Кожен пацієнт, який обрав свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, має право на безоплатну вакцинацію, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень.
Пандемія коронавірусної хвороби COVID-19 - не привід відміняти чи відкладати вакцинацію. Припинення або зменшення планових імунізацій загрожує новими спалахами інфекційних хвороб. В Україні громадяни можуть безоплатно планово вакцинуватися проти 10 інфекційних захворювань. Але за умови, якщо пацієнт обрав свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Тоді є право на безоплатну вакцинацію згідно з Національним календарем профілактичних щеплень.
Про це у суботу, 31 жовтня, повідомляє пресслужба Національної служби здоров'я України (НСЗУ).
Так, безкоштовна вакцина доступна від: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правцю, кашлюку, кору, паротиту, краснухи, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції.
Такі щеплення пацієнт може зробити безоплатно в комунальних закладах охорони здоров'я, які надають первинну медичну допомогу, а також в приватних медичних закладах і в лікарів-ФОП, які підписали договір з НСЗУ.
Вакцина БЦЖ робиться немовляті в пологовому будинку. Це також, як зазначають в НСЗУ, гарантована безоплатна послуга.
"Безоплатними є ті вакцини, які держава закуповує централізовано. Вакцини, які не входять до Календаря щеплень – рекомендовані. Їх купують в аптеці за власний кошт, а власне послуга проведення щеплення у сімейного лікаря безкоштовна. Транспортувати куплені в аптеці вакцини слід у спеціальних контейнерах із дотриманням холодового ланцюга. Інакше вони втратять ефективність", - йдеться в повідомленні.
До рекомендованих належать щеплення проти:
- гепатиту А та В;
- вітряної віспи;
- менінгококової, пневмококової, ротавірусної інфекції;
- грипу;
- захворювань, для імунопрофілактики яких існує вакцина, зареєстрована в Україні.
Як зазначається, для вироблення адекватного імунітету від деяких хвороб необхідно декілька доз вакцини. Всі вони мають бути зроблені в певний проміжок часу, інакше захист втрачається.
Від грипу вакцинуватися потрібно щороку усім. А особливо тим, хто ризикує захворіти на грип чи постраждати від його наслідків найбільше. Це:
- вагітні жінки на будь-якому місяці вагітності;
- діти до 5 років;
- літні люди 65+;
- люди з хронічними порушеннями здоров’я;
- медичні працівники.
"І грип, і коронавірусна інфекція - небезпечні захворювання. Вони можуть мати як легкий перебіг, який дозволяє лікуватися вдома під наглядом сімейного лікаря, так і ускладнену форму, що може загрожувати життю та потребуватиме госпіталізації. Обома вірусними інфекціями, на жаль, можна заразитися одночасно. В такому разі існує ризик серйозного ураження легенів та складного перебігу хвороби. Але від однієї з вірусних інфекцій є вакцина. Тож будь-яка розсудлива людина убезпечить себе та своїх рідних хоча б від ускладнень внаслідок грипу", - розповіли в НСЗУ.
Перш, ніж йти робити щеплення дитині або собі, треба переконатися, що ви не маєте симптомів COVID-19. А також в тому, що в вашій амбулаторії безпечність цього процесу організована належним чином. У НСЗУ радять кожному обговорювати планову та рекомендовану вакцинацію безпосередньо зі своїм сімейним лікарем: "Так ви можете перевірити календар щеплень, поставити будь-які запитання щодо вакцинації, переконатись, що не маєте протипоказань для проведення щеплення".
Нагадаємо, у НСЗУ повідомили, що в середньому держава оплачує лікування одного хворого коронавірусом на понад 20 тисяч гривень.