Тестування донорської плазми крові: як в Україні шукають ліки від коронавірусу

Тестування донорської плазми крові: як в Україні шукають ліки від коронавірусу

Фото: ТСН

Українців, які одужали від COVID-19, закликають здавати кров.

Поки європейці об'єднують свої фінанси задля пошуку вакцини від коронавірусу COVID-19, в Україні роблять ставку на плазму крові. Одна із вітчизняних фармкомпаній вже тестує плазму донорів на антитіла.

А тим часом, виявила кілька несподіваних речей: імунітет до хвороби виявився далеко не у всіх, хто перехворів на COVID-19. Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.

Коли у січні 2020 року в китайському Ухані сотні людей опинилися на лікарняних ліжках і їхні легені буквально згорали від невідомої недуги, той же діагноз, але трьома днями раніше, поставили у Тернопільській області.

Олена Сидорович втратила чоловіка від атипової пневмонії. Всі вважали, що від грипу. Тоді в січні з таким діагнозом померло 600 людей. Але чи міг бути це COVID-19? Таке питання тим більш дивне, що до першого офіційного зараження пройде аж 3 місяці.

А у жителя Черкас Сергія Вашкевича ще в січні знайшли в крові антитіла до коронавірусу. Ніяких симптомів захворювання в нього не було, як і послаблення організму. Цей дивовижний результат виявив Центр крові, розташований на Черкащині.

Вірус розпізнала його імунна система і виробила антитіла. Де міг підчепити хворобу, чоловік гадки немає. Каже, що ані в інші області, ані за кордон не виїздив.

У Центрі із травня почали тестувати донорську плазму на наявність в ній антитіл до коронавірусу. Вона, на думку вчених, може стати порятунком для хворих на COVID-19.

У центрі виключають усі невідомі загрози. Спочатку донорів реєструють і перевіряють їхню кров на гепатити та СНІД. Результат готовий за хвилину і вже терапевт його розшифрує. Далі донорський чай із печивом і на крісло. Все як при здачі крові, але червоні тільця апарат одразу повертає донору знов. Лишається лише плазма із живими імунними клітинами. Свіжо зібрану плазму швидко несуть до морозильника.

Наразі зібрали мало, усього 7 літрів. А протестували 3 тисячі 200 донорів. Про це розповів заступник директора центру Ярослав Березань.

"Ми виявили 21 особу, яка має антитіла до коронавірусу. З цих 21 особи 4 лише мали і вони знали, що вони перехворіли. 17 людей, вони не знали, що вони перехворіли на коронавірус", - сказав він.

Українська фармкомпанія тестує донорську плазму крові, аби розробити ліки від COVID-19

Українська фармкомпанія тестує донорську плазму крові, аби розробити ліки від COVID-19

Тобто більшість 80% хворих навіть не здогадувались, що були інфіковані. Загалом, у чотирьох центрах компанії, яка тестує плазму на антитіла до COVID-19, відтестували 9,5 тисяч донорів. Серед них у 54 виявили антитіла. І що особливо цікаво, що із загальної кількості людей у 30 були позитивні ПЛР-тести і вони знали, що хворіли. І з цих 30 антитіла були лише у 8. Зокрема медпрацівник у березні мав стовідсотково позитивний ПЛР-тест, але у травні антитіл не виявили. Тобто імунітет виробляє лише четвертина людей і це дуже загрозливо, бо означає, що можна захворіти повторно.

У пошуку антитіл в плазмі і ліків від коронавірусу нині ледь не весь цивілізований світ. Україна теж серед них.

"Більше 10 компаній, ті, які виробляють препарати з плазми, вони як раз і займаються тим, що розробляють препарат від COVID-19 на підставі плазми людей, що перехворіли. Також він може бути направлений на пасивну імунізацію", - повідомила директорка із стратегічного розвитку фармкомпанії Оксана Плотнікова.

Зараз компанія на етапі збору так званої ковідної плазми. Коли набереться необхідна кількість, почнуть клінічні випробування і передадуть до лікарень. І закликає українців, що одужали від коронавірусу, здавати кров. Це і почесно, бо ви в будь-якому випадку рятуєте чиєсь життя, це ще й вигідно. Для тих, у кого є антитіла.

"Якщо людина здає 800 мл, то виходить майже 1300 гривень. Якщо здає 650 мл, то це тисяча гривень", - каже Плотнікова.

Чи міг бути коронавірус в Україні ще у січні і чи не змінює це всю стратегію держави та світової спільноти, дати відповідь на таке питання можливо лише після ґрунтовних досліджень, каже інфекціоніст Федір Лапій. Мовляв, тест-системи могли обманути і зреагувати на інший вид коронавірусу.

Але  чому хтось виробляє антитіла, а хтось ні, фахівці усього світу це активно досліджують. І відповіді поки немає. А вона дуже важлива для всіх на планеті, бо породжує інше запитання - чи можлива вакцина від коронавірусу в принципі.

Нагадаємо, що низка країн Євросоюзу замовила компанії АstraZeneca 400 млн доз вакцини від коронавірусу. Італія, Німеччина, Франція і Нідерланди хочуть закупити препарат, який розробили оксфордські вчені.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація