Тестування на COVID-19: чому на результати від держлабораторій доводиться довго чекати

Якщо буде загострюватись ситуація з коронавірусом, то до тестувань залучатимуть додаткові лабораторії, говорять у ЦГЗ.

Тестування на COVID-19: чому на результати від держлабораторій доводиться довго чекати

© УНІАН

Щодоби 15 тисяч українців тестують на коронавірус. Відповідь із приватних лабораторій можна отримати за добу. А от із державних на результат ПЛР-тесту іноді доводиться чекати тиждень або навіть довше.

Чому так довго і як тестуватимуть людей, якщо справи підуть іще гірше - йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Киянка Юлія очікувала на результат ПЛР-тесту шість діб. У дівчини підвищилася температура, тому вирішила перевірити, чи це часом не коронавірус. Сімейна лікарка направила пацієнтку на безкоштовний аналіз. 

"Перевіряла пошту кожну годину. Сподівалась, що тест надійде. Результат прийшов негативний - це добре, але шкода витраченого часу", - говорить пацієнтка Юлія Горбань.

Щодня у державній амбулаторії на Печерську проводять близько пів сотні безкоштовних ПЛР-тестів. До медзакладу запрошують лише контактних осіб – без симптомів. Забір матеріалу відбувається через віконечко.  Результат ПЛР-тесту можна отримати приблизно через п’ять днів від дня забору. 

У приватних лабораторіях - аншлаг із шостої ранку. Майже всі охочі здати аналізи повернулися з-за кордону і хочуть припинити режим самоізоляції. Є й ті, хто мав контакт із хворими. Ціна тестування від 715 до 1 700 гривень. Результат готовий максимум через добу. 

У Центрі громадського здоров'я в те, що на результат тесту з державної лабораторії можна чекати тиждень, не вірять. 

"Від одного до трьох днів (можна отримати результат ПЛР-тесту - ред.). Залежить від навантаженості на лабораторію, залежить від кількості лабораторій у місті, які роблять такі види тестувань", - говорить Тарас Остапчук, фахівець з якості лабораторних досліджень Центру громадського здоров'я.

А от у київському лабораторному центрі - саме тут проводять тести державні медзаклади - проблему визнають. Кажуть, бракує і фахівців, і обладнання.

"Є ручне виділення, і в нас є обладнання для автоматичного виділення. На жаль, держава нам постачає в основному для ручного виділення.  Це набагато довше роботи, бо це все робиться вручну… Це майже уп'ятеро повільніше ми можемо робити", - говорить Наталія Гунченко, заступниця директора Київського міського лабораторного центру МОЗ.

У львівському обласному лабораторному центрі також були затримки. Але тепер результати аналізів на COVID-19 видають на третій день. 

"Професійні навички фахівців, безумовно, зросли з того часу, і ми почали робити значно більшу кількість проб. Колись ми могли робити від 350 до 400 проб. Зараз ми робимо понад 600 проб щодоби", - говорить Олег Когут, заступник директора з епідеміологічних питань обласного лабораторного центру.

Восени в Україні очікують зростання захворюваності на коронавірус. Чиновників, що відповідають за тестування, це не лякає.

"Якщо буде загострюватись ситуація, є можливість залучити інші лабораторії. Наприклад, суміжні - Держпродспоживслужби, щоб розширити кількість саме ПЛР-тестування", - говорить Тарас Остапчук.

Нагадаємо, в Україні 19 серпня зранку число інфікованих коронавірусом піднялося до 96 403. Кількість випадків COVID-19 за останню добу зросла на понад 1900. 

Наступна публікація

Я дозволяю TSN.UA використовувати файли cookie