Відновлення планових операцій в Україні: чому виникають труднощі з проведенням необхідного ПЛР-тесту

Відновлення планових операцій в Україні: чому виникають труднощі з проведенням необхідного ПЛР-тесту

Фото: Associated Press

На результати тестування очікують близько десяти днів.

Понад два тижні тому МОЗ дозволило проводити планові операції та госпіталізацію. Утім, дозволено це робити за умови проведення ПЛР-тестуванням. Тести роблять безкоштовно, але на результати треба чекати в середньому десять днів. 

З чим стикаються пацієнти і чому виникають труднощі — у сюжеті Сніданку з 1+1.

В Україну повернулось планове лікування і госпіталізація. У період суворого карантину  робили два види оперативних втручання. Екстрені операції проводили навіть без тестування, з максимальним рівнем захисту лікарів. Термінові, які можна зробити протягом доби, одразу після тестування. Про це розповів хірург з 36-річним стажем Віктор Сидоренко.

Також він додав, що стаціонари поки що не запрацювали на повну: "Зараз показання до госпіталізації дещо звужено. Тобто якщо є теоретична і практична можливість вести такого пацієнта в амбулаторних умовах, тобто лікар прописує курс лікування, пацієнт його приймає - це проводиться так".

І нова "фішка" планового лікування - це ПЛР-тестування, що з часом може стати абсолютно звичним і стандартним моментом. "До звичайного пакету, де є загальний аналіз крові, сечі, група крові тощо додається ще один папірець, який на зараз  дуже важливий і для пацієнта, і для тих, хто буде його оперувати, лікувати, проводити знеболення і спостерігати в післяопераційному періоді", - пояснив лікар. 

Планове лікування під час пандемії: як бути онкохворим — пряме включення

Планове лікування під час пандемії: як бути онкохворим — пряме включення

Саме тестування і викликало суттєві проблеми. Передусім скаржаться онкохворі. Марина Кушнір з Вінниці змушена щотижня проходити сеанс хіміотерапії в Києві. "З самого ранку я мушу поїхати до лікарні, пройти свою терапію і ввечері повернутись. Після цього я два-три дні фізично навіть рухатись не можу", - розповіла жінка. 

Але при цьому вона має піти до сімейного лікаря, отримати направлення на нове ПЛР-тестування, пройти його і сподіватись, що результати будуть готові до моменту наступної хімії. "Я пропускати цей термін не можу, оскільки тоді втрачається ефективність мого лікування", - пояснила жінка.

Швидше ПЛР-тест роблять у приватних клініках, але вартість півтори тисячі гривень. Це ще плюс до її лікування, що вартує чимало. "Один тільки курс мого лікування коштує 800 тисяч гривень. Я змушена звертатися до людей за матеріальною допомогою. Тільки завдяки їм я маю можливість зараз проходити своє лікування. Плюс я витрачаю кошти на транспортування до лікарні", - розповіла хвора. Слід зауважити, що Марина перебуває в групі ризику щодо захворювання на коронавірус. 

Ще до ухвалення рішення про дозвіл проводити планове лікування громадські об'єднання онкохворих пацієнтів робили колективне звернення до чиновників саме з приводу цього питання. Йдеться не лише про онкохворих. Є й інші пацієнти, які змушені проходити певні процедури щотижня. Жодних альтернатив вони поки що не мають.

Таким чином, якщо вам необхідна планова госпіталізація чи операція, то без ПЛР-тесту лікар вас не прийме.  Тест роблять безкоштовно за призначенням сімейного лікаря. Якщо контракту з ним немає, то доведеться робити тест за власний кошт, а це від півтори до 2,5 тисячі гривень. 

Кореспондент Сніданку з 1+1 Антон Пшеничний.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація