"Статистичні маніпуляції": епідеміологиня розповіла, коли насправді стабілізується ситуація з COVID-19 в Україні

"Статистичні маніпуляції": епідеміологиня розповіла, коли насправді стабілізується ситуація з COVID-19 в Україні

Фото з власного архіву

На думку Катерини Сояк, зменшення кількості інфікованих коронавірусом останніми днями — це "статистичні маніпуляції".

Останнім часом  в Україні, згідно з офіційною статистикою, стрімко зменшилась кількість інфікованих коронавірусом. Проте зниження статистики в Україні є формальністю і не варто говорити про те, що ситуація із COVID-19 стабілізувалася, що у нас все добре, або краще, ніж в інших країнах.

Про це ТСН.ua розповіла київська лікарка-епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк.

"Я б взагалі не порівнювала країни, наприклад Україну й Велику Британію, бо ми по-різному діємо, у нас була різна тактика боротьби з коронавірусом, різні карантинні заходи. Тому я проти таких порівнянь. Але якщо взяти той шлях, який ми обрали, у нас не було ефективного карантину, ні карантину вихідного дня, точніше він був дуже коротким — всього два вихідних, карантин не дотримувався повною мірою. І говорити про те, що він призвів до якихось позитивних результатів, я б не стала", — зазначила лікарка.

У разі стабілізації ситуації має бути лише 5% позитивних тестів на COVID-19

Сояк вважає, що ситуація залишилася в тому ж ключі, що й була до карантину, до свят. "Ми весь час бачимо стабільно, що близько 2-30% у нас позитивних результатів аналізів на коронавірус від числа протестованих. Це дуже великий відсоток і це означає, що люди все одно тестуються, але вже потрапляючи у стаціонари. Тому що на сьогоднішній день на первинній ланці, як і раніше, дуже складно отримати швидко тест. Або його не призначають зараз, тому що вважають, що COVID-19 протікає легко, і не підтверджують, відповідно, діагноз (тому його можна підтвердити лише лабораторно). Тому тестуються більше на етапі госпіталізації, а це важкі випадки. Відповідно, ми бачимо постійно дуже високий відсоток інфікованих", — пояснила вона.

Епідеміологиня зазначила, що Всесвітня організація охорони здоров'я говорить про те, що у разі стабілізації ситуації ми повинні отримувати лише близько 5% позитивних тестів на COVID-19.

"Насправді ситуація погана, доступ до тестування не такий, як хотілося б", — зауважила лікарка.

"COVID-19 з нами ще надовго і розслаблятися не варто"

Сояк зазначила, що система охорони здоров'я поки що поводиться дуже пасивно стосовно виявлення хворих з коронавірусом. "Тобто ми чекаємо, поки пацієнт прийде на прийом зі скаргами, на обстеження і в кращому випадку він отримає медичні послуги і обстеження. Хотілося б, щоб була якась більш агресивна політика щодо виявлення цих пацієнтів, контактних людей. Це дуже важливе питання роботи з контактними. І якби система охорони здоров'я більш активно виявляла випадки захворювання коронавірусом, було б набагато ефективніше, і ми б виявляли COVID-19 у більшої кількості пацієнтів", — наголосила вона.

Лікарка зазначила, що на сьогоднішній день допомогу у стаціонарах отримують переважно пацієнти з тяжким перебігом коронавірусної хвороби, і через це немає повноцінної картини і повноцінної статистики.

"У будь-якому випадку, мені здається, що COVID з нами ще надовго і розслаблятися не варто, і те, що ми бачимо зараз в цифрах (зниження випадків інфікування. — Ред.) — це точно статистичні маніпуляції. Тому ми поки спостерігаємо. І ще побачимо, скільки людей почнуть звертатися до лікарів після свят, тому що свята теж дали своє — багато хто виїжджав, ходили в гості, спілкувалися і це теж дасть свої плоди", — підсумувала Сояк.

Нагадаємо, раніше Катерина Сояк пояснила, чи можуть помилятися тести на коронавірус.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація