Медпрацівники можуть претендувати на компенсацію від держави, якщо доведуть, що саме на робочому місці заразилися коронавірусом.
Чи не кожен п'ятий інфікований коронавірусом в Україні - медик. Їх уже 5600. Вони можуть претендувати на компенсацію від держави, якщо вдасться довести, що заразилися на робочому місці.
Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
Хворих на коронавірус медиків зараз розподіляють на дві групи - ті, хто заразився в лікарні, та ті, хто у побуті. Щоб довести, що інфікування сталося на роботі, треба вказати від кого саме медик заразився, коли і де це трапилося.
Медсестра приймального відділення Монастириської райлікарні Галина Радлевська перебуває вдома після місяця тяжкого стану у реанімації. Живе з кисневим концентратором. Вона досі на лікарняному - може ходити лише на відстані чотирьох метрів від трубки апарата, який купила за власні 32 тисячі гривень. Без нього медсестра дихає лише дві години. Спати жінці доводиться теж з ним.
Пані Галина сподівається на 600 тисяч гривень компенсації від держави і оплати 150 днів лікарняного. Вона зазначає, що ускладнення після коронавірусу зробили її непрацездатною, а заразилася у своєму приймальному відділенні, однак віднайти від кого саме - тепер не просто.
"Я написала, яких пацієнтів я приймала... До мене прийшла жінка, яка їхала з Польщі. І на кордоні їй сказали (у неї була підвищена температура) навіть додому не їхати, а зразу звернутися в лікарню", - розповіла медсестра.
У лікарні тоді не було тестів на коронавірус, а із засобів захисту лише маски. У її пацієнтки виявили грип А та відпустили лікуватися додому. Нині колишня хвора знову у Польщі і як її знайти, щоб зробити тест на антитіла до коронавірусу, не знає ні медсестра, ні члени спеціальної комісії Монастириської лікарні.
"Дуже співчуваю Галі, звичайно, як людина, але все має бути витримане у рамках закону. Джерела інфекції як такої наразі ще немає. Як буде інфікований пацієнт, ми обов'язково передамо це до справи", - сказав Василь Вербіцький, інженер з охорони праці Монастириської районної лікарні.
Своєю чергою, завлабораторії Лановецької райлікарні Люба Костюк знайшла джерело інфекції - це хвора лікарка-епідеміологиня, яка у лабораторії здавала аналізи.
"Я йшла як контактна з хворою на COVID-19, тобто, я на робочому місці (інфікувалася - ред.). Пацієнтка, яка була на лікарняному, мала обстежитися на туберкульоз, і вона зайшла до нас у відділ", - сказала вона.
Але спецкомісія лікарні стверджує інше. Показують документ - акт обстеження - офіційне епідрозслідування хвороби Любові, яке робила та сама хвора епідеміологиня.
"Найімовірніше місце зараження - невідоме. Джерело виявити не вдалося, основний фактор збудника інфекції не встановлено", - розповіла інженер з охорони праці Лановецької райлікарні Зоя Стасюк.
Спецкомісія Лановецької райлікарні, до складу якої входить та ж епідеміологиня, яка, як певна Любов, її і заразила, вирішуватиме, чи визнавати коронавірус у Любові - гострим професійним захворюванням. Результати цієї комісії надішлють у Державну службу України з питань праці.
"Ми маємо уже завершених 122 розслідування, з них 87 випадків - встановлено зв'язок захворювання з умовами праці, а 35 випадків - не встановлено з умовами праці, тобто, виплат не передбачається", - повідомила керівник відділу Держпраці Людмила Харчук
Медикам із гострим професійним захворюванням мають оплатити лікарняний у розмірі повної зарплати, не залежно від стажу, компенсацію за куплені медпрепарати, якщо лікувалися вдома, та надати грошову допомогу у разі ускладнень хвороби.
"Якщо наслідки були важкі, то тоді цей потерпілий має право ще на одноразову допомогу. А якщо смертельний випадок, то сім'я потерпілого теж має право на одноразове відшкодування", - розповів Володимир Фесан, головний інспектор профспілки працівників охорони здоров'я.
Проте жодному медику в Україні ще нічого не виплатили, оскільки службові розслідування лише завершуються. Незгодні з їхнім результатом можуть скаржитися у Держпраці і вимагати повторне розслідування.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів України планує посилити відповідальність за відмову носити маски у приміщеннях та громадському транспорті, але перегляне позицію щодо маскового режиму на вулиці.