Життя після COVID-19: лікарі розповіли про ускладнення, які можуть стати смертельними

Життя після COVID-19: лікарі розповіли про ускладнення, які можуть стати смертельними

Фото: УНІАН

Часто пацієнти, які одужали від коронавірусу, кашляють ще місяцями. 

Лікарі зазначають, що зникнення коронавірусу з організму не завжди означає кінець хвороби: пацієнти подеколи повертаються до лікарень з новими ускладненнями. Серед найнебезпечніших — тромби і фібрози легень. А такі симптоми, як втрата нюху і сильна втомлюваність, можуть лишатися місяцями.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30. 

Сімейна лікарка Ірина Гнатів перехворіла на COVID-19 ще у травні. Лежала в лікарні. Вже повернулася на роботу, але за чотири місяці здоров'я досі не відновилося.

"Дуже сильна слабкість. Нюху немає досі. Ніколи не думала, що це так тяжко жити без нюху. Хочеться відчути елементарно запах дітей, запах кави, яку я дуже люблю. Приймаю антитромботичні препарати. І мушу приймати, бо показники крові були не надто добрі", — розповідає вона.

Серед таких затяжних симптомів найчастіше трапляються саме втома і зміни нюху. 

Одне з найбільш небезпечних ускладнень після коронавірусу — утворення тромбів, розповідає завідувач хірургічного відділення Львівської лікарні швидкої допомоги Гнат Герич. Випадків закупорки легенів за останні півтора місяці стало вдвічі більше. І половина з них — пацієнти, котрі перенесли COVID-19. 

"Частина випадків є абсолютно доведені, що це є пацієнти, які перехворіли ковідною інфекцією, зазвичай вони старшого віку. За деякий час, а це може бути місяць-два, тиждень після перенесеної інфекції, у хворих виникають різкі болі в животі. У нас було п'ятеро пацієнтів останнім часом, яких ми прооперували", — розповідає він.

Четверо із них померли. Адже за тромбозу судин є лічені години, коли можна швидко відновити кровообіг. Тому Гнат Герич радить тримати зв'язок зі своїм лікарем після одужання і швидко реагувати на небезпечні симптоми. 

"Мезотромбози проявляються болями в животі. Якщо таке з'являється — відразу до лікаря. А ще почервоніння, біль, або набряклість нижніх кінцівок", — додає хірург.

Загалом ускладнення бувають різні. Пані Надія постраждала від лікування коронавірусу — велика кількість антибіотиків викликала запалення кишківника. COVID-19 перенесла порівняно легко, лікувалася вдома. До шпиталю потрапила за кілька тижнів - вночі її привезли швидкою.

"Порушення травлення, сухість в носі, нюх у мене ще не відновився — це вже місяць часу. Дуже складно. Кашель сухий. І кажуть, що це ще буде продовжуватися певний час", - скаржиться жінка.

Лікар-інфекціоніст Євген Дубровський каже: у більшості випадків в пацієнтів, що перенесли COVID-19 у легкій формі, ускладнення не виникають. А от відновлення легенів після пневмоній тривалий процес. Часто пацієнти кашляють ще місяцями після хвороби. 

"Відновлюються повільно. Тому ми своїм пацієнтам радимо не спішити робити кожні 10-12 тижні КТ повторні, в цьому нема сенсу, лише після місяця починається відновлення. У діточок раніше", — зауважує інфекціоніст Дубровський.

Лікарі розповіли, як уникнути важких наслідків COVID-19

Лікарі розповіли, як уникнути важких наслідків COVID-19

Нагадаємо, станом на 22 вересня в Україні виявили 181 237 випадків коронавірусу. Від початку пандемії померли 3642 людини. За останню добу зафіксували 2884 нових випадки. Кількість одужалих сягнула вже 79 901. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація