Війна із хворобою: чи готові до боротьби із коронавірусом у ЗСУ та як військові можуть допомогти цивільним медикам

Війна із хворобою: чи готові до боротьби із коронавірусом у ЗСУ та як військові можуть допомогти цивільним медикам

Фото: Міністерство оборони України

Наразі в армії виявили більше 10 випадків зараження.

У боротьбі з коронавірусом допоможе українська армія. Військові обіцяють долучитися у разі потреби до дезінфекції території, а також готові надати ліжка у мобільних військових шпиталях, - у разі, якщо місць у цивільних лікарнях бракуватиме.

Про це йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

Розчин, який зупиняє вірус: військові розкрили рецепт універсального дезінфектора

Розчин, який зупиняє вірус: військові розкрили рецепт універсального дезінфектора

Для хлопців, які дезінфікують місто, все відбувається, як на війні із застосуванням біологічної зброї. Поливаючи вулиці Уханю китайці, ймовірно, користувалися тим самим, що й в цистернах наших військових, - розчином хлору. Коронавірус - це молекула білка в жировій захисній оболонці. Тож звичайне вологе прибирання із хлоркою, звісно, в масштабах усієї країни, може, принаймні, призупинити вірус-вбивцю.

На війні, як на війні. Бійці з невидимим ворогом - в армійських захисних костюмах нагадують картинки з уроків цивільної оборони. Хіба що замість протигаза – респіратор, який закриває нижню половину обличчя. Так само, як китайські дезінфектори, українські військові поливають хімрозчинами подвір'я, вулиці, смітники і навіть тролейбусні зупинки.

"Вірус - це, фактично, біологічна зброя", - пояснює начальник військ РХБ захисту ЗСУ Дмитро Гомель.

Наказу на тотальну  дезінфекцію, як у Китаї чи Італії, українські хімвійська ще не отримали.  Втім, готові запрацювати на повну потужність.  

Вважається, приборкати вірус Китаю вдалося в тому числі, завдяки небаченій за масштабами дезінфекції.  Розчинами поливалися абсолютно всі відкриті поверхні. Міста просто вкривали білою речовиною. Виявляється, жодного нового рецепта в Піднебесній не вигадали. Це старий дезінфектор, який в народі називають хлорка.

"Основна речовина така ж сама. Хлоромістка речовина. Нейтральна рідина гіпохлоріду калію. Або дві-три основна соль гіпохлоріду калія", - розповідає Гомель.

Щось схоже на хлорний душ військові радять робити й цивільним. Головне, дотримуватись інструкції. Не перевищувати дозування і провітрювати приміщення.

"Навіть та ж сама "білизна", це розчин хлору, його можна розводити і використовувати в домашньому побуті", - пояснюють військові.

Такі польові інфекційні відділення на півсотні ліжок українські військові, як і їхні американські та італійські колеги, готові у разі потреби розгорнути й для цивільних. Наразі тут відпрацьовують алгоритм дій у разі потрапляння інфекції в окопи. 

Тренуватися у під'єднанні хворого до апарата штучної вентиляції немає сенсу. Прифронтові медики роблять це регулярно, адже саме до них перших потрапляють важкі поранені. 

"Інтубація трахеї - це перше, чого навчають анестезіолога, тому це питання риторичне", - каже лікар-анестезіолог Олександр Корецький.

У розпорядженні військових й три пересувні лабораторії для проведення ПЛР-тестів. Тут уже  почали випробовувати українські реактиви. 

"Ми взяли в інституті мікробіології, і наша київська лабораторія відпрацьовує, щоб це запустити на вітчизняних матеріалах. Щоб було виробництво наших вітчизняних реактивів", - каже командувач медичних сил ЗСУ Ігор Хоменко.

А це особливо важливий об'єкт, який зараз повинен бути в кожному шпиталі, не тільки інфекційному. Це відділення санітарної обробки. Пацієнт заходить сюди, залишає свій одяг в "брудній зоні". Далі - душ. Це душова кабінка. А тут на нього чекає госпітальна піжама. І тепер можна прямувати до лікаря.

У Збройних Силах – на сьогодні лише вісімнадцять випадків коронавірусної інфекції. На жаль, один – смертельний. На передовій – жодного. Тому всі п'ятдесят ліжок поки що стоять акуратно заправлені та порожні.   

Якщо пандемія в Україні набиратиме обертів, військові готові надати свої медичні об'єкти для допомоги цивільним. Саме такий польовий госпіталь перевірив цього тижня й президент Володимир Зеленський.   

"Ми воюємо на два фронти. Внутрішній, безумовно, коронавірус, і зовнішній, бо, дійсно, ми боремося з ворогом на фронті. Мене спитали, який ворог для нас більш небезпечний. Я відповів, що для нас більш небезпечний той ворог, який стріляє. Він вбиває напевно", - пояснює міністр оборони України Андрій Таран.

Але COVID-19 може завдати нам подвійного удару. І саме зі Сходу. Хоча до останнього часу квазіреспубілки переконували, що вірус не пройде, Москва, де лікарні вже переповнені хворими на COVID-19,  забила на сполох і змусила маріонеток оголосити карантин. Як бачимо, формальний. Нам вдалося отримати ексклюзивні відеокадри з Донецька. На вулицях ОРДЛО майже не зустрінеш людей в масках. В аптеках їх немає. Так само, як і засобів дезінфекції. Соціальну дистанцію, попри великий відсоток пенсіонерів, ніхто не контролює. Хоча лікарні вже заповнюють відділення хворими на фатальну пневмонію.

"Ми відзначаємо факти великої кількості захворювань на ГРВІ, на пневмонію, які подаються офіційно окупованою владою, але кожен з населення окупованих районів розуміє, що це може бути приховування захворювання на коронавірус", - зазначає представник Головного управління розвідки МО України Вадим Скібіцький.

Відгородитися від інфекції зі Сходу наразі легше, ніж від збройної агресії. Але спецслужби не відкидають, що Кремль здатен піти на експеримент і зробити з ОРДЛО інфекційний ізолятор. Врешті решт, навіть те, що COVID-19 націлений на старих і хворих - для російського бюджету означатиме лише одне – економію коштів на підтримку окупованих територій.

Андрій Цаплієнко

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація