Симптоми коронавірусу: як змінювалися та які нові з’явились

Симптоми коронавірусу: як змінювалися та які нові з’явились

Як зрозуміти, що захворів на коронавірус: основні симптоми

Хворих на коронавірусну інфекцію все частіше фіксують у світі, які основні симптоми хвороби так, як змінювався їхній перелік за останній час.

Якими були перші симптоми

Від початку пандемії ВООЗ повідомляла, що до найбільш поширених симптомів COVID-19 належать підвищення температури тіла, втомлюваність і сухий кашель. У низки пацієнтів можуть бути різні болі, закладеність носа, нежить, фарингіт або діарея. Зазвичай ці симптоми розвиваються поступово і носять слабко виражений характер.

У деяких інфікованих осіб не виникає будь-яких симптомів або поганого самопочуття. У більшості людей (близько 80%) хвороба закінчується одужанням, при цьому специфічних лікувальних заходів не потрібно.

У разі підвищеної температури тіла, кашлю і утрудненого дихання слід звертатися за медичною допомогою.

Фото: pixabay.com

Згідно з аналізом китайських лікарів 1099 пацієнтів, основними симптомами є:

  • лихоманка - в 88,7% випадків (в дослідженні визначена як 37,5 ° C і вище);
  • кашель - в 67,8% випадків.

Серед інших симптомів фігурують:

  • втома - в 38,1% випадків;
  • задишка - в 18,7% випадків;
  • біль у м'язах або суглобах - в 14,9% випадків;
  • біль у горлі - в 13,9% випадків;
  • головний біль - у 13,1% випадків.
Фото: ТСН.ua

Мокрота відходить в 33,7% випадків. Рідше зустрічаються симптоми гастроентериту, що включають діарею, нудоту і блювоту. Закладеність носа зустрічається в 4,8% випадків.

Лихоманка є найчастішою серед шпиталізованих, проте до шпиталізації виникає менше, ніж у половини хворих. Температура піднімається далеко не у всіх пацієнтів. Вище 39 °C температура тіла піднімається у 12,3% пацієнтів .

З’явилась інформація про цікавий симптом

Лікарі почали підозрювати, що у багатьох пацієнтів першим симптомом нової коронавірусної інфекції – ще до кашлю або лихоманки – може бути втрата смаку, нюху або усього разом.

Експерти визнали докази достатніми для того, аби 21 березня група авторитетних американських лікарів, які займаються лікуванням головних і шийних відділів, закликала додати в список критеріїв скринінгу COVID-19 аносмію – втрату смаку і нюху, у разі відсутності в людини алергії та синуситу.

Фото: Pexels

Варто зазначити, що до більшості пацієнтів почуття смаку та нюху повертаються одразу після одужання.

Деякі лікарі рекомендують тестувати та ізолювати людей, які втрачають здатність відчувати запах і смак, навіть якщо у них немає інших симптомів.

Які нетипові симптоми коронавірусної інфекції можуть бути

Пацієнти хворі на коронавірусну інфекцію скаржаться й на інші симптоми. Поки всі вони невідомі, але станом на 1 квітня список був таким:

Проблеми з травленням

Діарею та нудоту пов’язують із коронавірусними інфекціями, але дослідження поки що не визначили точно поширеність симптомів. Згідно з попередніми розрахунками, приблизно один з 10 пацієнтів з коронавірусом відчуває якісь проблеми з травленням.

Близько 5 відсотків людей відчувають нудоту, згідно зі звітом Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Нове дослідження припускає, що поширеність проблем з травленням може бути вищою, ніж вважалося раніше, і до половини пацієнтів можуть мати їх разом з респіраторними симптомами.

Нездужання і сплутаність свідомості

У звіті про будинок для людей похилого віку в Вашингтоні йдеться про людей, які мали незвичайні симптоми, як то нездужання, загальне почуття дискомфорту або занепокоєння. Зазначається, що третина жителів будинку дала позитивний результат на коронавірус і при цьому половина з них не мала симптомів взагалі.

Тож у деяких випадках коронавірусна інфекція може проявлятися як нездужання, дезорієнтація або виснаження, і, схоже, це один з найбільш розповсюджених атипових симптомів.

Тим часом, у Центрі з контролю і профілактики захворювань в США зазначають, що слід негайно звернутися за допомогою у разі появи серйозної дезорієнтації, нездатності прокинутися або бути напоготові, особливо разом з такими ознаками, як посинілі губи, проблеми з диханням або біль в грудях.

Дрижаки або м'язові болі

Болі і дрижаки можуть бути симптомами різних захворювань, включно з грипом, але пацієнти з коронавірусною інфекцією скаржилися і на них. Поки невідомо, наскільки це поширене явище, але, згідно зі звітом ВООЗ, близько 11% досліджених людей повідомили про дрижаки, а 14% - про м'язові болі.

Головні болі і запаморочення

Близько 8% пацієнтів з COVID-19 повідомили про головні болі. У деяких випадках повідомлялося про запаморочення. Часті або дуже сильні випадки запаморочення можуть вказувати на більш серйозний ризик для здоров'я.

Перший хворий на коронавірус у Житомирі розповідав, що на початку хвороби відчував запаморочення на початку хвороби.

Нежить

Нежить лише зрідка є ознакою коронавірусу – це більш характерно для алергії або застуди. Згідно зі звітом ВООЗ, меншість пацієнтів з COVID-19 відчувають закладеність носа або нежить – менше 5%.

Фото: Pexels

А от чхання взагалі не пов'язане з коронавірусом. У разі появи цих симптомів, скоріш за все йдеться про якесь інше захворювання, таке як алергія або застуда.

Вчені кажуть, що інфіковані можуть взагалі не відчувати будь-які симптоми

Директор Центру з контролю і профілактики захворювань у США доктор Роберт Редфилд заявив, що до 25% людей, хворих на нову коронавірусну інфекцію COVID-19, не мають жодних симптомів.

"Це важливо, тому що тепер у нас є люди, які можуть не мати жодних симптомів, а при цьому сприяти розповсюдженню хвороби", - сказав він.

Фото: flickr.com

Чиновник додав, що окрім цього, інфіковані можуть передавати вірус за дві доби до появи симптомів.

"Це допомагає пояснити, чому цей вірус наскільки швидко шириться всією країною: тому що у нас передавання від людей взагалі без симптомів, і є люди, які розповсюджують хворобу за 48 годин до того, як у них з’являться симптоми", - сказав Редфілд.

Що помітили українські лікарі

У хворих на нову коронавірусну інфекцію в Україні здебільшого спостерігається двохвильовий перебіг хвороби.

Таких висновків дійшли медики Олександрівської клінічної лікарні Києва.

За їхніми спостереженнями, спочатку підвищується температура тіла, що триває 2-3 доби, потім відбувається поліпшення стану до 4-х діб, після чого з’являється кашель, а пневмонія розвивається не раніше 5-7 доби захворювання.

Хворих турбує сухий кашель, біль у горлі, виражений астено-вегетативний синдром. У разі рентгенографії не завжди наявні зміни, а на КТ легенів діагностується пневмонія. Частіше пневмонія двобічна, полісегментарна.

І знову новий симптом коронавірусу

Почервоніння очей

Американські вчені помітили, що у деяких пацієнтів з підтвердженим коронавірусом спостерігалося почервоніння склери і кон’юнктивіт.

Ймовірно, це відбувається через контакт вірусного аерозолю з очима. Вже відомо, що коронавірус передається через контакт виділень слизової хворої та здорової людини, тому експерти рекомендують носити не тільки маску та рукавички, але й окуляри.

Офтальмологи зазначають, що цей симптом спостерігається тільки у 1−3% хворих на Covid-19. Однак на нього варто звернути увагу, якщо у людини є хоча б одне з респіраторних проявів коронавірусу.

Зазначимо, ВООЗ не затвердила всі ці симптоми, як ознаку коронавірусної інфекції. Тому, якщо ви відчули будь-який з них, не займайтеся самолікуванням та зверніться до сімейного лікаря.

Читайте також:

Повʼязані теми:

Наступна публікація