Рада дозволила лікувати коронавірусну інфекцію незареєстрованими ліками: чи є вони в Україні

Рада дозволила лікувати коронавірусну інфекцію незареєстрованими ліками: чи є вони в Україні

Фото: УНІАН

Всесвітня організація охорони здоров'я не затвердила жодних ліків при боротьбі з COVID-19.

Верховна Рада 312 голосами "за" дозволила медикам для лікування нового коронавірусу COVID-19 використовувати незареєстровані препарати. Однак згоду на це має дати пацієнт.

Ідеться про ліки, які рекомендовані при COVID-19 у США, Європейському Союзі та Китаї. При цьому Всесвітня організація охорони здоров'я не затвердила жодних ліків при боротьбі з коронавірусом. Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Павлина Шимбір - перша українка за кордоном (в Італії), яка одужала від COVID-19. Вона 56 годин провела на апараті штучної вентиляції легень. Також її лікували препаратами, які не мають стосунку до коронавірусу.

"Ця терапія була зроблена на основі терапії ревматизму, ревматичної терапії", - каже жінка.

Пані Павлина вважає, що лікування італійських медиків і витягло її з того світу.

Усе лікування, яке є нині в світі, - експериментальне. Всесвітня організація охорони здоров'я не дає рекомендацій щодо жодного препарату, який ефективний проти коронавірусу. Однак лікарі Китаю, США, європейських країн застосовують різноманітні препарати, щоби пацієнти середньої тяжкості не перетворювалися на тяжких, коли їх треба під'єднувати до апаратів штучної вентиляції легень.

Українські лікарі всі ці алгоритми вже давно для себе переклали, але використання незареєстрованих медикаментів робить їх майже злочинцями. Медики вимагають від МОЗу протоколів лікування. Вони оновили стандарти лікування в суботу, утім про ефективні світові методи лікування там не згадується.

"Ми найближчим часом, думаю, до середи максимум запропонуємо також нашим лікарям нові підходи до лікування коронавірусної хвороби. Але це буде з певними критеріями: коли, які препарати можна застосовувати", - зазначив заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Рада дозволила медикам використовувати незареєстровані препарати для лікування коронавірусу

Рада дозволила медикам використовувати незареєстровані препарати для лікування коронавірусу

У Вінницькій області кажуть, що немає часу чекати. Хворих треба лікувати вже. Там вивчили досвід інших країн і розробили власний протокол.

"Ми призначаємо препарати консиліумом лікарів. Усі лікарі підписуються. І родичі чи сам хворий дає інформовану згоду, що він знає, що будуть застосовуватись препарати, у показах яких немає COVID-19", - розповіла головна інфекціоністка Вінницької області Лариса Мороз.

Лікарям в усьому світі нині доводиться використовувати препарати, які не мають доказової бази, що саме вони діють на коронавірус. Чекати ж результатів клінічних досліджень, які можуть затягнутися на роки, просто немає часу.

"Уже валом йдуть важкі хворі. І не просто хворі, а важкі хворі. Ми що будемо всіх тих людей, яких потенційно можна врятувати і потенційно зменшити кількість людей, яким треба ШВЛ, а ми не будемо їх лікувати? Тому що хтось буде чекати доказової бази, яка буде через років два. Ну, це нісенітниця, такого немає ніде в світі взагалі", - сказала лікарка-інфекціоністка, заслужена лікарка України Ольга Голубовська.

Розв'язати руки лікарям узялася Верховна Рада, яка сьогодні ухвалила закон, що дозволяє використовувати ліки, про ефективність яких свідчить міжнародний досвід.

Зокрема, відтепер лікарі мають право використовувати незареєстровані препарати, якщо згоду на це дає пацієнт, а самі лікарські засоби рекомендовані США, країнами-членами ЄС, Великою Британією, Швейцарією, Японією, Китаєм, Австралією, Канадою та Ізраїлем. А також застосовувати зареєстровані препарати, які призначені для лікування інших хвороб, але їхня ефективність доведена під час лікування COVID-19. При цьому рекомендація інших країн теж обов'язкова.

Серед них протималярійні та протиревматичні медикаменти. Та попри кригу, яка скресла в законодавчому полі, залишається інша проблема - де брати ці препарати. Країни, які, наприклад, виготовляють діючу речовину для протималярійних ліків, а це Китай, Індія та Тайвань, обмежили експорт. Один з українських фармацевтичних виробників устиг закупити сировину. Але на виготовлення ліків піде час.

"Ми очікуємо прихід цієї речовини цього тижня, а швидкість виготовлення буде зумовлена технологічними процесами, дозвільними рекомендаціями. Найоптимістичніший варіант, який ми бачимо, – це кілька тижнів, до місяця", - сказав голова ради директорів фармацевтичної компанії Дмитро Шимків.

І лікарі, і фармацевти говорять про те, що державні рішення не встигають за поширенням коронавірусу в Україні. У кожній області медики на свій розсуд застосовують препарати, щоб урятувати пацієнтів. Сьогоднішній дозвіл парламенту використовувати незареєстровані ліки розширює можливості медиків. Однак єдиний протокол лікування коронавірусу в інфікованих українців на основі успішного світового досвіду допоміг би зменшити кількість і тяжко хворих, і смертей.

Інна Лебеденко, Ірина Маркевич

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Рішення Верховної Ради
Наступна публікація