Постковідний синдром: лікарка розповіла, як його виявити та як з ним боротися

Постковідний синдром: лікарка розповіла, як його виявити та як з ним боротися

Фото: УНІАН

Постковідний синдром мають 50-80% тих, хто перехворів на коронавірус.

Пандемія COVID-19 принесла не лише захворюваність та смертність, а ще тривалі наслідки після перенесеної хвороби, які заважають людині жити повноцінно.  Згідно з деякими дослідженнями, до 80% людей не можуть позбутися симптомів COVID-19 протягом декількох місяців. Вчені вже виділяють окремий "постковідний синдром", або "тривалий ковід".

Про наслідки коронавірусу та як з ними боротися розповіла інфекціоністка з Кривого Рогу Світлана Куніцина.

Лікарка говорить, що для України постковідний синдром - явище нове, оскільки масова захворюваність коронавірусною інфекцією почалася тільки з вересня. Однак в країнах, які зіштовхнулися з першою хвилею епідемії минулої весни, починаючи з того часу, фіксують та аналізують випадки цього синдрому.

"Американський Центр з контролю і профілактики захворювань в квітні і червні провів дослідження, з'ясувавши, що як мінімум третина тих, хто легко перехворів на COVID-19 протягом двох-трьох тижнів після хвороби не повертаються до тієї нормі здоров'я, яка була у них до інфекції. У людей, що перехворіли у важчій формі, прояви постковідного синдрому можуть спостерігатися набагато довше - місяцями. Відсоток людей з постковідним синдромом варіює залежно від вікової групи: чим старша людина, чим більше у неї проблем зі здоров'ям, наприклад, хронічних захворювань - тим вищий ризик постковідної симптоматики", - розповідає Світлана Куніцина.

Вона додає, що подібні дослідження провели і в Королівському коледжі Лондона. Тут виявили, що у кожної двадцятої людини з підтвердженим діагнозом COVID-19, хвороба триває вісім тижнів або довше. Більший ризик отримати тривалий коронавірус мають ті, у кого протягом першого тижня було більше п'яти симптомів хвороби. Також великі шанси залишитися з неприємними симптомами надовго - у жінок і людей старшого віку. Інші дослідження, проведені як вченими, так і в пацієнтських групах, вказують, що симптоми коронавірусу протягом трьох місяців після початку хвороби залишаються у 50-80% людей.

Експерти виділяють три групи симптомів тривалого коронавірусу. Поширені: втома, кашель, біль у грудях та суглобах, задишка. Менш поширені: труднощі з концентрацією уваги, депресія, біль у м'язах, головний біль, періодична лихоманка, прискорене серцебиття. Серйозні, але не настільки поширені симптоми: запалення серцевого м'яза, порушення функції легенів, гостре ураження нирок, висип, випадіння волосся, проблеми зі сном,депресія, тривога, зміна настрою.

"Ігнорувати такий стан, зрозуміло, не можна. Навіть якщо всі аналізи - і комп'ютерна томографія, і ПЛР-тест - в нормі, все одно потрібно звертатися до свого лікаря. Адже потрібно лікувати людину, а не аналізи. Можливо, COVID-19 спровокував аутоімунні або хронічні захворювання. І кожен випадок треба розглядати індивідуально, у кожного пацієнта це стан проявляється по-різному. А можливо, у когось - це і зовсім на психологічному рівні. Досі не виведена універсальна формула лікування, реабілітації, немає точного розуміння, як пацієнти будуть відчувати себе з роками", - говорить Світлана Куніцина.

За словами експертки, ВООЗ випустила спеціальну інструкцію з самостійної реабілітації для тих, хто перехворів на коронавірус.

 Інструкція включає в себе 7 основних правил:
1.Контроль утрудненого дихання. За кілька тижнів дихання відновиться, якщо хворий буде активніше рухатися, виконувати дихальну гімнастику.
2. Заняття фізкультурою. Необхідно виконувати вправи для відновлення роботи легенів і органів дихання. 
3. Відновлення голосу. У тих, хто перехворів на коронавірус, може пропасти голос. Якщо є можливість, треба намагатися більше і трохи голосніше говорити. Не треба розмовляти пошепки. Якщо відчули втому, треба знизити голос і говорити тихіше. Пити рідину рекомендується дрібними ковтками.
4. Труднощі під час ковтання. Їжа повинна бути подрібненою і приймати її треба маленькими порціями, ретельно прожовуючи.

5-6. Відновлення пам'яті, відхід від депресії і позбавлення почуття страху. Для відновлення пам'яті треба слухати приємну музику, з хорошим настроєм грати в різні ігри з головоломками. Дуже добре допомагає розгадування сканвордов і кросвордів. Антидепресанти можуть негативно вплинути на ослаблений імунітет людини. Впоратися з депресією допоможуть прогулянки на свіжому повітрі, виконання фізичних вправ. Майбутні справи треба планувати з ранку, поділити на частини і записати в маленький блокнот, куди можна заглядати в протягом дня і згадувати.
7. Візит до лікаря після одужання.

Нагадаємо, що вчені вважають, що аномальна імунна система у пацієнтів з COVID-19 може бути причиною довгого перебігу хвороби. Помилкові антитіла в крові перших - аутоантитіла - можуть бути причиною тяжких випадків коронавірусу.

Щоб зупинити коронавірус, потрібно зробити щеплення 18-19 мільйонам українців

Щоб зупинити коронавірус, потрібно зробити щеплення 18-19 мільйонам українців

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація