Вакцина від COVID-19: коли до України надійдуть перші партії та хто з українців отримає рятівний укол

Вакцина від COVID-19: коли до України надійдуть перші партії та хто з українців отримає рятівний укол

Фото: Associated Press

В Україні вже розробили три сценарії.

Перші дози вакцини проти коронавірусу мешканці Великої Британії отримали ще вчора. А от Україна поки лише подала заявку, щоби отримати препарати безкоштовно, за гроші міжнародних партнерів.

Про те, коли до нас доїдуть перші партії, як їх зберігатимуть та хто з українців отримає рятівний укол в першу чергу - 9 грудня йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

Більшість вакцин зберігають за температури від двох до восьми градусів тепла. Окрім ін'єкції проти поліомієліту. Для неї потрібно потужніше обладнання.

Однак для вакцини проти коронавірусу потрібні нижчі температури. У межах програми COVAX Україна має отримати 8 мільйонів доз. Їх повинні літаками привезти до України. Далі - розвезти машинами до регіонів.

Лідерів у виробництві вакцин наразі троє. Усі обіцяють ефективність не нижче 90%. Але  умови зберігання - різні. Pfizer/BioNTech потребує температури -70 градусів. Moderna -20. А от AstraZeneca може зберігатися при звичайній температурі в холодильнику від 2 до 8 градусів тепла.

Саме останню в Україні називають пріоритетною. Однак який саме препарат надійде, поки що невідомо.

"COVAX має право давати вакцину, яка зараз вільна і до якої доходить по суті черга", - зазначає керівник ЦГЗ Ігор Кузін.

Тому в Україні вже розробили три сценарії. Перший - найоптимістичніший. До України надходить вакцина, яку можна зберігати навіть у звичайному холодильнику. Тоді її розвозять  машинами в обласні й районні центри. Другий - складніший. Температура зберігання -20. Обладнання для розвезення та зберігання є. Однак прийняти Україна може максимум 340 тисяч доз за раз. Це означає, що строк поставок розтягнеться. Але його реалізувати можна вже, на базі наявних потужностей.

"У нас є спеціальні бокси. Наганяється температура 2-8. В боксах 1/3 частина сухого льоду. І отримуємо -22. Термін у нас 7-8 днів точно воно буде тримати таку температуру. Тобто ми за цей час довозимо до регіонів. І їм відвантажуємо також морозильні камери", - пояснює Станіслав Трут, керівник ДП "Укрвакцина".

Третій сценарій - найскладніший. Вакцина, яка може зберігатися за -70 градусів, Україна може прийняти разово лише 70 тисяч доз. Та й то, якщо вдасться домовитися з приватними компаніями. Адже на державних підприємствах таких потужностей немає. Вакцини зможуть доставити до обласних центрів. Однак зберігати там - ніде. Тому доведеться розморожувати її і намагатися використати за день. Інакше препарат утратить свої властивості.

"Є 2 приватні компанії, які потенційно можуть мати певні резервні потужності для зберігання такої вакцини. Зараз ведуться перемовини з ними, щоби резервно вони зафіксували той обсяг свого холодильного обладнання для централізованого зберігання. І також у таких компаній є необхідні технічні засоби для доставляння будь-яких виробів медичного призначення або вакцин до рівня областей. Це - спеціальні короби з сухим льодом", - говорить керівник ЦГЗ.

Вакцина надходитиме частинами. Спершу - лише 3%, тобто 240 тисяч доз. Міжнародні партнери мають побачити, що в країні налагоджені всі механізми доставки та вакцинації. Лише потім надішлють решту ін'єкцій. Щеплюватимуть безкоштовно, і тільки людей із групи ризику. Першими - медиків. Далі - військових, правоохоронців, освітян, соціальних працівників, людей старших шістдесяти років та тих, хто має хронічні захворювання. Загалом - це близько 20 мільйонів людей. А вакцин вистачить лише на 4 мільйони.

У бюджеті передбачили 2,6 мільярда на закупівлю вакцин. Але перемови ще ведуть. Тож, коли зможемо додатково отримати препарати, невідомо.  Та й сама вакцинація може розтягнутися. Експерти спробували порахувати, скільки на це потрібно часу.

"Ми робили таке простеньке моделювання, де в ідеальному світі всі ці люди одночасно приходять в усі амбулаторії сімейного лікаря, їхні сімейні лікарі з медсестрами працюють без перерви і без вихідних по 8 годин на день, тільки вакцинуючи цих людей і в нас вийшло, що треба, щоби провакцинувати цю групу ризику двома дозами, потрібно півроку. Ми розуміємо, що ані люди так не прийдуть, ані лікарі не зможуть працювати без вихідних і без перерв. Тому це буде дуже складний логістичний проєкт", - зазначає керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки, ексзаступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк.

У МОЗі визнають: щепленя людей із групи ризику розтягнеться найімовірніше до кінця наступного року. Тому про вакцинацію решти поки що не йдеться. Як немає мови і про продаж вакцин охочим щепитися. Які будуть протипоказання, теж остаточно невідомо. Усе залежить від вакцини. Наразі медики називають лише основні перестороги.

"Це - гострі респіраторні захворювання, висока температура, алергічна реакція до будь-якого з компонентів, алергічна реакція в минулому, якщо була на вакцину. І це онкологічні захворювання в той момент, коли людина приймає терапію. Тоді вакцинуватися не можна", - говорить лікарка-терапевтка Наталія Шевчук.

А от зв'язку між споживанням алкоголю та вакцинацією, як це побачили російські медики, українські експерти не бачать. Тому забороняти алкоголь на 42 дні, не планують. 

Тим часом Уряд ухвалив рішення про посилення карантину в Україні від 8 до 24 січня включно 2021 року. Відповідну постанову Кабмін затвердив під час позачергового засідання 9 грудня. Також вона передбачає і подовження режиму надзвичайної ситуації та дії обмежень помаранчевої зони, які діють і зараз, до 28 лютого. Усе, що потрібно знати українцям про січневий локдаун та перелік обмежень у цей період, а також у новорічну ніч - у нашому матеріалі.

Щеплення від COVID-19 в Україні: коли до нас доїдуть перші партії вакцини

Щеплення від COVID-19 в Україні: коли до нас доїдуть перші партії вакцини

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація