ВООЗ звинуватили у змові з Італією через звіт про коронавірус: що відомо про скандал

ВООЗ звинуватили у змові з Італією через звіт про коронавірус: що відомо про скандал

Фото: Associated Press

ВООЗ приховала викривальний звіт про реакцію Італії на пандемію COVID-19.

Всесвітню організацію охорони здоров'я запідозрили у приховуванні документу, який викривав неготовність Італії до боротьби з пандемією COVID-19 через нібито недбалість співробітників МОЗ.  

Як повідомляє The Guardian, розслідування розпочала прокуратура Бергамо в Ломбардії. Нагадаємо, що саме цей регіон був епіцентром поширення коронавірусної інфекції навесні 2020 року. 

Зміст документу

13 травня ВООЗ оприлюднила на своєму сайті 102-сторінковий звіт "Безпрецедентний виклик: перша відповідь Італії на COVID-19", який видалила вже наступної доби. Документ підготував італійський вчений та співробітник організації Франческо Замбон у співпраці з десятьма колегами з інших країн Європи.

У звіті Замбона та його колег йшлося, зокрема, про те, що Італія з 2006 року не оновлювала свій план дій у випадку пандемії. Його переглядали у 2017 році, однак, залишили без змін.

"Команда ретельно перевірила це і виявила, що всі плани, що з'явилися після 2006 року, були просто скопійовані і вставлені - в тексті не було змінено ні слова або коми", - пояснив Замбон. За його словами, саме це спричинило "імпровізовану" та "хаотичну" відповідь країни на початок пандемії COVID-19, що й призвело до великої кількості смертей. 

Видалення

Зазначений звіт зник із сайту ВООЗ наступного дня після публікації. Це відбулося нібито за проханням помічника гендиректора ВООЗ зі стратегічних ініціатив Раньєрі Ґуерри, який очолював посаду гендиректора з профілактики здоров'я в італійському МОЗ від 2014 до 2017 року. Саме він відповідав за оновлення плану щодо реагування на пандемію. Зараз Ґуерра є одним із членів оперативного штабу італійського уряду щодо боротьби з COVID-19.

Замбон стверджує, що інформація в його звіті могла б допомогти врятувати життя жителів вражених пандемією країн. 

"Я в розпачі написав усім високопосадовцям, зокрема гендиректору, попередивши про небезпеку (видалення звіту. - Ред.), - сказав він. - Ця публікація мала життєво важливий потенціал, і на карту були поставлені підзвітність і відповідальність ВООЗ, тому що особистий конфлікт інтересів виявився важливішим, ніж обмін уроками, витягнутими з найбільш постраждалої на той момент країни".

Сама ВООЗ минулого тижня пояснила, що видалила дослідження через "неточності та невідповідності". Замбон же називає такий коментар "дискредитаційним", оскільки його робота пройшла усі необхідні етапи перевірки перед публікацією.

Передумови

Замбон стверджує, що Ґуерра ознайомився із загальними результатами його дослідження за місяць до публікації, а також поділився ними із чинним міністром охорони здоров'я Італії Роберто Сперанцою.

Італійське МОЗ, зі свого боку, стверджує, що мова йде про "неофіційний документ ВООЗ, який ніколи не потрапляв до Міністерства охорони здоров'я".

Вчений поділився із журналістами листуванням із Раньєрі Ґуеррою та директором Європейського регіонального бюро ВООЗ Хансом Клюге. У ньому, зокрема, Ґуерра згадував про 10 мільйонів доларів, які Італія надала організації у вигляді добровільного внеску, а Клюге казав про "розчарування міністра (охорони здоров'я. - Ред.)". У виданні заявили, що листи, схоже, "свідчать про домовленість із італійським МОЗ про те, щоб зберегти звіт у таємниці".

Замбон стверджує, що Ґуерра погрожував звільнити його з роботи, якщо частина тексту, в якій згадується застарілий план, не буде змінена. Вчений також додав, що попри інформування керівництва ВООЗ щодо загроз та ризиків, пов'язаних із прозорістю та нейтралітетом організації, внутрішнього розслідування не було.

Розслідування та імунітет

Італійська прокуратура вже тричі викликала Замбона на допит. "Коли я отримав першу повістку, я повідомив про це юридичний відділ ВООЗ. Невдовзі вони відповіли, що я не можу на неї відповісти, оскільки маю імунітет. Хоча я хотів поїхати, оскільки маю, що сказати", - розповів експерт.

Тим часом міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо висловився проти імунітету для співробітників ВООЗ. 

За даними видання, у листопаді слідчі спілкувалися із Раньєрі Ґуеррою. Втім, про зміст бесіди не повідомляється. Тим часом у ВООЗ пояснили, що "зараз співпрацюють з італійським урядом щодо цієї проблеми".

Водночас Замбон заявляє про готовність співпрацювати із прокурорами. "Справа не в наслідках, від яких я можу постраждати, - каже вчений. - Я роблю це, тому що твердо вірю, що світові потрібна прозора і незалежна ВООЗ, яка зосереджена на людях".

У виданні ж підсумовують: "Якщо прокуратура Бергамо виявить, що Італія провалила оновлення свого плану боротьби з пандемією, то всім міністрам охорони здоров'я і прем'єр-міністрам з 2013 року може загрожувати суд". Додамо, що цього тижня головний прокурор Антоніо Чіаппані заявив, що "Італія не була готова до COVID-19, було багато імпровізацій... Нам потрібно з'ясувати, чому так багато жертв у порівнянні з іншими країнами".

Як повідомлялося, критики наполягають на недоліках в системі охорони здоров'я у регіоні Ломбардія, який найбільше постраждав від пандемії в Італії. Там від ускладнень коронавірусу померли близько 23 тисяч пацієнтів. 

Коронавірусний досвід: яку ціну заплатило італійське Бергамо та чого це може навчити українців

Коронавірусний досвід: яку ціну заплатило італійське Бергамо та чого це може навчити українців

 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус
Наступна публікація