Українського виробника тестів на коронавірус підозрюють у неякісній продукції

Дата публікації
Перегляди
1585
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Українського виробника тестів на коронавірус підозрюють у неякісній продукції

Фото: Associated Press

В лабораторії компанії всі звинувачення відкидають.

Одного з українських виробників тест-систем з визначення короновірусу запідозрили в невідповідності заявленим характеристикам. Загалом компанія виготовила близько шестисот тисяч тестів, їх активно використовували в усіх регіонах. Але розробники кажуть, що жодна з 28 регіональних лабораторій не мала до них претензій, а ця перевірка була некоректною. І це вже не перший скандал, що розгорівся навколо вітчизняних тест-систем.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Не використовувати тест-систему для діагностики COVID-19. Лист Центру громадського здоров'я МОЗ із відповідною рекомендацією та результатами перевірки потрапив у ЗМІ напередодні. У ньому йдеться про те, що чутливість тестів одного з українських виробників до нового коронавірусу може бути дуже низькою - до 20 відсотків. У лабораторії з такими результатами не погоджуються. До того ж, додають, ЦГЗ взагалі не вповноважений проводити такі перевірки. Та й саме дослідження, запевняють, некоректне. 

Спочатку розробник перевіряє сам себе - це називається валідація, після цього кожна з лабораторій, де проводять діагностику - робить верифікацію. Загалом же за весь період цей виробник виготовив близько шестисот тисяч тестів.

"Ми постійно тримаємо контакт з усіма споживачами по всій Україні. До нас на день звертається по 5-7 різних лабораторій і в усіх усе прекрасно працює. тільки в однієї лабораторії із 28 виникли якісь питання", – каже Біжан Шарапов – головний біолог компанії-виробника.

У Міністерстві охорони здоров'я сьогодні вже провели нараду з цього приводу і призначили позапланову перевірку. Чи може вся ця історія бути пов'язаною з конкуренцію на ринку - у відомстві не підтверджують, але й не спростовують.

Загалом, над розробкою вітчизняних тестів працювали три групи науковців. Дві з них - у приватних лабораторіях та одна - в державній установі. Поява тестів кожного з виробників супроводжувалася непорозуміннями. Так, після створення перших тестів однією з приватних лабораторій її звинуватили в причетності до російських структур. Великі надії покладали на державний Інститут молекулярної біології і генетики.

МОЗ вело перемови з Інститутом, науковці модернізували свої тести, спрощували їх, врешті саме їхнім тестом виявлено першого хворого в Чернівцях. Інституту обіцяли державне замовлення, але далі 200 тисяч гривень від держави за виготовлення 1000 тестів справа не зрушилася. Інститут досі чекає на державне замовлення. Декілька днів тому МОЗ поновило перемовини з Інститутом. Про це установа написала на своїй сторінці у Facebook.

"Задля того, аби спростити роботу лабораторій ЦГЗ з нашими ПЛР-системами, Інститут модернізував свої тести, розроблені ще в лютому 2020 р. на замовлення РНБО України", – йдеться в повідомленні.

Українського виробника запідозрили у виготовленні неякісних ПЛР-тестів

Українського виробника запідозрили у виготовленні неякісних ПЛР-тестів

Остаточну крапку в історії з невідповідністю характеристик у третього виробника має поставити Держлікслужба. І поки тести перевірятимуть, виникають сумніви щодо результатів самих досліджень. За минулий день, наприклад, у 5 областях не виявили жодного нового випадку.

Кореспондентка ТСН Інна Лебеденко

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Дата публікації
Перегляди
1585
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація