Про це ТСН запитала особисто міністра охорони здоров'я Максима Степанова.
Для всієї планети з'явилася надія на порятунок від коронавірусної хвороби COVID-19. Фармацевтичні велети "Пфайзер", "Модерна" і "Астра Зенека" першими заявили, що вже мають дієву вакцину від коронавірусу. 10-ки найбагатших країн світу почали з цими компаніями переговори і навіть укладають угоди щодо постачання мільярдів доз вакцин на 2021 рік. Усіх випередила Велика Британія і вже планує почати щеплення.
Про це йдеться 6 грудня в сюжеті ТСН.Тижня.
Світова медицина з рекордною швидкістю таки знайшла ключ до світової пандемії і фармкомпанії оголосили, що вакцина готова. Тепер почалась гонитва країн - хто відхопить найбільше доз? Небувала досі спецоперація із доставки порятунку від COVID-19 у супертехнологічних ящиках, із суперзаморозкою до -70 градусів, літаками і машинами.
Імунітет від COVID-19
Зараз у світі існує близько 10 вакцин, що пройшли усі етапи клінічних випробувань на десятках тисяч людей. Але 3 вирвалися в лідери: Pfizer-BioNTech - це кооперація американців та німців, Модерна - американська вакцина і Астра-Зенека - Британія. І те, що зробили вони, річ справді небувала.
"Це насправді вершина нашого наукового прогресу. Звичайні терміни виготовлення і тестувань вакцин становить в середньому 15 років", - каже генетик Олександр Коляда.
Результат вражає: дієвість вакцин до 90-95%. Що це означає? Наприклад, зі 100 людей, які отримають щеплення, 95 – точно не заразяться, а ті, що заразяться, можуть уникнути тяжких наслідків.
Технології виробництва вакцини проти COVID-19 є різні. Перша для науковців не нова.
"Беремо вірус нешкідливий для людини і в цей вірус вкладаємо шматочок цього коронавірусу, від якого ми хочемо отримати імунітет. Цей вірус проникає в людину, поширює генетичну інформацію вірусу і таким чином теж виробляється імунітет", - пояснює генетик Олександр Коляда.
Але є інша, абсолютно нова технологія, яка в принципі змінить підхід до вакцин у світі. Коли до клітин людини шматочок коронавірусу з інструкцією підвозить така собі жирова капсула, яка навчить імунну систему розпізнавати ворога і не допускати його атак.
І от головний плюс - супершвидкість її виробництва, каже генетик Олександр Коляда. Час, якого у планети немає. А час на виробництво антидоту – те, що власне і гальмує масову вакцинацію і перемогу над коронавірусом. Бо для колективного імунітету треба вакцинувати 70% планети, тобто 5,5 млрд осіб. На це підуть роки. Адже наявні лінії біовиробництва так швидко не працюють.
Гонитва за імунітетом
Сама доставка вакцини - ще та спецоперація і виклик для всього світу. Потрібні особливі умови. Холодильник із температурою до -80 і лічені години на розвантаження, перепаковування і сам укол людині. Британія першою випробує цей шлях.
Америка вже теж готується. У планах - почати наприкінці грудня.
Європа масову імунізацію, найімовірніше, запустить у січні. І хоч нема ще навіть спрощеної сертифікації, вакцини на склади вже завозять.
Коли вакцину отримає Україна
Про це ТСН запитала особисто міністра охорони здоров'я Максима Степанова.
"Ми намагаємось зробити, щоб ми вже в 1 кварталі, щоб вона вже була в Україні перші дози. Ми будемо закуповувати вакцину у всіх виробників, у всіх, хто нам продасть", - заявив очільник МОЗ.
Ці перші дози Україні дадуть безкоштовно за міжнародною програмою COVAX, яка має розподілити вакцину між біднішими країнами. Україна розраховує на 8 мільйонів доз. І цю цифру треба ділити на 2, бо вакцину треба колоти двічі з інтервалом в 4 тижні. А це означає, що щепити зможуть тільки 4 мільйони осіб - 10% населення. І це критично мало для того, аби набути колективний імунітет. Тож, Україні доведеться докуповувати вакцини ще за бюджетні гроші, аби вакцинувати більше населення. І того, що нашкребли зараз, точно буде мало.
"В тому бюджеті, який був поданий до ВР, сума стоїть 2,6 млрд грн. Якщо ми беремо 2,6 млрд і беремо по максимальній ціні, тобто та, яка є, це десь на 2,7 млн громадян", - пояснив Максим Степанов.
А ціни коливаються від 4 доларів (115 гривень) за ампулу до 30 (850 гривень).
Безкоштовною імунізація буде лише для медиків, освітян, поліцейських, людей віком 60+, і тих, кому COVID-19 смертельно небезпечний за станом здоров'я, як-от гіпертоніки чи люди з цукровим діабетом.
Також очільник МОЗ розповів, що планують робити з тими, хто буде проти: "Є два шляхи. Перший - намагатися переконати, а другий шлях - на законодавчому рівні ухвалювати закони, які будуть зобов’язувати їх вакцинуватися".
Але поки голова міністра зайнята тим, як дотриматись правил зберігання навіть тої кількості, яка все ж прибуде до України. Потрібен суперхолод до -70.
"Зараз знайшли вже декілька компаній, які мають такі потужності. Треба буде будувати центри вакцинації безпосередньо поруч з такими великими холодильними установками", - пояснив Степанов.
Вірусологиня Алла Мироненко зазначає, що досі достеменно невідомо, як часто доведеться ці вакцини колоти: раз на рік чи пів року.
"Ще не було шансів дізнатися. Антитіла можуть бути до пів року, а потім антитіла - це білки, вони руйнуються. І якщо немає знову контакту з вірусом, вони зникають", - пояснює вірусологиня.