Скандали через тестування на коронавірус: чому ПЛР-аналізи можуть давати хибний результат

Скандали через тестування на коронавірус: чому ПЛР-аналізи можуть давати хибний результат

Фото: Associated Press

Фахівці вважають, що на результати тестування можуть впливати препарати, які вводили для лікування COVID-19, а також людський фактор.

ПЛР-аналіз (ПЛР - полімеризаційна ланцюгова реакція - ред.) не завжди виявляє новий тип коронавірусу навіть при усіх симптомах недуги. На результат може впливати людський фактор: неправильна підготовка або порушення умов перевезення.

На Миколаївщині під сумнів поставили всі аналізи, бо там їх робили в неякісних пробірках. Інфекціоністи не виключають, що на певному етапі хвороби вірус можуть не побачити також через його рух в організмі, йдеться в сюжеті ТСН. 19:30

Перебіг його хвороби спантеличив навіть медиків. Депутат Сергій Вельможний в інфекційне відділення Олександрівської лікарні потрапив із сином. З однаковою симптоматикою, а саме температурою та слабкістю, вони лежали в одній палаті. У хлопця діагностували COVID-19, проте в батька ПЛР-тест уперто показував, що коронавірусу немає.

Пацієнта виписали й депутат уже збирався виходити на роботу, проте вирішив зробити ще комп'ютерну томографію легенів. Знімок показав двостороннє запалення легенів, тоді як ПЛР-аналіз знову був негативний.

Такі випадкі непоодинокі. Київська референт-лабораторія не виявила коронавірус у померлого 61-річного жителя Прикарпаття. Чоловік контактував з односельцями, які повернулися з Італії та злягли з коронавірусом. Майже одночасно в нього та дружини з'явилася гарячка. Сімейний лікар рекомендував лікуватися вдома, проте стан чоловіка різко погіршився, а дорогою в лікарню він помер.

Тестування на коронавірус: чому ПЛР-аналіз може давати хибний результат

Тестування на коронавірус: чому ПЛР-аналіз може давати хибний результат

Через ПЛР-аналіз розгорівся скандал й у Конотопі. Там два тести на коронавірус з одного лабораторного центру дали цілком протилежні результати. Посмертний аналіз 59-річної жінки коронавірусу не виявив. "Перший позитивний, другий тест був сумнівний. Якби вона була жива, ми б повторили ще один забор", - розповів заступник директора Сумського обласного лабораторного центру Михайло Мацюк. 

На сам результат можуть впливати також препарати, які вводили для лікування нової недуги. А доцент кафедри лабораторної діагностики каже, що 85 відсотків помилок під час тестування припадають саме на етапі підготовки.

Медперсонал та лаборанти мають дотримуватися чіткого протоколу, проте тут теж може спрацювати людський чинник - ПЛР-аналіз беруть із задньої стінки носоглотки. Неправильна підготовка до забору, помилка під час проведення або ж порушення транспортування можуть дати хибний результат

"Коли готується зразок? Як він взявся? У що він взявся? В якій температурі він транспортувався? Яким чином була пробопідготовка проведена? І так далі. На цих етапах закладається більшість помилок. І тому потрібні стандарти технічної компетентності", - каже доцентр кафедри лабораторної діагностики біологічних систем Києво-Могилянської академії Денис Білько. Такі міжнародні стандарти мають акредитовані лабораторії, яких в Україні лише 12.

Інфекціоністи не відкидають, що хибний негативний результат аналізу може бути на різних етапах інфікування. У певний час вірус може опускатися в легені і мати малу концентрацію на слизових верхніх дихальних шляхів. Тоді навіть при правильному заборі матеріалу результат може бути негативним.

Для офіційного підтвердження діагнозу COVIID-19 медики мають отримати щонайменше два позитивних ПЛР-результати.

Кореспондентка ТСН Алла Хоцянівська.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація