процедуру реєстрації вакцини або наближаються до цього. Водночас, про закупівлю російського препарату не йдеться взагалі. 

Серед компаній, з якими Україна також веде перемовини щодо вакцин, заступник голови МОЗ, назвав AstraZeneca, котра разом з Оксфордським університетом розробляє вакцину, та Novavax (США) та інші виробники.

"Про українську (вакцину від коронавірусу. - Ред.) зараз не говоримо. Говоримо про ті, які вже наближаються до реєстрації. Тобто вже пройшли третю клінічну стадію і опублікували результат. І ми повинні говорити, що є механізм COVAX, у рамках котрого Україна отримає безкоштовно 8 млн 300 тисяч доз вакцини, там свій портфель вакцин... І плюс ведуться перемовини про закупівлі з усіма виробниками, які сьогодні вже розпочали процедуру реєстрації вакцини або наближаються", - зазначив Віктор Ляшко.

Скільки буде зберігатися імунітет до коронавірусу після вакцинації?

Очікується, що після повного курсу вакцинації від коронавірусу в людей імунітет до COVID-19, орієнтовно, буде зберігатися щонайменше 6-9 місяців. Оскільки після введення препарату клітини імунітету зможуть запам'ятовувати вірус та забезпечувати тривалий захист усьому організму. 

"Я хочу, щоб вона (вакцина від коронавірусу. - Ред.) прийшла якомога швидше, але не все залежить від мене... Зараз говорити про тривалість імунітету рано, але вона буде щонайменше на 6-9 місяців. Але, я думаю, вона буде значно більше тримати. Питання в тому, що наявність антитіл, які після комплексу щеплень, котрий проводиться, бо зараз всі вакцини, які наближаються до реєстрації, вони передбачають двократне введення. Тобто треба зробити одне щеплення, потім за три тижні - друге. Тому формуються потім антитіла, які показують, що є імунна відповідь. Після цього антитіла зникають, але це не означає, що не буде в організмі імунної відповіді і він досить довго ще на клітинному рівні буде пам'ятати коронавірус як інфекційний збудник, тому імунітет, впевнений, буде триматися довше, аніж три місяці", - пояснив Віктор Ляшко.

Ляшко розповів про тривалість дії вакцини від коронавірусу

Ляшко розповів про тривалість дії вакцини від коронавірусу

Яка кількість пацієнтів, які перехворіли безсимптомно?

В Україні від початку пандемії коронавірусу офіційно було зареєстровано 20% випадків безсимптомного захворювання від загальної кількості всіх інфікованих. Водночас, за інформацією Ляшка, понад половині пацієнтів із усіх госпіталізованих станом на зараз потрібна киснева терапія, і 5% - потребують інтенсивної терапії.

"Не мали симптомів, але хворіли, ми сказати про лише тих, кого ми виявили лабораторними дослідженнями плюс є ряд людей, які перехворіли, але до лікаря не зверталися або люди, в яких симптоми взагалі минули так, що вони на них не звернули увагу. Тому, коли ми говоримо про ту кількість госпіталізованих, це в середньому 20% від усіх захворівших", - розповів Віктор Ляшко.

Ситуація із лікарнями

В Україні упродовж останніх чотирьох тижнів у стаціонарах лікарень з підтвердженим діагнозом коронавірусу перебуває від 27-29 тисяч пацієнтів, які потребувають медичної допомоги, у той час як на початку жовтня, за інформацією МОЗ, було  понад 15 тисяч осіб. 

Разом із тим віднедавна Міністерство охорони здоров'я змінило алгоритм виписки з лікарні хворого на COVID-19.  Якщо раніше показником були два негативні ПЛР-тести, то нині за відсутності потреби у госпіталізації, пацієнта переводять під нагляд сімейного лікаря на домашнє лікування. 

"У нас уже впродовж 4 тижнів кількість людей, які одночасно перебувають в лікарнях для лікування коронавірусу, коливається в діапазоні 27-29 тисяч... Зараз є чіткий алгоритм для госпіталізації, і коли в людини стабілізується ситуація і вона вже відповідає цим критеріям, які свідчать, що госпіталізація не показана, то її переводять на амбулаторне лікування під медико-санітарне спостереження", - сказав Віктор Ляшко.

Ситуація із грипом та ГРВІ в Україні

МОЗ відстежує динаміку захворювань на грип і ГРВІ паралельно з COVID-19. І в Україні наразі захворюваність на сезонні хвороби аналогічна до попередніх років. Зважаючи на показники, аномального зростання кількості хворих на грип і ГРВІ не спостерігається, водночас немає і зменшення цієї тенденції.  

"Сьогодні ми не бачимо ані аномального зростання, тобто не відрізняється від попередніх років. Але і не бачимо, наприклад, меншої кількості випадків захворювання у порівнянні з попередніми роками. Щодо нових вірусів, нам треба бути готовими. І коронавірусна хвороба показала, що відсутність готовності країн до реагування призводить до значного навантаження на систему охорони здоров'я, і на економіки країн. Тому, я думаю, що після пандемії коронавірусу кожна країна перегляне своє ставлення саме до готовності системи охорони здоров'я до реагування на невідомі потенційні збудники", - уточнив заступник голови МОЗ.

Водночас, Віктор Ляшко зауважив, що грип і грипоподібні захворювання циклічно циркулюють у всій планеті. До прикладу, якщо в Україні спостерігають ці хвороби в осінньо-зимовий період, то у Південній півкулі навесні та влітку. Але, посадовець зауважив, що під час цьогорічного спалаху коронавірусу в цих країнах захворюваність на грип порівняно з попередніми роками впала у десятки, а то й сотні разів.  

Але, відповідаючи на уточнювальне запитання, чи можна Україні очікувати стабілізації ситуації з коронавірусом, зважаючи на позитивну динаміку в Європі, Віктор Ляшко наголосив, що цього вдасться досягнути лише, якщо бізнес і громадяни будуть виконувати встановлені обмеження.

"Все залежить від дотримання українцями протиепідемічних норм. Якщо ми будемо носити маски, дотримуватися дистанції і увесь бізнес буде дотримуватися тих,  протиепідемічних обмежень, які прописані в постанові про карантин, так, ситуація в Україні стабілізується і досить швидко", - наголосив він.

Віктор Ляшко розповів про ситуацію з ГРВІ і грипом в Україні та світі

Віктор Ляшко розповів про ситуацію з ГРВІ і грипом в Україні та світі

Вітаміни і коронавірус

В Україні суттєво зріст попит на вітаміни, адже багатьом хворим на коронавірус лікарі призначають курс із вітамінів. Але для профілактики, якщо немає дефіциту того чи іншого мікроелементу, вживати вітаміни не потрібно.

"Якщо ми говоримо про вітаміни, то ми вживаємо саме як лікарські засоби тільки за призначенням лікаря, за дозуванням, яке він встановлює. Оскільки немає єдиної дози, яку слід вживати саме як лікарський засіб", - підкреслив Віктор Ляшко.

Водночас він рекомендує збалансоване, раціональне харчування, яке задовольнить організм потрібними вітамінами. Тим людям, у яких організм не засвоює вітаміни з харчових продуктів, необхідно звертатися до лікаря, який прописує індивідуальну дозу, зважаючи на те, яка хвороба або що треба скоригувати.

"Якщо говоримо про вітамін Д, то ми говоримо про курячу, кролячу, телячу печінки. Там є вітамін Д, якого буде достатньо, якщо споживати цей харчовий продукт, щоб покрити добову норму. Просто прийти, купити і споживати вітаміни, я не рекомендую. Усе споживаємо тільки за рекомендацією лікаря, а якщо хочемо поповнити свій запас вітамінів, споживаємо овочі, фрукти", - порадив Ляшко. 

Шкода солодкого у разі зараження коронавірусом

Крім того, як пояснив Віктор Ляшко, солодощі згущують кров через вуглеводи, а це призводить до ускладнення перебігу коронавірусу. Тому він рекомендує виключити солодощі зі свого раціону не лише інфікованим на COVID-19, а й усім українцям, і навпаки радить збагатити харчування овочами, фруктами і білковою їжею.

"Забуваємо про фастфуд, вуличну їжу, солодощі, вуглеводні тістечка. Вони не лише шкодять нашій фігурі, а й роблять так звану "солодку кров", яка має більшу імовірність до згортання. А у разі коронавірусу, це одна із проблем, коли кров згортається, стає густою, тому виключаємо взагалі вуглеводні солодощі зі свого раціону. Я рекомендую вживати овочі та фрукти 5 разів на день, це перше. І якнайбільше їсти м'яса, риби. Це правильне харчування, а все шкідливе треба виключати, а під час хвороби особливо треба його виключати", - підсумував головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

Віктор Ляшко ексклюзивно розповів про перспективи січневого локдауну в Україні

Віктор Ляшко ексклюзивно розповів про перспективи січневого локдауну в Україні

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Схуднення та здорове харчування
Наступна публікація