Кардіологи дали поради, як перевірити, чи все гаразд після недуги, і розповіли, чи можна підготувати серце завчасно.
В Україні 11 мільйонів людей страждають від високого тиску, 9 мільйонів — мають ознаки ішемічної хвороби. І всі вони — в групі ризику. Водночас COVID-19 може ушкодити і здорове серце.
Про це йдеться у сюжеті ТСН.19:30.
Ірина та Михайло прийшли до центру кардіохірургії, щоб перевірити, як їхні серця перенесли коронавірус.
Ірині за тридцять, перехворіла COVID-19 важко — двостороння пневмонія, 50% ураження легенів, 2 тижні на кисні, показник зсідання крові був перевищений учетверо. Минув уже місяць, до норми серце дівчини досі не повернулося.
"Хочеться почати займатися хоч трішечки спортом. Я розумію, що без обстеження, напевно, це не зовсім реально. Тому що все-таки і слабкість, і є підозра, що трохи більше якогось системного ураження організму, ніж здається", — зізнається Ірина Животова.
Результат обстеження показує, що зі спортом варто зачекати. Є аритмія. Доведеться ще приймати ліки і пройти додаткові обстеження. Хоча в березні дівчина перевіряла серце і все було нормально.
Чотирнадцятирічний Михайло — син ведучої ТСН Марічки Падалко. Майбутній професійний футболіст від тренувань не відмовляється. Але, як відповідальний спортсмен, тривожиться за своє серце.
"Я просто відчуваю, що рік тому було сил більше", — зазначає він.
Після COVID-19 минуло вже два місяці. Лікарка проводить Михайлові три обстеження. І заспокоює хлопця, що все нормально. Але треба відпочити.
"Після будь-якої вірусної інфекції треба тиждень-два відпочити — під час і після",— наголошує кардіологиня Центру дитячої кардіології і кардіохірургії Євгенія Артеменко.
Достовірної статистики наразі немає, та лікарі кажуть, що більшість пацієнтів, які потрапляють до реанімації чи помирають, мають супутні серцево-судинні хвороби. Тому радять не відкладати лікування. Особливо людям похилого віку.
Наприкінці літа Петру Самуїловичу прооперували серце. На 97-му році життя чоловікові все ж довелося підлатати серце — чекав на шведських хірургів, які не змогли приїхати до України через коронавірус. Так вирішив не відтягувати.
Якщо хвороба серця поки що прихована, то коронавірус обов'язково її виявить. Аби це не стало несподіванкою, кардіограму, УЗД серця і тест із фізичним навантаженням слід зробити завчасно. Можна звернутися до сімейного лікаря й отримати ці обстеження безкоштовно. Дорослим людям узагалі радять проходити тести раз на рік.
Тож діагностику і вчасне лікування кардіологи нині вважають профілактикою ускладнень від COVID-19. А ще — відмову від масного і смаженого в раціоні та фізичні навантаження.
"Біг підтюпцем, їзда на велосипеді, орбітрек, плавання. Рекомендовано в день робити прогулянку 20-60 хвилин", — зазначає кардіолог Євген Марушко.
Автор: Оксана Муляр