Як лікувати коронавірус вдома і чи потрібно робити КТ легень: лікарі відповіли на популярні запитання

Як лікувати коронавірус вдома і чи потрібно робити КТ легень: лікарі відповіли на популярні запитання

ТСН.ua зібрав відповіді відомих лікарів на актуальні питання про коронавірус.

Коронавірус в Україні набирає неабияких оборотів, кількість випадків інфікування невпинно зростає. У лікарнях місць все менше, а відбір на госпіталізацію стає жорсткішим. З приходом холодів зростає і захворюваність на грип та ГРВІ, які маютю деякі спільні симптоми з COVID-19. Хворіють також і медики. Тож для більшості інфікованих українців зараз особливо актуальним є питання лікування коронавірусу амбулаторно.

ТСН.ua розпитав у лікарів, як правильно лікуватись вдома, чи потрібно усім зараженим робити КТ легень, чи краще рентген, як відрізнити грип від COVID-19 і що робити, якщо симптоми недуги з'явились у дітей.

ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ КОРОНАВІРУС ВІД ГРИПУ?

Лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сільковський:

"Це втрата нюху і спотворення смаку. Під час коронавірусу також часто буває діарея. Якщо людина занедужала, то все ж варто звернутись до сімейного лікаря. Є таке правило: якщо ти сумніваєшся, то завжди розцінюй це в гіршу сторону. Для грамотного лікаря дуже легко визначити, у якому стані пацієнт і чого він потребує".

Лікар-інфекціоніст Київської міської клінічної лікарні №4 Євген Дубровський:

"Ми знаємо, що грип дуже відрізняється від COVID-19. У випадку грипу вся ситуація і вся картина розвивається дуже швидко. Найтяжчі та найяскравіші симптоми ми бачимо в перший день. Це - височенна температура – до 39-40 градусів. Це міалгія (м'язовий біль), біль і ломота у всьому тілі. І це не стільки біль в горлі, скільки сухий кашель. Але всі ці симптоми дуже яскраві, найпотужніші у перший, другий, третій день. І вже у нормальної здорової людини до п’ятого-шостого дня ми бачимо, як симптоми зменшуються".

У разі коронавірусної інфекції відбувається усе навпаки. 

"Коли хворіють середньо-важко, то COVID-19 розганяється поступово. У перший день може не бути взагалі ніяких симптомів, лише слабкість та ломота у тілі. На другий-третій день може бути температура 37,1-37,2. А вже висока температура і важкі прояви – наприкінці першого тижня хвороби.

Інфекціоніст наголосив, що грип не лікується так, як лікується коронавірус. І додав, що у випадку COVID-19 заборонені ті препарати, які застосовуються для лікування грипу.

КТ ЛЕГЕНЬ І РЕНТГЕН: ЧИ ПОТРІБНО РОБИТИ І ЩО КРАЩЕ?

В Україні ціна комп'ютерної томографії (КТ) легень стартує від 1100 до 1800 гривень. А за кордоном її роблять лише за призначенням лікаря. Пацієнти, які самі собі призначають КТ, а тим паче ті, які ходять на нього кілька разів, - найбільше дивують ізраїльського лікаря Бориса Бриля:

"У нас немає такого, щоб хтось побіг на комп'ютерну томографію. У нас заборонено робити КТ, як і аналізи крові, без призначення лікаря. Повинна стояти печатка. Я відправлю людину на КТ - я потім повинен відповісти: чому я її відправив".

Така суворість пов'язана із шкодою від такої діагностики, яка значно перевищує користь.

Медичний фізик Руслан Зелінський:

"Дозу опромінення під час одного сеансу КТ можна прирівняти до того, як сорок разів пролетіти від Токіо до Нью-Йорку".

Українські лікарі теж ж пояснюють: перевіряти легені на КТ треба тільки тяжким хворим. У більшості випадків достатньо рентгену.

Компютерний томограф, фото / ЛМР

Львівська лікарка Наталія Шоробура:

"Комп'ютерна томограма органів грудної клітки опромінить вас на 2-5 мЗв, при тому, що в природі людина отримує в комплексі всіх іонізуючих випромінювань 2.4 мЗв за рік. Цього не треба боятись наперед, але критично оцінити, чи дійсно вам потрібне це обстеження. Я розумію, що кожен випадок - індивідуальний. На те вам і потрібен лікар, щоб вирішити - потрібне зараз КТ-обстеження, чи це марне опромінення і трата грошей".

Лікар-педіатр, кандидат медичних наук Андрій Пеньков:

"Цю практику з негайним КТ дослідженням і призначенням антибіотиків після ПЛР-тестів і КТ, якщо ми протягом місяця не поборемо в країні, то можна вважати, що ми на рівні аборигенів Амазонки".

фото / Роман Балук

ЯК ЛІКУВАТИ КОРОНАВІРУС ВДОМА?

Лікар Євген Дубровський пояснює:

Спокійно та без паніки. Треба звернутися до свого сімейного лікаря та отримати від нього поради та рекомендації. Зараз заборонено вживати будь-які противірусні препарати амбулаторно. Це пов’язано з ризиком отримати неконтрольовану імунну реакцію і появу так званого "цитокінового шторму". І в жодному випадку не можна застосовувати без показань антибіотики

Анестезіолог Павло Сільковський:

У разі підтвердженого  інфікування коронавірусом важливо організувати за хворим правильний догляд. Зокрема, потрібно пити багато рідини та дихати свіжим повітрям. Крім того, хворіючи на COVID-19, надзвичайно важливо підтримувати позитивний настрій. Я раджу бути оптимістом, бо тих, хто одужав, дуже багато, а тих, хто не зміг подолати коронавірус, у відсотковому відношенні не так багато.

З огляду на те, що під час всіх вірусних захворювань: грипу, ГРЗ чи коронавірусу, - ми не маємо специфічних дієвих ліків, то основне завдання покладається на організм. Якщо з'явилась задишка у спокої, є відчуття браку повітря, то це сигнал, що в домашніх умовах більше лікуватися не варто і потрібно їхати до лікарні.

Інфекціоністка Чернівецької обласної лікарні Ольга Кобевко:

"Я проти того, щоб на загал називати якийсь препарат, бо це може призвести для непоправних наслідків. Для того, щоб лікуватись вдома, потрібно, щоб стан дозволяв, а його визначає сімейний лікар. Всі ми різні і до кожної людини має бути індивідуальний підхід. Кожен, хто залишається вдома, повинен розуміти, що в цей період він має бути на зв'язку з сімейним лікарем, щоб попереджувати про зміну стану, про перебіг хвороби загалом".

ДІТИ І COVID-19

 Що робити, якщо ви запідозрили у своєї дитини коронавірус?

Завідувач пульмонологічного відділення Волинської обласної лікарні Олег Яковенко:

"Щодо дітей і молоді, то зазвичай вони легко переносять коронавірус. Але, до прикладу, дитина може занедужати і якщо у неї вроджений імунодефіцит, то ми не знаємо, як вона перенесе коронавірус і з якими наслідками. Тому кожен випадок потрібно індивідуально розглядати, не можна це робити за шаблоном, особливо в таких випадках. Кожна вікова категорія має свою групу ризику".

Інфекціоністка Чернівецької обласної лікарні Ольга Кобевко:

"Ми знали, що коронавірус буде "молодшати", бо бачили, що є тенденція за віком. Він є і був небезпечним для дітей і молоді. Нещодавно була інформація, що в Івано-Франківській області померла дитина".

Інфекціоністка з Кривого Рогу Світлана Куніцина:

У дітей практично ті ж симптоми, що й у дорослих. Для дітей в трьох чвертях випадків, які зареєстровані, проходить із підвищеною температурою, також присутній кашель у 60% хворих дітей. Але у дітей, на відміну від дорослих, є інші симптоми — це блювота й пронос. Що робити, однозначно — звертатися до лікаря, показати дитину, і вже нехай лікар приймає рішення — обстежити її методом ПЛР чи ні.

Є й зафіксовані летальні випадки серед дітей, до того ж, як серед малюків, так і серед дітей підліткового віку".

 ЩО Ж РОБИТИ ВСІМ НАМ ЗАРАЗ?

Лікар Євген Дубровський:

Не панікувати, а покращувати якість та доступність медичної допомоги з одного боку, а з іншого – берегти і загартовувати свій імунітет.

Лікарка-епідеміологиня Катерина Сояк:

"Кожен повинен робити те, що від нього залежить: лікарі не повинні губитися, повинні виконувати свої прямі професійні обов'язки, і вони це роблять, тому тільки терпіння і сил можна порадити. І, звичайно ж, людям не варто виходити на роботу і в інші громадські місця, якщо відчують симптоми недуги, тому що впродовж дня ми, дійсно, можемо заразити велику кількість людей".

Лікар-педіатр, кандидат медичних наук Андрій Пеньков:

"Дотримуючись обмежень, протиепідемічних заходів, ми б мали в 2-3-4 рази нижче захворюваність. Якби усі дотримувалися запобіжних заходів. Тоді б було все по-іншому, і лікарні були б не так завантажені, і лікарі.

Японія, Таїланд, Китай, В'єтнам – всі у "зеленій зоні" з їхньою щільністю населення. Тому, що культура носити маски була вже багато років. Вони на сході не обіймаються і не цілуються, у них інша культура, дуже дисципліновані люди, які дотримуються всіх правил. Ось вам і відповідь".

Фото: Associated Press

Пульмонолог Олег Яковенко:

"Передовсім потрібно робити все, щоб не захворіти. Дотримуватись засобів індивідуального захисту і карантинних заходів.

Спершу вірус потрапляє у верхні дихальні шляхи, тому потрібно промивати горло і ніс, вимивати джерело інфекції, але без фанатизму. Зробити розчин з чайної ложки соди на пів літра кипяченої води. Також, якщо ти захворів, потрібно зберігати свою енергію і не виснажувати організм. Обмежувати фізичні навантаження, не відвідувати спорт-зали. Також потрібно споживати достатню кількість білку, щоб імунна система добре працювала. Окрім цього я рекомендую пити імбирний чай. Також ніхто не забороняє їсти вітаміни і дотримуватись здорового способу життя. Але, якщо вже є симптоматика захворювання, то все ж не варто займатись самолікуванням, а потрібно звертатись до сімейного лікаря.

Фото: Associated Press

Анестезіолог Павло Сільковський:

"Здоровий спосіб життя і нормальне харчування – це запорука міцного імунітету. Також варто дотримуватись соціальної дистанції, тримати в чистоті руки і в громадському місті одягати маску. Це все, що потрібно робити. У такому разі ви не захворієте, а якщо все ж занедужаєте, то є ймовірність, що захворювання мине у легкій формі".

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація