Противники вакцинації взялись за коронавірус: чому вчені не можуть побороти "теорії змов" навколо COVID-19

Дата публікації
Перегляди
5753
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Противники вакцинації взялись за коронавірус: чому вчені не можуть побороти "теорії змов" навколо COVID-19

Ватикан готується до відкриття після карантину / Фото: Associated Press

ТСН поспілкувалась з соціоантропологом, який досліджує потребу людства вигадувати непідтверджені теорії, в тому числі і про коронавірус.

Пояснення вчених щодо виникнення коронавірусу мало впливають на уявлення людей про цю хворобу. Людство більш схильне бачити за всім "невидиму руку" та будувати теорії, за якими у всьому винні саме люди, а не біологічні фактори.

Чому так відбувається, чи може з цим боротися наукове співтовариство та як боротьба з коронавірусом допомагає противникам вакцинації знайти нових прихильників, ТСН у Сполучених Штатах розпитала португальського соціоантрополога, професора Говардського університету Руя Діого.  

- І в Сполучених Штатах, і за їхніми межами навколо коронавірусу множаться так звані “теорії змови” - нічим не підкріплені версії походження вірусу. Скажімо, серед американців популярна теорія, що коронавірус виплекали китайці у вірусній лабораторії в Ухані; інша теорія змови навпаки приписує коронавірусу походження з американських лабораторій. Про це говорять тисячі людей, в це багато хто вірить. Навіщо людям потрібні теорії змови?

- Це головна тема книги, над якою я зараз працюю: навіщо люди вигадують історії, навіщо ми будуємо наративи, які не співпадають з реальністю. З антропологічної точки зору людину можна назвати твариною, що розказує історії. Ми любимо історії. Ми створюємо їх і ми ж у них віримо. У тварин теж є забобони. Чого не люблять ані тварини, ані люди - це відсутності змоги контролювати ситуацію. Коли трапляється щось випадкове - як, наприклад, коронавірус - скупчення білків, навіть не живий організм, який при цьому може вбивати людей, це надзвичайно дискомфортне становище. 

Наприклад, було дослідження з голубами: їх тримали в клітці і видавали їжу в абсолютно випадковий час. Голуби почувалися кепсько, вони ніяк не могли второпати, як їх годують. За деякий час вчені помітили: птахи роблять дивні рухи - наприклад, постійно схиляючи голову вбік, бо вони собі вигадали, що саме після цього з’являється їжа. Майже як релігійні ритуали в людей. Бо усім живим створінням приємно думати: я маю якийсь контроль за тим, що зі мною відбувається. Але люди надзвичайно талановиті в тому, аби вигадувати історії про мету. Це вирізняє нас від тварин. Адже людина - це єдине створіння, яке усвідомлює, що воно рано чи пізно неминуче помре.

Моя собака може захворіти чи поранитися, але вона не розуміє, що помре. Для людей це знання саме по собі тривожне. Тому вони вигадують історії про вищу мету свого життя. Ми живемо, бо ми особливі, треба знати людям, або ми живемо, бо Господь нас створив за своєю подобою. З цього релігійного наративу випливає інший: ми помремо, але будемо жити в іншому сенсі, в іншому світі.

Всі релігії вірять у потойбічне існування, для цього вони потрібні. Повертаючись до коронавірусу, про нього в людей є чотири головні наративи. Крім теорії змови є ще три теорії вищої цілі, тобто у чому сенс коронавірусу. Наприклад, серед релігійних людей у тій же Бразилії шириться теза, що коронавірус посланий людям Богом за їх гріхи. Інші кажуть, це урок матінки-природи, яку ми занадто забруднили. Треті кажуть - вірус демонструє, що настав кінець капіталізму. 

-        Тобто, вища ціль коронавірусу за цими теоріями - покарати тих, хто погано себе поводить. Зокрема і з позиції тих, хто поширює і вірить у такі теорії?

- Так, хоча це абсолютно нераціональні речі, вірус не розуміє нічого про капіталізм чи забруднення планети, він просто тиражує себе в людських клітинах, але ми вигадуємо його призначення. І от, теорії змови - це найзвичніша для людей спроба взяти під контроль щось, чого вони не розуміють. Ми ненавидимо, коли зовнішні речі впливають на наше життя випадковим чином, нам обов’язково знаходити для них пояснення. Для таких теорій головне, аби ворогом залишалися люди. Аби за вірусом, який сам по собі ірраціональний - він не думає, він просто вражає - стояло щось, що можна в ньому звинуватити. Адже ми особливі істоти, ми живемо з сенсом, ми створені Богом, як нас може вбити просте скупчення білків? Треба негайно знайти справжнього ворога, такого ж як ми, якого можна зрозуміти зсередини чи ззовні.

Ще 5 віків тому, коли Європою лютувала чума, була сила силенна забобонів, чому вона з’явилася, і тоді, наприклад, масово вбивали євреїв, яких звинувачували в чумі. Смертоносний іспанський грип прозвали іспанським, хоча в Сполучених Штатах він з’явився раніше, взагалі невідомо, де він зародився, просто Іспанія першою оголосила про епідемію, але прізвисько приклеїлося назавжди. А тепер росіяни звинувачують американців, Трамп звинувачує китайців. І поки такі люди, як я, намагаються протистояти цьому антикитайському расизму, пояснювати, що китайські ресторани у Вашингтоні не винні у поширенні столицею коронавірусу, адже жодного зв’язку між ними і Уханем немає. Самі китайці в Китаї звинувачують уже африканців у тому, що від них іде друга хвиля вірусу. Там зараз той самий расизм проти вихідців з Африки. І це ніколи не зупиняється. Є, звісно, і раціональніші причини для вигадування теорій змови.

Якщо подивитися зараз Fox News (єдиний великий республіканський канал у США), там постійно говорять про китайців, про вину китайців, а зовсім не про 85 тисяч загиблих від вірусу у Сполучених Штатах. Їхня задача відволікти увагу від того, що карантин в країні президент оголосив запізно. Але цьому охоче вірять, адже краще вірити в людське походження вірусу, аніж у випадкове. Люди ненавидять випадковість, її неможливо контролювати. Зазвичай ми вигадуємо історії апостеріорі: щось трапляється, ми це для себе пояснюємо. І тут, чим розумніша людина, тим більше випадкових фактів вона може знайти і зв’язати, вибудувавши теорію змови. Багато навіжених речей говорять люди, які моніторять статистику, а потім її по-своєму трактують – і дуже часто самі в це вірять. А вже за ними ідуть ті, кому не вистачає освіти, аби відрізнити правду від брехні.

- Якщо говорити про Сполучені Штати, країну з найбільшою кількістю хворих, ви відчуваєте тут певну масову травму, яка штовхає людей на те, аби вірити в такі речі?

- Сполучені Штати відомі вірою в речі, в які не вірить, скажімо, більшість європейців. Уявіть собі, за останніми опитуваннями 70% твердять, що вірять в янголів. Ані в Україні, ані в Португалії це неможливо собі уявити. Багато людей тут вірить в багато дивних речей з різних причин. Я не певен, що ми можемо казати “масова травма”, адже багато американців досі не вірять в небезпечність коронавірусу, вважають карантин непотрібним. І в цьому є своя небезпека, адже для подолання пандемії усі повинні дотримуватися однакових правил. От для країн на кшталт Іспанії чи Італії - це дійсно дуже велика травма. В мене дружина іспанка і, на відміну від мене, у неї померло дуже багато знайомих і родичів знайомих, вона постійно на телефоні з батьківщиною і дуже боїться, надзвичайно. Там зовсім інша ситуація.

- Якщо вигадувати теорії змови для людини природньо, чи є взагалі дієвий спосіб їм протистояти?

- Я хочу бути оптимістом. Те, що ми, вчені, можемо - краще комунікувати з людьми. Нажаль, здебільшого вчені не найкращі оратори. І ось маємо останнє дослідження, опубліковане в журналі Nature, де вперше на прикладі Фейсбуку дослідили, як соціальними мережами шириться недовіра до наукового методу. І от воно твердить: хоча зараз в соцмережі набагато більше прихильників вакцинації, аніж супротивників, але наратив, історії, які створюють і поширюють супротивники вакцин, набагато краще сприймають ті люди, які ще не визначилися. Я не раз говорив, до речі, про це з фахівцями. І вони мені казали: говорити з людьми не наша робота, ми повинні займатися дослідженнями. Ось із цим я не погоджуюся, адже доки вчені мовчать, з людьми розмовляють священники або антивакцинатори. Навіть коли вчені виходять говорити, вони не створюють влучних історій. Ні, ми не повинні розказувати людям казки, але суху правду сприймають набагато гірше, ніж історії.

Висновки дослідження в Nature твердять, якщо нічого не змінити, за десять років антивакцинаторів у Фейсбуці стане більше, ніж прихильників вакцинації. Антивакцинатори зараз використовують навіть коронавірус: дивіться, кажуть вони, як створюють вакцину - занадто швидко, без ретельних досліджень, за рік, не вирахувавши усіх побічних ефектів, і такі залякування добре працюють. Здавалося б, ми усі чекаємо на появу вакцини, аби остаточно повернутися до нормального життя, але маленька, проте дуже об’єднана група поступово ширить твердження, що вакцина буде небезпечніша за хворобу. І люди цьому вірять.

Європейцям здається, що в світі за останні десятиліття стало менше людей, які вірять казкам. Але це європейців з кожним роком стає менше - народжуваність все падає, а от і людей, схильних будувати конспірологічні наративи, зовсім не меншає. Вигадувати історії - це найкраще і найгірше з того, що вміють люди.

Кореспондентка ТСН Яна Слєсарчук

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус
Дата публікації
Перегляди
5753
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація