"Може минути пів року, а потім докотитися до нас": лікар розповів, чи очікувати Україні нової хвилі коронавірусу з Британії

Дата публікації
Перегляди
9209
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"Може минути пів року, а потім докотитися до нас": лікар розповів, чи очікувати Україні нової хвилі коронавірусу з Британії

Лікар Тарас Жиравецький розповів, чи буде в Україні новий спалах COVID-19, про що насправді свідчить наша статистика і в якому році очікувати кінця пандемії коронавірусу.

Уже кілька днів поспіль Велика Британія б'є рекорди заражень коронавірусом, кожен тридцятий лондонець - інфікований, а кількість пацієнтів у лікарнях зросла на третину від початку року. В Україні теж очікувався спалах COVID-19 після новорічних свят, утім цього наразі не сталось. Навпаки статистика демонструє спад інфікованих, а ПЛР-тестів проводиться дедалі менше. Чи очікувати нам спалаху коронавірусу у кінці січня, чи дійде хвиля коронавірусу з Великої Британії до України, про що свідчить наша офіційна статистика COVID-19 і що насправді відбувається в українських лікарнях - про це в бліцінтерв'ю розповів ТСН.ua головний лікар одного з діагностичних медичних центрів Львова Тарас Жиравецький.

Тарасе Мироновичу, чому, на ваш погляд, у Великій Британії така велика кількість інфікованих коронавірусом, а в Україні відносно низькі показники? За останніми даними у Великій Британії понад 60 тисяч заражень вдень, тоді як в Україні 13 грудня, згідно із статистикою, лише понад 6 тисяч осіб.

У них (у Великій Британії, - Ред.) дійсно цікава система, вони забрали сімейних лікарів від пацієнта, тобто вони перевели це на дистанційний режим - телефоном пацієнта консультують 24/7. І пацієнт не бачить лікаря, якщо у нього підтверджений COVID-19. Єдиний ще плюс в тому, що вони дають 500 фунтів від держави за те, що ви на самоізоляції, що ви мали гроші. І там суворо - ви не виходите з дому. Це така система. І основний препарат це "Парацетамол", якщо у пацієнта є температура, от і все, вся історія лікування COVID-19 по-британськи вдома.

Тест на антиген вам присилають додому, ви самі собі його робите і відповідно результат відсилаєте до цієї Служби, або йдете в найближчий Центр тестування. Переважно зараз всі переходять на антигени, я зрозумів, що його визнають, як ПЛР. Тобто вони прирівняли його до ПЛР-тестування. Чому у них така хвиля - ми не можемо зрозуміти. З лікарів ніхто не може зрозуміти у чому фішка, зважаючи на усі обмеження, маски, карантин, це вже у них третій локдаун.

Фото: Associated Press

У нас тільки другий почався і його повноцінним локдауном назвати не можна, бо всі ходять. Я десь розумію наш МОЗ і керівників країни, вони стараються збалансувати економіку і медицину. Було питання в тому, що існувала ймовірність того, що буде більша кількість випадків інфікування після 31 грудня. Звичайно, логіка в цьому була, бо всі розуміють, що мало бути багато забав, різних зустрічей, і відповідно люди би всі не сиділи вдома, тому було прогнозовано, що кількість випадків може зрости. Але цього поки що не відбулося.

Яка зараз ситуація в наших лікарнях, чи справді там менше хворих на COVID-19?

Ми ще можемо мати показник кількості госпіталізацій в стаціонари, але поки що він стабільний. Навіть трохи знизився. Тобто це не 3 тисячі пацієнтів вдень, як було, 2-3 тижні тому, це вже фактично 2-2,5 тисячі, іноді 1,2 тисячі пацієнтів. Тобто ми бачимо, що йде така тенденція до зниження.

По-перше, збільшилась кількість місць з киснем, це таки зробили фізично. І кількість пацієнтів зменшується. Відповідно лікарні не такі вже перевантажені, як були. Звичайно, зараз лікарні непорожні. Наша система є достатньо завантажена, але все ж вона не є на межі, як була, наприклад, 2-3 місяці тому.

Фото: УНІАН

З чим це може бути пов'язано? Про що свідчить спад кількості інфікованих в Україні, і чому робиться все менша кількість тестів?

Просто вже дійсно велика частина українців перехворіла, тобто вже повторних заражень менше. Ми думали, що пік другої хвилі припаде на кінець січня, а таке враження, що пік другої хвилі у нас був у середині, в кінці грудня, тоді у нас було найбільше госпіталізацій. А зараз таке враження, що друга хвиля пішла на спад і якщо це так іде, то ми мали б плавно опускатися. Єдине, що ця друга хвиля як наростала довго, кілька місяців, і кілька місяців буде плавно спадати.

Чи може хвиля зараження з Великої Британії дійти до України?

Стосовно нової хвилі з Великої Британії, чи з Європи, - не вгадаємо. От просто ми не можемо вгадати цю всю ситуацію. Ми розуміємо, що країна все одно не є така закрита, люди заїжджають туди. Якщо там дійсно є новий тип мутованого коронавірусу, який чомусь поширюється швидше, то відповідно ми зможемо мати якийсь нетиповий спалах. Але поки що цього немає. Може минути пів року, а потім докотитися до нас.

Всі розуміють, якщо Америка не може впоратися з тим так легко, Велика Британія не зовсім може впоратися так легко, то вони (влада України, - ред.) відповідно переживають, що нам потрібно бути, як мінімум, трішки більше готовими. Якби зараз лікарні були розвантажені зовсім, або хоча б на половину, то, загалом, локдаун могли б і не оголошувати. Плюс, я думаю, що міжнародні експерти так само тиснуть, або рекомендують, щоб все ж пробувати робити локдаун, як профілактику, щоб люди не розслаблялись. Бо люди, якщо зараз розслабляться, то, відповідно, знову може бути така хвиля. Ніхто не може передбачити поширення. Логіки в поширені коронавірусу поки що ми не можемо зрозуміти і ніхто у світі. 100% ніхто не може передбачити, ми робимо просто тимчасові прогнози.

Фото: Associated Press

Які ваші прогнози стосовно того, чого очікувати надалі? Чи можна сказати, що коронавірус йде на спад, чи можлива ще одна хвиля?

Друга хвиля іде на спад. Але загалом, ми ж розуміємо, які відео люди постили на новорічні свята, що було в Києві і не тільки там - людей було дуже багато в місті, люди дуже багато комунікували, виходили, святкували, і тепер вся інтрига, враховуючи період передачі вірусу, тобто його проявів - 5-7 днів, то подивимося 14-15 січня, які будуть показники. Бо Новий рік ми минули,  і спалаху такого не було, а сьомий день після Різдва ще не настав.

Прем'єр сказав, що є ймовірність того, що до кінця січня може збільшитись кількість тих, хто захворіє.

Знову ж таки, щодо тестів трішки дивна статистика, але, можливо, частина пацієнтів не робить тестування, бо в когось коронавірус протікає легше і відповідно стараються лікуватись вдома. Вгадати неможливо, чому зараз статистика виконаних тестів різко знизилась, але і лабораторії заявляють, що такого попиту немає. Стосовно комп'ютерної томографії теж ажіотаж трішки спав.

Що ж до вакцини, то поки вона з'явиться і ми провакцинуємо (населення, - ред.) і виробляться антитіла, то, звичайно, мине не місяць.

Як на мій погляд, якщо розібрати (коронавірус, - Ред), як "іспанський грип", то відповідно під час другої хвилі хворіє десь 35-40% населення, під час першої 10%, тобто разом 50%. І якщо вакцина щось дасть, бо під час "іспанки" її не було, то ми тоді, можливо, третьої хвилі не будемо мати. Якщо вакцина не спрацює, як ми від неї цього чекаємо, (бо після Великої Британії побачимо, як вона спрацює) то відповідно нас може чекати третя хвиля. І останнє питання, звичайно вже буде тоді полягати у мутаціях. Це питання вже тоді всі будуть підіймати, бо зараз просто ніхто не хоче нагнітати ситуацію. Бо якщо вірус ще десь якось змутує, то може бути продовження всієї цієї епопеї у світовому масштабі.

Фото: Associated Press

Я написав прогноз, що пандемія закінчиться орієнтовно у 2022 році, весною. Як вона почалась весною, в березні, так через два роки, фактично, може зникнути, якщо буде протікати на зразок "іспанки". Якщо там будуть якісь окремі варіанти, про які ми не можемо знати наперед, то тоді вже будемо дивитися по ситуації.

Загалом, на мій погляд, якщо пацієнта вчасно лікувати вдома, то це все виглядає достатньо конструктивно і нормально.

Нагадаємо, 20 грудня Велика Британія заявила про появу нового штаму мутованого коронавірусу "VOC – 202012/01", який передається набагато легше, аніж його попередники. За словами прем’єр-міністра Бориса Джонсона, вірус може бути на 70% більш заразним.  

У Великій Британії, зокрема, заявили, що новий штам коронавірусу, який наразі циркулює в деяких частинах країни, "вийшов з-під контролю".

Новий штам коронавірусу, локдаун і брекзит – журналістка про останні події в Британії

Новий штам коронавірусу, локдаун і брекзит – журналістка про останні події в Британії
Наступна публікація