В обох містах стався транспортний колапс.
Міністерство охорони здоров'я поділило країну на карантинні зони - зелену, жовту, помаранчеву та червону. І в останній - опинилися Луцьк, Тернопіль та Кіцманський район Буковини. Саме в цих регіонах відсьогодні мали б запровадити суворі обмеження - зупинити рух громадського транспорту, закрити заклади освіти, ресторани й торгові центри. Але в Луцьку та Тернополі цим дуже не задоволені.
Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
Міські ради обох обласних центрів сьогодні зібралися на позачерговій сесії і виступили проти посилення карантину. Обурювалися люди і на залізничних вокзалах, адже тепер потяги там не зупиняються. Людям пропонували купувати квитки з посадкою в інших обласних центрах.
Журналістка ТСН Світлана Павук розповіла, що цей понеділок для тернополян, що подорожують залізницею, справді видався тяжким і шаленим - люди, які поверталися додому уночі потягами, зі скандалами вимагали зупинки у Тернополі.
"Вранці написали тернополяни, які їхали з Херсона - 85 людей їхало в потязі, батьки їхали з дітьми, хворими на ДЦП. Тільки коли зчинився бунт тернополян в поїзді, керівник поїзда погодився висадити людей в Тернополі", - розповів Сергій Надал, міський голова Тернополя.
Вранці теж був потяг з півдня, який все-таки зупинився у Тернополі, і люди змогли швидко вийти. На вокзалі це коректно назвали "технічною зупинкою", але уже сісти у цей транзитний поїзд новим пасажирам не можна було. Наразі потяги тут уже не зупиняються, вокзал порожній, пасажири розгублені, бо їхати нічим. Але чомусь людям усі вихідні у касах вокзалу продавали квитки на наступні дні, хоча уже знали про червоне зонування з понеділка, 3 серпня.
"Ми вчора купили квитки на Львів, але нам сьогодні сказали, що ми не можемо поїхати, бо посадки і висадки забороняються в Тернополі. Я спитав, чому вони мені вчора продали ці білети. Вони сказали, що не знають", - говорить пасажир Ілля Султанов.
А от отримати гроші за зданий квиток сьогодні було зовсім не просто.
"Зараз коли в касі немає грошей, я не можу віддати, тому що немає готівки. Люди нічого не купують. У мене каса зараз по нулях", - говорить касирка на вокзалі.
Люди не купують квитки, тому що потяги не зупиняються і коли тепер у касі з'являться гроші - невідомо. Пасажирам пропонують брати квитки у Тернополі, а от сідати на потяг - у Рівному або у Львові. Але у них запитання - чим туди дістатися?
Скільки триватиме такий транспортний колапс - невідомо. Укрзалізниця цю ситуацію не коментує. Відомо, що з аналогічними проблемами стикнулися і жителі Луцька - міста, що також знаходиться в червоній зоні. Там з десяток людей із квитками на руках вже на вокзалі дізналися, що відсьогодні зупинок потягів у Луцьку немає.
Водночас на вокзалі переконують, що про зміни руху нібито попереджали напередодні, бо Луцьк опинився у так званій червоній зоні через високу захворюваність на COVID-19. Пасажирам пропонують їхати на сусідню станцію - аж за 15 кілометрів. Там, мовляв, жовта зона і потяги зупиняються. Однак доїхати туди люди вже не встигають.
І навіть громадський транспорт у місті на маршрути виїхав лише частково. Тролейбуси їздять, тоді як автобуси - ні.
Попередження про те, що місто опинилось у червоній зоні напередодні отримали не лише перевізники, а й власники закладів харчування. Однак кав'ярні та ресторани працюють. У поліції кажуть, що лише рекомендували зачинити їх.
"Сьогодні ніхто нікого не штрафує. Адміністративні матеріали не складаємо", - говорить Ольга Бузулук, речниця ГУ НП у Волинській області.
За добу по місту 26 нових випадків інфікування - не більше, ніж зазвичай, кажуть у міськраді. Тож вимагають виключити Луцьк з червоної зони. На позачерговій сесії підготували звернення до президента та Верховної Ради.
"Нам незрозуміло, чому саме наше місто віднесли до червоної зони, якихось радикальних змін в статистиці по захворюванні на COVID-19 не відбулося", - розповів Ігор Поліщук, радник Луцького міського голови.
Таке ж звернення склали і в Тернополі. Тут теж влада відмовилася закривати садочки та заклади харчування. У звичному режимі курсує і транспорт.
"Зупинити роботу міста ми не можемо. 100 мільйонів втратило місто лише за перше півріччя", - розповів міський голова Тернополя Сергій Надал.
Депутати вимагають від Кабміну відновити залізничне сполучення.
"Нема ніяких підстав для введення Тернополя в червону зону. Ми виступаємо проти встановлення додаткових карантинних заходів", - говорить депутат міської ради Петро Болєщук.
Не звертаються до уряду лише у Кіцманському районі на Буковині, хоча він теж у червоній зоні. За три дні у районі зафіксували понад сотню випадків COVID-19. Відсьогодні закриті кав'ярні, ринки та непродовольчі крамниці.
"Кіцманчани мають зрозуміти, що якщо вони тиждень не витримають в карантинних заходах, то з 1 вересня не будуть їхні діти навчатися", - зауважує заступниця голови Чернівецької ОДА Наталія Гусак.
Карантин у регіонах посилили, спираючись на кілька факторів, запевняє головний санітарний лікар Ліктор Ляшко.
"Там іде активний епідпроцес, який показує динаміку до зростання. Рішенням бацили не вбиваються, віруси не вбиваються, треба реагувати. Наше головне завдання - не допустити стрімкого росту", - зазначив він.
Однак Ляшко не виключає, що за 3-4 дні міста виведуть з червоної зони, якщо захворюваність знизиться. Переглядати зонування спеціальна комісія відтепер буде щотижня.
Автори - Тетяна Хомич та Світлана Павук.