Ліки від COVID-19: чим лікують у світі та в Україні інфікованих коронавірусом

Дата публікації
Перегляди
14к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Ліки від COVID-19: чим лікують у світі та в Україні інфікованих коронавірусом

Фото: Associated Press

У світі одночасно розробляють близько 20 вакцин від COVID-19.

Одночасно в світі розробляють близько 20 вакцин від нового коронавірусу COVID-19. Деякі вже почали тестувати. Але за найоптимістичніших сценаріїв, з’явиться в масовому доступі вона не раніше наступного року.

Тож людство погодилось на своєрідний бій без правил із назвою: "Знайди бодай якісь ліки!". І шанси є. Новини з країн, що через кількість пацієнтів уже на межі відчаю несуть і промінь надії. Експериментальне лікування з Італії, США, Китаю дає результати. Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.

ІТАЛІЙСЬКИЙ ПРОТОКОЛ: ЛІКИ ВІД РЕВМАТИЗМУ

"Я лиш одне чую: "Феніто". Що я вже закінчую. Я думаю, ну, як? Я жива і я закінчую? Зробили укол і я провалилася. У мене двоє дітей. Я боялася померти при свідомості. Мене повернули з того світу", - розповідає українка Павлина Шимбір, яка живе в Італії.

Після тижня температури і слабкості її доправили в шпиталь Болоньї, одного з найзараженіших регіонів Італії. У ніч проти 8 березня, фактично без свідомості та надії на порятунок, її під'єднали до апарата штучної вентиляції легень. 56 годин він дихав за неї. Далі допомагала киснева маска. Вона вчилася дихати сама. Заново.

Їй 44 роки, та цукровий діабет ускладнив перебіг недуги. Таким пацієнтам, у яких вибір, як у Павлини, вже лиш між тим і цим світом, італійські медики пропонували експериментальне лікування від італійського професора.

"Нас лікувалося троє. Ця терапія була зроблена на основі ревматизму", - каже Павлина Шимбір.

Вона погодилася. Препарат від ревматизму, що не пройшов жодного клінічного дослідження в боротьбі з коронавірусом, лікарі кололи і моніторили буквально кожну зміну в організмі. Список побічних реакцій, що й самі здатні відправити пацієнта на той світ, у таких ліків дуже довгий.

"Заболіла голова - ви повинні сказати, задьоргалося око - ви повинні сказати. Все до грама записують. Запитують впритул до того, як ти виносила дитину чи не було патології", - розповідає жінка.

"Тут мова йде про те, що практика існує в інших країнах, вона схвалена на рівні локальних протоколів багатьох госпіталів світу. Але тут потрібно розуміти, що це більше експериментальна терапія, аніж терапія, що має чітко доведену ефективність", - говорить лікар-інфекціоніст Федір Лапій.

За кілька днів Павлина стала одужувати. У день виписування, тиждень тому, в прямому ефірі ТСН розказувала, що видужала, вірусу більше немає.

"Я дуже їм вдячна. Я б дуже хотіла, щоб у наших лікарів така змога була. Я все зроблю, щоб дістати той протокол", - зазначила Павлина Шимбір.

Історія хвороби цієї жінки може змінити вектор України в лікуванні коронавірусу.

Порятунок від короновірусу: у світі випробують вже відомі ліки в боротьбі з недугою

Порятунок від короновірусу: у світі випробують вже відомі ліки в боротьбі з недугою

АМЕРИКАНСЬКИЙ ПРОТОКОЛ: ЛІКИ ВІД МАЛЯРІЇ

"Препарат, що змінить правила гри", - так тиждень тому заявив президент США Дональд Трамп. Науковці та медики побачили надію в іншій речовині, якою понад 70 років лікують од малярії. Виявилося, вона має протизапальний ефект і може сприяти одужанню хворих на COVID-19.

Що хвора на коронавірус, Есмеральда дізналася 16 березня. Усе, що відбувалося з нею в американській лікарні, щодня транслювала в прямому ефірі. Щоби всі бачили, як виснажує вірус її молодий організм, сиділи вдома і не важили життям своїм та інших.

5-денний курс терапії, у якому був і той препарат від малярії, буквально повернув Есмеральду від останньої межі. Але слово експеримент - не передає всієї небезпеки такого лікування.

"Вони дуже токсичні, їх не можна безконтрольно весь час використовувати. І який їхній механізм дії на вірус, ніхто не встиг… Там можуть бути якісь опосередковані механізми впливу", - говорить доктор медичних наук Алла Мироненко.

Чи ефективні вони? Чи безпечні? Поки що відомо про успішну їхню дію на інші коронавіруси. Скажімо, на коронавірус Sars. Як вона діє на нинішній коронавірус, науковці в усьому світі спостерігають на таких пацієнтах, як Есмеральда. Бо жодного масштабного клінічного дослідження ще не було. Навіть сам вірус іще не вивчений до кінця.

"У Норвегії та Іспанії пацієнти братимуть участь у випробуваннях, які дадуть змогу порівняти безпечність та ефективність чотирьох препаратів і різних комбінацій від COVID-19. Це історичне випробування, воно суттєво скоротить час для отримання надійних даних", - сказав генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Адханом Гебреєсус.

Американський доктор біологічних наук Сергій Сікора знайшов ліки від "брата" COVID-19 - коронавірусу Sars, що атакував планету 2002 року. Щоправда, його ліки на той момент уже були мало затребувані – Sars фактично зник. Каже, на пошуки нових підуть роки, тож науковці намагаються знайти порятунок у вже відомих препаратах. І пояснив, як вони можуть боротися з COVID-19.

Вірус потрапляє в організм через слизові оболонки. Очі, рот, ніс. Його шипи – це ключі до клітини. І щойно він до неї потрапив – починає розмножуватися. Далі - тисячі, а потім мільйони його копій атакують інші клітини. І тут вмикається імунна система. 80% заражених перенесуть атаку, як ГРВІ, але у 20% імунітет дасть збій. Наприклад, почне виробляти занадто багато антитіл і працюватиме не проти ворога, а проти людини.

"Всі протеїни, цитокіни спрямовуються до легень і відбувається реакція, схожа на вибух атомної бомби", - пояснює Сергій Сікора.

Ці ліки не за призначенням можуть зупинити запалення організму ще на стадії розмноження вірусу в клітинах.

"Це є протизапальний ефект. Коли твоя імунна система так сильно реагує на збудник, що в полум’ї боротьби організм згорає сам", - каже лікар Федір Лапій.

США, не дочекавшись результатів, цими препаратами вже запаслися. До стратегічних резервів фармацевтичні компанії передали понад 30 мільйонів доз.

Три тисячі доз цього препарату нині розвезли українськими лікарнями. У вигляді експериментального лікування "протималярійні" медикаменти дозволені тепер і в нас.

Павло повернувся з Франції, більше тижня ходив із температурою 39. Без будь-якого натяку на пневмонію лікарі на знімку побачили саме її. Тест виявив у нього коронавірус.

"Через п'ять днів інтенсивної терапії в мене абсолютно минула температура, і її просто не було. Я пив таблетки. Вони призначаються при малярії. Ми знайшли частину у Львові та в Одесі", - говорить чоловік.

Одна упаковка коштує близько 500 гривень. Нині в аптеках цих ліків немає. Та шукати їх і не варто. Лікарі застерігають од самолікування. Навіть фахівці використовують їх, зваживши всі за і проти. Без нагляду медика вони взагалі можуть покалічити.

"Коли ми використовуємо, ми завжди зважуємо користь і ризик від цих препаратів. Ці препарати можуть впливати на нервову систему, на орган зору, на серце. Порушувати ритм серця", - говорить лікар Федір Лапій.

АЗІЙСЬКИЙ ПРОТОКОЛ: ЛІКИ ВІД ГАРЯЧКИ ЕБОЛА

Іще один "препарат надії" - той, що розробили проти кривавої гарячки Ебола. Він добре показав себе в дослідах проти інших коронавірусів. Уперше ним спробували лікувати евакуйованого пасажира із зараженого круїзного лайнера Diamond Princess. Стан чоловіка поліпшився. Відтоді препарат за згоди пацієнта застосовують у всьому світі.

Хоч один його ексземпляр довго чекали в Чехії. Щоби спробувати врятувати критично хворого таксиста, який 10 діб був під'єднаний до апарата штучної вентиляції легень. Ліки від Еболи почали давати 24 березня. Уже за три дні лікарі заявили, що чоловік дихає сам.

"Ми не можемо сказати, чи це так препарат подіяв, чи сам чоловік почав одужувати, але його легені були дуже пошкоджені".

За кілька тижнів мають завершитися дослідження реакції тисяч людей на препарат в США та китайській провінції Хубей. Світ чекає, але пробує застосовувати. Україна наважилася теж.

УКРАЇНСЬКИЙ ПРОТОКОЛ

Українку Павлину Шимбір в Італії з лікарні виписали тиждень тому. Вона - вінничанка. Тож свою історію хвороби передала головній інфекціоністці Вінницької області Ларисі Мороз. І на початку тижня саме в цій області з'явився перший протокол лікування хворих на COVID-19.

"Цей протокол направлений на лікування пацієнтів, починаючи від середнього ступеню тяжкості. Ми ґрунтувалися на протоколах, які використовують в Азії, Європі і США. Там були речі схвалені, препарати без доказової бази. Ті препарати, які не показали прямого противірусу і в їхніх показаннях немає захворювання COVID-19", - каже головна інфекціоністка Вінницької області Лариса Мороз.

І ліки від ревматизму, малярії, Еболи, і ВІЛ. Кожен препарат застосовують індивідуально, залежно від стану хворого.

"Є дві людини вже. Ми рекомендували і показують хороші результати. Я боюся забігати наперед. Ефективність непогана", - говорить Лариса Мороз.

Одразу після Вінницького з'явився протокол загальноукраїнський. Його затвердило Міністерство охорони здоров'я. Але лікування цими препаратами може бути лише за згоди пацієнта. Безкоштовно. Лікарі кажуть, що такого експериментального лікування можна уникнути, якщо вчасно звернутися до лікаря із симптомами. Кожен день зволікання - несе тяжкі наслідки.

"Якщо виникає задишка, слабкість, в'ялість, то обов'язково треба викликати швидку медичну допомогу і лягати на стаціонар, тому що це дуже небезпечно. І дійсно всі хворі, яких ми спостерігаємо з важким перебігом пневмонії, зверталися до стаціонару дуже пізно", - розповіла головна лікарка Олександрівської лікарні в Києві Людмила Антоненко.

Поки світ називає їх "ліками відчаю чи надії". І до результатів клінічних випробувань називати їх панацеєю не можна. Це лише спроба не допустити, щоби пацієнт середньої тяжкості став тяжким, а тяжкому дати хай навіть 1% шансу на виживання. Медсистема отримала кредит довіри і інструмент на випадок, коли нічого не робити і є порушенням заповіді Гіпократа – не нашкодь.

Наталія Ярмола, Ігор Сулій, Валерій Кузнецов, Алла Хоцянівська, Вікторія Ковцун

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Дата публікації
Перегляди
14к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація