Чи потрібно робити КТ легень хворим на коронавірус: пояснення львівської лікарки

Автор
Оксана РудаОксана Руда
Дата публікації
Перегляди
2510
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Чи потрібно робити КТ легень хворим на коронавірус: пояснення львівської лікарки

Фото: Associated Press

Лікар Наталія Шоробура каже, що у разі виявлення вірусної пневмонії на КТ, лікування пацієнта від того, зазвичай, не змінюється.

Львівська лікарка Наталія Шоробура каже, що пацієнтам з коронавірусом не варто самотужки робити собі комп'ютерну томограму (КТ), адже це чимала доза опромінення. Також лікарка пояснила, яким методом краще визначити бактеріальну пневмонію і коли це краще зробити.

"Часто мені пишуть люди, які отримали позитивний тест на коронавірус, що вони вже на 3 добу легких симптомів самі собі призначили КТ легень в приватній клініці. Я питаю: "Для чого, ви ж не маєте прогресуючих скарг?"  Вони кажуть: "На всякий випадок, може там все ж пневмонія"", - пише лікарка на своїй сторінці у Facebook.

Фахівчиня зазначає, що виявивши вірусну пневмонію у пацієнта з COVID-19, лікування, зазвичай, від цього не змінюється.

"Вірусна пневмонія, а вірніше-інтерстиційний пневмоніт - стає помітним на КТ лише з 7-10 дня хвороби (і далеко не у всіх), та переважно ця знахідка не змінює тактику лікування. Чому? Тому що чим, власне, таку вірусну пневмонію лікувати? Ліків від коронавірусу поки нема. Антибіотиком? Ні, оскільки антибіотик використовують тільки, якщо є додатково бактеріальна пневмонія на фоні коронавірусу (мокрота з гноєм, кашель - не у всіх, задишка, профузна пітливість, важкість у грудях, підвищена температура- теж не у всіх)", - зазначає лікарка.

За її словами, бактеріальну пневмонію на 7-10-14 день хвороби можна побачити і на цифровому та плівковому рентгені, навіть на флюорографії, хоча цей метод давно застарів.

"Тому, як альтернативний метод за скеруванням лікаря при прогресуванні скарг, - цифровий ренген може використовуватись. Тому, найчастіше знахідка на КТ "матового скла", що відповідає вірусному інтерстиційному пневмоніту невеликої площі в легенях - не додасть Вам ліків, і не стане причиною лягти в лікарню. А от дозу радіації додасть, і люди досі не усвідомили, що те, чого не бачимо, може на нас негативно вплинути пізніше", - зауважує медик.

Наталія Шоробура каже, що під час комп'ютерної томограми пацієнт отримує чималу дозу радіації, тож слід зважити її необхідність перш, ніж її робити.

"Комп'ютерна томограма органів грудної клітки опромінить вас на 2-5 мЗв, при тому, що в природі людина отримує в комплексі всіх іонізуючих випромінювань 2.4 мЗв за рік. Цього не треба боятись наперед, але критично оцінити чи дійсно вам потрібне це обстеження. Я розумію, що кожен випадок - індивідуальний. На те вам і потрібен лікар, щоб вирішити - потрібне зараз КТ-обстеження, чи це марне опромінення і трата грошей", - каже лікарка.

 

✋ КТ і рентген при коронавірусі. Часто мені пишуть люди, які отримали позитивний тест на коронавірус, що вони вже на...

Опубліковано Лікар Наталією Шоробурою Понеділок, 2 листопада 2020 р.

Нагадаємо, раніше київський лікар-інфекціоність Євген Дубровський висловив свою думку з приводу того, що краще робити для діагностики коронавірусу – КТ чи рентген.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2510
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація