В Австралії знайшли препарат, який вбиває коронавірус за дві доби: ним лікують від паразитів та дають верблюдам

Дата публікації
Перегляди
113к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
В Австралії знайшли препарат, який вбиває коронавірус за дві доби: ним лікують від паразитів та дають верблюдам

Фото: Unsplash

Лікарський засіб "Івермектин" відкрили ще 2015 року та відтоді активно застосовують.

Пандемія коронавірусу не вщухає, а медики зі всього світу шукають, чим можна лікувати страшну недугу. Австралійські вчені провели дослідження та дізналися, що протипаразитарний препарат "Івермектин" може впоратися з коронавірусом за 48 годин.

Зазначимо, затверджених ліків від коронавірусної хвороби поки не існує, вчені зможуть розробити їх не раніше, ніж за рік. У разі появи симптомів коронавірусної інфекції зверніться до сімейного лікаря. Самолікування може призвести до смерті.

Яке відкриття

Під час дослідження науковці встановили, що в пробірці препарат переміг коронавірус за дві доби. За словами авторки дослідження, докторки Кайлі Вагстафф з Інституту біомедичних досліджень Монаша, "Івермектин" зупинив зростання SARS-CoV-2 в клітинній культурі всього за 48 годин.

"Ми виявили, що навіть одна доза може видалити всю вірусну РНК за 48 годин, і що навіть за 24 години вона значно скоротилася", - зазначила у коментарі науковому виданню Antiviral Research.

За її словами, ці досліди проводилися в пробірці, тому, щоб стверджувати, що препарат дійсно ефективний, потрібно провести випробування на людині. Також потрібно з'ясувати, чи є ефективна доза цього препарату, яку можна було б використати для людей.

Експерименти проводилися на клітинній лінії Vero-hSLAM (клітини епітелію нирки африканської зеленої мавпи). У інфіковану культуру через дві години після зараження вірусом додавали препарат в молярній концентрації п'ять мікромоль на літр.

За 24 години у зразках спостерігалося зниження вірусної РНК на 93% в порівнянні з контрольним зразком.За 48 годин після ін'єкції цей результат досягав 99%.

Фото: Unsplash

Вчені досі точно не знають, чому "Івермектин" вбив вірус, але зробили висновок, що препарат впливає на клітини-господарі.

Потрібні додаткові клінічні дослідження для того, щоб в подальшому можна було застосовувати цей препарат для боротьби з коронавірусною інфекцією.

Що це за препарат

"Івермектин" (Ivermectin) - лікарський засіб, антипаразитарний препарат, який застосовуть для лікування людини, свиней, великої рогатої худоби, коней, овець та верблюдів.

Івермектин, що входить до складу препарату, має виражену протидію на личинкові і статевозрілі фази розвитку нематод шлунково-кишкового тракту і легенів, личинки підшкірних, носоглоткових, шлункових оводів, вошей, кровососок і саркоптоідних кліщів, підсилює вироблення нейромедіатора гальмування гамма-аміномасляної кислоти, що призводить до порушення передавання нервових імпульсів, паралічу і загибелі паразита.

Фото: flickr.com

Людям "Івермектин" призначають тільки перорально. Препарат швидко всмоктується, досягаючи максимальної концентрації в плазмі (близько 50 мкг/л) за 4 години після вживання дози 12 мг. Він широко розподіляється по тканинах (обсяг розподілу становить близько 50 л), але повільно і в обмеженій кількості проникає в середовища ока. Період напіввиведення становить 28 годин. Виводиться майже виключно з фекаліями.

Побічні ефекти

Можливий свербіж, збільшення лімфатичних вузлів. Побічний ефект "Івермектину" нагадує реакцію Мазотті: включно з лихоманкою (іноді протікає протягом декількох днів), головним болем, запамороченням, сонливістю, слабкістю, висипом, що посилює свербіння, діареєю, суглобовим і м'язовим болем, гіпотензією, тахікардією, лімфаденітами, лімфангітами і периферичним набряком. Більш інтенсивно реакція протікає у 1-3% людей, а важкий перебіг реакції з лихоманкою, гіпотензією та бронхоспазмом - у 0,3% людей.

За кілька днів лікування у деяких пацієнтів розвивається точкове помутніння рогівки ока. До інших рідкісних офтальмологічних реакцій (які можуть бути пов'язані і з самим захворюванням) відносяться набряк повіки, передні увеїти, кон'юнктивіти, кератити, неврит очного нерва, хоріоретиніти і хоріоідітах. Ці реакції зазвичай не бувають важкими, не викликають втрати зору і не вимагають застосування кортикостероїдів.

Кому препарат вживати не можна

Краще уникати одночасного застосування "Івермектину" з іншими препаратами з подібними ефектами, наприклад, барбітуратами, бензодіазепінами і вальпроєвою кислотою. "Івермектин" не слід призначати вагітним. Безпека вживання препарату у дітей до 5 років не вивчалася. Годувати грудьми матерям, які вживають препарат, дозволяється не раніше, ніж за тиждень після останньої дози препарату.

Що ще ним лікують

"Івермектин" отримав схвалення американського агентства з лікарських препаратів FDA. Ці ліки вважаються безпечними, а їхній активний компонент доступний у всьому світі.

Раніше фіксували ефективність препарату і проти інших вірусів, наприклад, ВІЛ і лихоманки Денге. Разом з тим, всі ці експерименти проводилися in vitro, тобто поза організмом пацієнта.

"Івермектин" застосовується для лікування низки ендо- та ектопаразитарних захворювань як людини, так і різних тварин. Зокрема, його використовують для лікування корости, педикульозу, гельмінтозів та міазів (хвороб, викликаних паразитичними личинками мух). "Івермектин" порушує передавання нервових імпульсів в організмі паразита, що призводить до його загибелі.

Фото: Associated Press

У ветеринарії Івермек (воднодисперсна, тобто міцелярна форма "Івермектіну") дають великій рогатій худобі, вівцям, козам, свиням, коням, оленям, верблюдам під час легеневих і шлунково-кишкових гельмінтозах.

Плюси "Івермектину" 

  • Разова добова доза препарату безпечна для людини і має мінімум побічних ефектів.
  • Препарат належить до переліку необхідних ліків, тому він доступний в різних країнах.
  • Ним можна лікувати широке коло осіб, не рекомендують його тільки  вагітним жінкам, дітям до 3 років і людям, які вживають антикоагулянти.

Цим івермектин вже виграв у деяких аналогів, які увійшли до протоколів лікування Covid-19.

Зрештою, розробка ефективного противірусного препарату SARS-CoV-2, якщо його даватимуть пацієнтам на початку інфекції, може допомогти обмежити вірусне навантаження, запобігти важкому прогресуванню захворювання та обмежити передавання людини від людини.

Читайте також:

  • Ліки "Плаквеніл" від коронавірусу почали завозити до України: чи допоможуть вони хворим
  • Чи вживати Парацетамол у разі коронавірусу: поради вчених та фармацевтів
  • Ліки від коронавірусу: де у світі вже знають, чим лікувати інфекцію
  • Японські ліки виявилися ефективними проти коронавірусу

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
113к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація