Розрекламовані Трампом препарати проти коронавірусу несподівано прибрали зі списку рекомендацій у США

Розрекламовані Трампом препарати проти коронавірусу несподівано прибрали зі списку рекомендацій у США

Фото: Associated Press

Лікарі наголошують, що дія препаратів щодо COVID-19 не доведена й може викликати важкі побічні ефекти.

Справді дієвих ліків від нової коронавірусної хвороби COVID-19 досі не існує. Їх можуть винайти за рік. Нині в світі розробляють до двох десятків вакцин. Водночас лікувати хворих потрібно вже, тому експериментально застосовують уже наявні. У США нині активно обговорюють дієвість та побічні ефекти від двох синтетичних антипротозойних та антиревматичних препаратів - хлорохіну та гідроксихлорохіну.

Ці ліки вже використовуються для лікування інших захворювань, таких як вовчак, ревматоїдний артрит і, найчастіше, малярія. Гідроксихлорохін - менш токсичне похідне хлорохіну - обидва препарати мають схожі структури, але мають різні хімічні та біологічні властивості. Препарати також рекламував президент США Дональд Трамп для лікування COVID-19, хоча їхня дієвість поки що не доведена. Про це пише inverse.com.

Деякі члени наукової спільноти закликають бути обережними під час використання цих антималярійних препаратів для лікування COVID-19. Доктор, керівник Національного інституту алергії та інфекційних хвороб США Ентоні Фочі попередив, що точно ще не можна стверджувати, що препарат діє проти коронавірусу.

За два тижні, відколи президент вперше рекламував хлорохін та гідроксихлорохін, історія, що стоїть за препаратами, набрала дедалі несподівані повороти.

Ця історія досягла головного моменту 7 квітня, коли Центри контролю та профілактики захворювань США тихо оновили свої вказівки щодо препарату. Станом на 8 квітня веб-сайт агентства видалив інформацію про вживання препарату та замінив його посиланням на klinitrials.gov, базою даних усіх клінічних випробувань.

Розпочалося все із французького медичного дослідження, результати якого були опубліковані 20 березня в Міжнародному журналі протимікробних препаратів. Цю історію активно розповсюдив Google. У дослідженні йдеться про експеримент із застосування гідроксихлорохіну в 20 пацієнтів із COVID-19. У шести пацієнтів це дослідження виявило, що комбінація гідроксихлорохіну та азитроміцину (антибіотика) допомогла очистити їхнє тіло від вірусу лише через шість днів. Однак результати цього дослідження були поставлені під сумнів. 3 квітня Міжнародне товариство протимікробної хіміотерапії, яке керує журналом, опублікувало заяву, в якій ішлося про те, що "стаття не відповідає очікуваному стандарту товариства".

Це невелике дослідження - не єдине дослідження цих препаратів та коронавірусу. Неоглядове рандомізоване дослідження, оприлюднене MedRxiv 31 березня, виявило, що гідроксихлорохін допомагав людям. Повідомлялося, що п'ять днів лікування гідроксихлорохіном скоротили тривалість симптомів, таких як кашель та лихоманка у групі з 31 пацієнта, який приймав препарат.

Але загалом дослідження хлорохіну та гідроксихлорохіну як лікування COVID-19 все ще є "непереконливими", говорить начальниця відділу ревматології в загальній лікарні Цукерберга в Сан-Франциско Їноос Язданій:

"На ці препарати звертається більше уваги, проте рівень доказів дієвості не гарантований. Важливо пам’ятати, що нині досліджуються багато потенційних методів терапії щодо COVID-19, включаючи різні противірусні та іммуномодулювальні терапії".

7 квітня веб-сайт Центрів контролю та профілактики захворювань США змінив інформацію про використання гідроксихлорохіну та хлорохіну для лікування коронавірусу. Агентство видалило всю інформацію про те, як препарати зараз використовуються в певних лікарнях США для лікування COVID-19. Агентство також зняло згадку про, здавалося б, недосконале дослідження в березні 2020 року щодо ефективності препарату як терапевтичного.

Раніше Управління харчовими продуктами та лікарськими засобами США схвалило обидва препарати для екстреного застосування у людей з COVID-19, які не реагують на інші методи лікування. Від 8 квітня цей статус залишається чинним, незважаючи на зміни на веб-сайті Центрів контролю та профілактики захворювань США.

Нью-Йорк, штат із найбільшою кількістю випадків коронавірусу, в березні замовив 70 тисяч доз гідроксихлорохіну та 750 тисяч доз хлорохіну для експериментального лікування.

Ці препарати також є в рекомендаціях щодо лікування в інших країнах, таких як Південна Корея, Бельгія та Китай. Проте ці вказівки постійно оновлюються, бо вчені дізнаються більше про препарати. Наприклад, Китай зараз рекомендує меншу дозу хлорохіну, ніж це було, коли препарат був вперше доданий до рекомендацій на початку січня, згідно з повідомленням, опублікованим у The Lancet Rheumatology.

Також з’явилася певна плутанина щодо того, чи можна вживати препарати профілактично, іншими словами, для захисту від коронавірусу.

Лікарі також звертають увагу на те, що ці препарати можуть стати дефіцитними там, де вони справді потрібні – скажімо, для лікування вовчака, ревматичних захворювань, малярії. Після коментарів Трампа попит на хлорохін зростав на 300% щотижня, а попит на гідроксихлорохін зростав на 70% щотижня, згідно з даними Premier Inc, оптового покупця ліків для чотирьох тисяч американських лікарень.

Під час лікування таких станів, як ревматоїдний артрит, хлорохін може допомогти заспокоїти імунну систему, схильну до надмірної реакції. На коронавірус препарат діє дещо інакше. Ранні дослідження свідчать про те, що хлорохін може підвищити кислотність ендосом - маленьких мішечків, які плавають у цитоплазмі клітин. Ця кислотність, зазначає Язданій, зупиняє потрапляння вірусу в цитоплазму. Теоретично це може запобігти захопленню вірусу наших клітин і змусити їх робити більше копій.

Водночас препарат може зупинити потрапляння вірусу в клітину, взаємодіючи з рецептором ACE2. Це так званий посадковий майданчик, який вірус використовує для приєднання до людських клітин - він кріпиться за допомогою "шипового білка".

У попередніх дослідженнях, котрі зосереджувались на коронавірусі ГРВІ, хлорохін робив рецептори АСЕ2 негостинними. Дослідження того, як це може спричинити новий коронавірус, тривають.

Хлорохін та гідроксихлорохін - це потужні препарати, які мають потужні побічні ефекти. Сюди можна віднести нудоту, біль у животі та шкірні висипання, говорить Язданій. Прийняті у великих дозах препарати можуть призвести до госпіталізації. Так було в Нігерії, де медичні службовці повідомили, що три особи передозувалися хлорохіном 23 березня.

Можуть виникнути й інші важкі побічні ефекти - ці симптоми, як правило, зосереджені на серці, де препарат може викликати шлуночкові аритмії, серцеву токсичність або стан, який називається подовженням Q-T. Подовження Q-T - це порушення в тому, як серце "заряджає" свої електричні імпульси і може призвести до нерегулярного серцебиття.

Для тих, хто вкрай хворий, ці серцеві ефекти можуть зіграти велику роль у визначенні корисності лікування. В одній лікарні, клініці інфекції лікарні Sahlgrenska University в Швеції, припинили використовувати препарат для лікування COVID-19, посилаючись на більш серйозні побічні ефекти, ніж вони спочатку передбачали.

Ці препарати нині є предметом щонайменше 23 випробувань у США. Хлорохін та гідроксихлорохін щодо дії на коронавірус також досліджуються у Всесвітній організації охорони здоров'я. Що буде далі щодо препаратів і чи справді вони є ліками, на які сподівається людство, залежатиме від результатів цих досліджень.

Фото: ТСН.ua

Нагадаємо, спалах нового коронавірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн.

Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву коронавірусній хворобі з Китаю - COVID-19. У самому Китаї її раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає - пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса. Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

В Україні 3 березня заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що в Чернівцях зафіксували перший випадок інфікування COVID-19. Зараження виявили у чоловіка, який повернувся з Італії. Ввечері 12 березня в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні. У Чернівецькій області 16 березня лабораторно підтвердилися ще два випадки зараження новим коронавірусом і ця цифра продовжила зростання. Водночас перший хворий із Чернівців успішно вилікувався та був виписаний з лікарні

Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:

  • уникати контактів з тваринами;
  • не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
  • уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
  • регулярно та ретельно мити руки.

Детальніше про те, що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Приєднуйтеся до ТСН.ua у Telegram!

 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус
Наступна публікація