Перейти до змісту
Операція "Вакцинація": що не так із заявами влади про щеплення українців від COVID
ТСН.ua

Наразі маємо домовленості щодо 117 тис. доз Pfizer за програмою COVAX, і 1,9 млн доз несертифікованої китайської Sinovac Biotech.

Українцям обіцяють почати вакцинацію вже від понеділка, 15 лютого, німецько-американською Pfizer, яку отримаємо за програмою COVAX. Щеплюватимуть медичних працівників, які працюють з хворими на COVID. Проте цієї поставки вистачить, аби провакцинувати трохи більше 58 тис осіб. Далі ж доля вакцинації українців залишається непевною. Крім бравурних заяв про постачання в Україну багатомільйонних доз вакцин, які до того ж сильно різняться між собою, контракт підписаний лише на закупівлю досі несертифікованої китайської Sinovac Biotech. Та й від нього ми можемо відмовитися, якщо ефективність вакцини не буде доведена.

ТСН.ua зібрав інформацію про всі вакцини, яких очікує Україна, і можливі терміни їхніх поставок.  

Провалена вакцинація Pfizer

Поки в світі вже почали вакцинацію понад 70 країн (за винятком тих, хто вакцинується російською Sputnik V), Україна ще навіть не починала. Від понеділка, 15 лютого, ми очікуємо поставку 117 тис. доз вакцин Pfizer в рамках ініціативи COVAX - програми ВООЗ щодо вакцинації в країнах із низьким і середнім рівнем доходів. 

Щоб не спекулювати, чи провалена в Україні вакцинація, порівнюючи нас із такими країнами, як США, Канада, Велика Британія і більшість країн Євросоюзу, візьмемо приклад Сербії. Попри гучні заяви про вакцинування російською Sputnik V, ще у грудні офіційний Белград домовився про постачання 1,8 млн доз Pfizer (за населення Сербії у майже 7 млн). Сербія, як і Україна, нагадаємо, не є членом ні ЄС (але має офіційний статус кандидата на вступ), ні НАТО. Та й складно повірити в те, що допомагала Сербії домовитися про постачання Pfizer Росія, з якою у Белграда напрочуд дружні відносини. 

Ба більше, виявилося, що США допомагатимуть Україні забезпечити безпечне зберігання та транспортування першої партії вакцин Pfizer. Оскільки, за словами тимчасово повіреної у справах США в Україні Крістіни Квін, держсектор охорони здоров'я України не має необхідних технічних потужностей для зберігання вакцини за таких низьких температур. 

Як же ми тоді забезпечимо зберігання і логістику Pfizer у разі досягнення домовленостей щодо прямих поставок? Адже в понеділок ввечері, 8 лютого, Володимир Зеленський мав розмову з головним виконавчим директором Pfizer Альбертом Бурлою. Домовилися про прямі поставки після офіційної реєстрації вакцини Pfizer в Україні, що, за словами головного санлікаря Віктора Ляшка, відбудеться вже в четвер, 11 лютого. Правда, на яку кількість «прямих» вакцин від Pfizer можемо розраховувати ні в уряді, ні в Офісі президента не кажуть. Тим часом у світі вакциною Pfizer щепляться зо три десятки країн. 

Вакцинуємо всіх за пів року

Україна зможе робити до 5 млн вакцинацій від коронавірусу на місяць. Тобто, 35 млн українців зможемо вакцинувати трохи більше ніж за пів року. Таку приголомшливу заяву зробив Віктор Ляшко. Щоправда, раніше він говорив, що вакцину Pfizer можна зберігати 5 днів у звичайному холодильнику за +2. А записатися на вакцинацію, за словами віцепрем’єра - міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, можна буде за допомогою застосунку та порталу «Дія». Звучить дуже оптимістично, якби було чим вакцинуватися. Адже наразі маємо домовленості щодо поставок 117 тис доз Pfizer за програмою COVAX, а також 1,9 млн доз несертифікованої ніде китайської Sinovac Biotech (яка схвалена до обмеженого використання в Китаї та Індонезії). 

Тож, на яку вакцину українцям розраховувати? Чи з’явиться хоч якась на комерційній основі? Очільник комітету ВР з питань здоров'я нації Михайло Радуцький каже, що багато хто хоче вакцинуватися за свій рахунок, тому тут має допомогти бізнес, щоб на ринку з'явилася вакцина. А міністр охорони здоров'я Максим Степанов додав, що серйозним кроком стане просування вакцинації від представників бізнесу в рамках свого підприємства. Але і Радуцький, і Степанов прекрасно знають, що наразі виробники вакцин працюють тільки з урядами країн. 

До того ж, якщо Євросоюз таки запровадить так звані імунні паспорти, як передумову відкриття кордонів, безвіз для українців так і залишиться де-факто заблокованим. Як будемо вирішувати проблему? На це запитання у влади однозначної відповіді немає, крім того, що плануємо створювати реєстр вакцинації. Немає відповіді і на те, скільки, коли та якої вакцини, крім 117 тис. доз Pfizer, очікувати. До того ж, іноді заяви топполітиків і чиновників ну дуже дисонують. 

Інфографіка вакцини
ТСН.ua

За словами Володимира Зеленського, до кінця лютого Україна має отримати 1 млн доз Pfizer. А до літа, тобто до 1 червня, - до 10 млн доз у рамках програми COVAX. Але які це будуть вакцини? Pfizer, несертифікована американська NovaVax чи британська AstraZeneca, від якої вже одна за одною відмовляються європейські країни? Чіткої відповіді теж немає. Як і немає чітких даних щодо обсягів поставок в рамках COVAX. Президент каже про 10 млн доз, Максим Степанов - про 8 млн доз, а в уряді якось уточнювали, що загалом в рамках COVAX Україні обіцяли безоплатно надати від 8 до 16 млн доз.

Крім цього, за словами Максима Степанова, найближчим часом Україна підпише контракти на постачання 12 млн доз AstraZeneca та NovaVax. Постачання почнуться вже в лютому. Але як постачати вакцину NovaVax, яка навіть не схвалена до використання? І, що цікаво, жодного слова про американську вакцину Moderna, яка також показує високу ефективність, визнана ВООЗ і використовується багатьма країнами світу. 

Відео Новини світу: президентка Єврокомісії закликала інші країни-члени ЄС передати Україні вакцини

Передати Україні вакцини закликала президентка Єврокомісії. Урсула фон дер Ляєн попросила інші країни-члени ЄС пожертвувати частину препаратів від коронавірусу нашій державі поза програмою COVAX. Тим часом, у Південній Африці відклали щеплення вакциною "Астразенека", бо, за повідомленнями, препарат погано захищає від місцевого штаму коронавірусу. Нібито, навіть 2 щеплення не захищають від легких та середньо-тяжких симптомів. Тоді як Угорщина першою з країн ЄС офіційно дозволила використання російської вакцини "Супутник".  

Новини світу: президентка Єврокомісії закликала інші країни-члени ЄС передати Україні вакцини