Як пережити зиму та коли закінчиться пандемія коронавірусу: бліц-інтерв'ю з київським лікарем-інфекціоністом

Як пережити зиму та коли закінчиться пандемія коронавірусу: бліц-інтерв'ю з київським лікарем-інфекціоністом

Фото із власного архіву

Євген Дубровський розповів, скільки часу хворіють на коронавірус, коли хворий вже безпечний для оточення, та чи можна перехворіти на COVID-19 і не помітити.

Коронавірус продовжує атакувати Україну, ледь не щодня фіксуються нові антирекорди захворюваності, а з приходом холодів лікарі прогнозують лише погіршення ситуації, оскільки з'являтимуться перехресні інфекції грип та ГРВІ.

Як нам усім пережити цю зиму, чим COVID-19 відрізняється від грипу та ГРВІ, чи можна перехворіти на COVID-19 і не помітити та чи буває коронавірус без температури у бліц-інтерв'ю ТСН.ua розповів лікар-інфекціоніст Київської міської клінічної лікарні №4 Євген Дубровський.

Давайте ще раз нагадаємо, що це за хвороба COVID-19?

Коронавірус – нова, дуже незвична хвороба. Проте самі по собі коронавіруси – не нові. Їх ми знаємо давно. Коронавіруси – одні з основних вірусів, які викликають ГРВІ. Але цей штам новий. І дуже незвичний. Ми бачимо велике розмаїття клінічних проявів та діаметрально різне протікання хвороби у різних людей. Ще залишається багато темних плям. Не всі заражаються під час контакту. Багато майже непомітних форм, що є надзвичайно дивним.  Дуже різнопланова реакція імунної системи на вірус. Є серйозні питання щодо особливостей діагностики. Багато питань навколо вже одужалих. Цей список можна ще довго продовжувати. Одне беззаперечне – це нове захворювання.

Чим COVID-19 відрізняється від грипу та ГРВІ?

Коронавірусна хвороба дещо інша. Це повільно прогресуюче захворювання, яке у багатьох минає в дуже легкій формі. Проте у деяких людей може стати надзвичайно серйозною проблемою та навіть загрозою для життя. Чому так? Відповідь неочікувана: проблема в імунній відповіді. Адже сам по собі COVID-19 не виявився страшним вірусом-вбивцею. Людину може вбити неконтрольована, надзвичайно агресивна відповідь власного імунітету.

Чи можна підхопити COVID-19 через поверхні, приміром, придбавши продукти у супермаркеті?

Теоретично, якщо хвора людина начхає на якісь продукти, а інший почне їх облизувати чи одразу їсти – то так можна заразитись. Але ніхто ж так не робить. Тому цей шлях не є важливим в епідеміологічному контексті. Зазвичай, всі заражаються при досить тісному та тривалому контакті. Переважно це відбувається у сім’ї, закритих колективах, гуртожитках. Або на роботі, яка пов’язана з близьким спілкуванням. Для прикладу – хористи, артисти, соцпрацівники тощо.

Через скільки днів після зараження коронавірусом з'являються симптоми?

Зазвичай досить швидко – через чотири-п’ять днів. Але інкубаційний період досить розтягнутий, до 14 діб. Тому після контакту з хворим самому можна відчути недугу і за два тижні.

Скільки часу хворіють на коронавірус?

На саму коронавірусну хворобу людина хворіє до 14 діб. Після цього рубежу вірус вже не виділяється, тобто людина не є заразною. Проте за наявності ускладнень, таких, як, наприклад, важка бактеріальна пневмонія – лікування може тривати і до місяця.

Як перебігає коронавірус?

Коронавірусна хвороба може минати по-різному. І в надзвичайно легкій формі, без виражених симптомів. І в середньоважкому стані, коли є всі прояви інтоксикації та запалення легенів, як ускладнення. Але може протікати й злоякісно – коли розвивається небезпечне ускладнення – гострий респіраторний дистрес-синдром. Це відбувається у пацієнтів, які мають порушений, незбалансований імунітет. Насамперед, це хворі з букетами хронічних захворювань, особливо серцево-судинних та метаболічних. Але трапляються і молоді люди. Це пов’язано з тим, що стан іхньої імунної системи не відповідає нормі.

Коли хворий на COVID-19 безпечний для оточення?

Приблизно на 10-14 добу від початку захворювання. На цих строках ми вже отримаємо негативний ПЛР-мазок.

Як беруть тест на коронавірус, це боляче?

Звісно, ні. Це просто мазок із горла чи носа ватним тампончиком чи зондом. Процедура надзвичайно проста та швидка.

Фото: Associated Press

Чи може бути коронавірус без температури?

Так, може. Так звані безсимптомні форми, які не дуже зрозумілі та поки що не вписуються в загальні поняття інфектології. Але дійсно такі хворі є, і їх досить багато.

Чи міг я перехворіти на COVID-19 і не помітити?

Так, звісно. Деякі симптоми, такі, як біль у горлі, незначна слабкість, закладеність носа, людина може навіть не помітити. А це і був коронавірус. Щоб дізнатися, чи хворів, чи ні — достатньо здати антитіла класу G. Вони з’являються вже приблизно на 20-25 день після хвороби.

Як лікувати коронавірус вдома?

Спокійно та без паніки. Треба звернутися до свого сімейного лікаря та отримати від нього поради та рекомендації. Ми не будемо тут обговорювати лікування хвороби та ліки, але хочеться зауважити одну просту річ. COVID-19 – респіраторне вірусне захворювання. Лікується як і інші ГРВІ – силами нашого власного імунітету. Головне – не заважати та не чіпати імунну систему. Тому перші 4-5 днів лікування суто симптоматичне. Зараз заборонено вживати будь-які противірусні препарати амбулаторно. Це пов’язано з ризиком отримати неконтролювану імунну реакцію і появу так званого "цитокінового шторму". І в жодному випадку не можна застосовувати безконтрольно та без показань антибіотики. Ніяка профілактика антибіотиками не працює. Це доведно сотнями хворих, які поступають в госпіталі, які до цього пропили не один курс антибіотиків, але все одно надходять у стаціонар. Виснажені, налякані та збентежені.

Якщо після перших 4-5 днів симптоматичного лікування стан не покращується, треба зробити певний курс обстежень та попередити можливі ускладнення. Для цього необхідно звернутися до лікаря.

Як зараз працювати медикам?

Дуже важко. По-перше, медики продовжують хворіти на COVID-19 так само, як і всі громадяни. Ця напруга і навантаження вже тримається більш ніж пів року і підточує захисні сили організму. Всі втомились, періодично трапляються чергування, які просто на грані людських можливостей. Всі ж розуміють, що з таким збільшенням кількості хворих, медпрацівників більше не стало. Це серйозна проблема. Адже для розгортання додаткових ліжок завжди можна щось придумати, а де взяти персонал? Більш того, де взяти навчений та підготовлений персонал?

Що робити, коли не приймають до лікарні?

Страшне питання. Я не знаю. Треба зробити все можливе, щоб до цього ми не дійшли і такого не відбувалось. Усіма зусиллями потрібно оптимізувати первинну допомогу, щоб лікарі амбулаторій мали змогу якісно та повноцінно надавати допомогу хворим, виявляти дійсно важких та раціонально направляти на госпіталізацію. Щоб система працювала – не можна всіх без розбору госпіталізувати. Це неефективно та безглуздо. Для стаціонарного лікування є показання.

Як ми переживемо зиму?

Ця зима однозначно буде нелегка. Крім COVID-19 на нас чекають й інші хвороби, пов’язані з переохолодженням та зниженням імунітету загалом. Але ми її переживемо. Більшість одужає без особливих проблем. Але щоб не було страшного колапсу, паніки та безладу, потрібно вже зараз, вже сьогодні вирішувати важливі питання та швидко надолужувати те, що не зробили за півроку. Особливо це стосується збільшення медичних кадрів та реорганізації амбулаторної допомоги.

Коли закінчиться пандемія коронавірусу?

Цього ніхто не знає. Є припущення, що епідемія закінчиться, коли з’явиться колективний імунітет. Тобто перехворіє більшість населення. Але це – тривалий процес. На це може піти і рік, і два. Є сподівання, що вірус змутує та ослабне. Теж цілком ймовірно і очікувано. Але це все припущення.

Фото: УНІАН

Що ж робити нам всім зараз?

Не панікувати, а покращувати якість та доступність медичної допомоги з одного боку, а з іншого – берегти і загартовувати свій імунітет. Адже доводиться констатувати, на жаль, що українці не є здоровою нацією. Шкідливі звички, неліковані серцево-судинні та онкологічні хвороби, взгалі нездоровий спосіб життя, ожиріння – все це не сприяє легкому перебігу як COVID, так і інших захворювань. Тому починаймо вже зараз думати та працювати над своїм здоров’ям. А медики очікують повноцінної допомоги та підтримки, щоб якісно й належно виконувати свій обов’язок.

Нагадаємо, у світі наразі працюють над майже 180 потенційними вакцинами проти коронавірусу. Планується, що першими щеплення від COVID-19 отримають люди з групи ризику, зокрема медичні працівники та люди похилого віку. Молоді та здорові люди — не раніше від 2022 року. 

Спасіння від COVID-19: як працюють над розробкою вакцини в Україні

Спасіння від COVID-19: як працюють над розробкою вакцини в Україні

Повʼязані теми:

Наступна публікація