Повторне зараження коронавірусом: що відомо про причини, випадки в Україні та як запобігти

Повторне зараження коронавірусом: що відомо про причини, випадки в Україні та як запобігти

Фото: Associated Press

У Центрі громадського здоров’я МОЗ України надали відповіді на кілька запитань щодо причин повторного інфікування і як цьому запобігти.

Все частіше з’являються повідомлення про випадки повторного інфікування SARS-CoV-2, який спричиняє COVID-19, у світі. Але точних даних про причини й інтервали повторного зараження ще немає.

У вівторок, 15 грудня, у Центрі громадського здоров’я МОЗ України надали відповіді на кілька запитань щодо причин повторного інфікування і як цьому запобігти.

Через який час після хвороби з’являються антитіла, та чи можуть вони захистити від повторного інфікування?

"Сьогодні відбувається чимало досліджень, щоб краще зрозуміти імунну реакцію після інфікування SARS-CoV-2. Кілька з них показують, що в більшості людей, які перенесли інфекцію SARS-CoV-2, виробляються антитіла, специфічні для цього вірусу. Однак рівні цих антитіл можуть бути різними: у пацієнтів із тяжкою формою захворювання — вищі, а в тих, у кого був легкий чи безсимптомний перебіг захворювання — нижчі. Точних даних, які рівні антитіл необхідні для захисту і як довго ці антитіла зберігаються в організмі, ще немає", — йдеться у повідомленні.

Наразі відомо, що здебільшого в людей, інфікованих SARS-CoV-2, імунна реакція розвивається впродовж кількох перших тижнів після інфікування. У глобальних масштабах дослідження поширеності на основі серологічного скринінгу показують, що серед людей, охоплених дослідженнями, інфіковано менш ніж 10%, а це означає, що переважна більшість населення світу залишається сприйнятливою до цього вірусу.

Ймовірно, у групі ризику повторного зараження новим коронавірусом є люди, які перенесли захворювання в легкій формі.

Імунітет до інших коронавірусів, що спричиняють звичайні застудні захворювання, SARS-CoV-1 і вірусу, що зумовлює близькосхідний респіраторний синдром (MERS), з часом знижується, як і в разі інших захворювань.

Чи може повторне зараження відбутися через мутацію вірусу?

Коли вірус реплікується, тобто створює копії самого себе, у нових копіях можуть відбуватися незначні зміни, які називають мутаціями.

Одні віруси змінюються дуже швидко, інші — повільніше. Швидкість мутації вірусу SARS-CoV-2, що спричиняє COVID-19, є меншою, ніж у інших вірусів, як-от ВІЛ або вірус грипу. Частіше це пов’язано з тим, що SARS-CoV-2 має внутрішній механізм виправлення помилок під час створення нових копій.

Як зазначається, періодично мутації призводять до появи нового варіанту вірусу, який краще пристосований до навколишніх умов порівняно з вихідним. Тоді цей варіант стає домінантним. Такий природний процес добору "успішніших" варіантів відбувається в усіх вірусів і називається їхньою еволюцією.

Якщо вірус змінюється так сильно, що перестає бути схожим на вихідний, для боротьби з яким розробляли вакцини й діагностичні тести, це може негативно позначитися на ефективності останніх. ВООЗ спільно зі своєю мережею експертів спостерігає за процесом еволюції вірусу SARS-CoV-2, щоб у разі виникнення такої ситуації вжити заходів для запобігання поширенню нового варіанту вірусу.

"Наразі вірус SARS-CoV-2 зазнав дуже незначних мутацій, і його зміни поки не позначаються на ефективності наявних засобів діагностики, лікарських препаратів і розроблюваних вакцин", — кажуть у ЦГЗ.

Що відомо про повторні випадки інфікування в Україні

"Прецеденти повторного інфікування SARS-CoV-2 фіксували і в Україні — 0,25% загальної кількості інфікованих від початку пандемії. Але на сьогодні в Україні не було досліджень, які б підтвердили, що ці віруси генетично різняться між собою", — повідомляють у ЦГЗ.

Повторний позитивний результат ПЛР, отриманий не раніше від 40 днів від першого позитивного результату, виявлено у 2 161 осіб. З них 12% — 250 осіб — медичні працівники.

Яких заходів уживати, щоб запобігти повторному інфікуванню?

Доки немає науково обґрунтованих доказів щодо тривалості імунітету й рівня його напруженості, найкращий спосіб запобігти інфікуванню — це уникати впливу вірусу. Для цього слід дотримуватися простих рекомендацій:

  • ретельно і часто мийте руки щонайменше 40 секунд, за відсутності такої можливості — користуйтеся антисептиками із вмістом спирту від 60%;
  • не торкайтеся обличчя, особливо очей, рота, носа;
  • дотримуйтеся фізичної дистанції — 1 метр від інших;
  • одягайте маску в громадських будинках і спорудах та громадському транспорті, маска має закривати ніс і рот;
  • кашляйте і чхайте у згин ліктя чи одноразову серветку;
  • стежте за своїм здоров’ям, і якщо з’являються симптоми захворювання, негайно звертайтеся до лікаря.

Нагадаємо, що в Україні 15 грудня зранку число інфікованих коронавірусом збільшилося до 909 082. Кількість випадків COVID-19 за останню добу зросла на понад 8 тисяч. Також зафіксували новий рекорд одужалих від коронавірусу людей. Так, за минулу добу 16 150 українців змогли побороти хворобу. Це найбільший показник за час епідемії, а також на 7 734 особи більше, ніж інфікувалося (за добу 8 416 нових випадків).

Що відбувається з реальним рівнем захворюваності на коронавірус в Україні

Що відбувається з реальним рівнем захворюваності на коронавірус в Україні

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація