Коли закінчиться карантин: що передбачає урядовий графік, які прогнози медиків та у владних кабінетах

Коли закінчиться карантин: що передбачає урядовий графік, які прогнози медиків та у владних кабінетах

Фото: УНІАН

Пік інфікування коронавірусом в Україні ще не настав.

Карантин в Україні, запроваджений до 24 квітня задля недопущення поширення нового коронавірусу COVID-19, буде однозначно подовжений. Про це неодноразово наголошували високопосадовці держави.

Проте точної дати, коли ж цей карантин завершиться, чиновники досі не назвали. Причина проста - очікуваного піку зараження цього тижня не сталося. Тепер його очікують наступного тижня, або взагалі на початку травня. А від цього й залежить, наскільки швидко держава зможе повернутися до звичного життя.

Поки що кількість інфікованих коронавірусом в Україні лише зростає. за минулу добу - плюс 501 новий випадок. Загалом, станом на 09:30 17 квітня кількість заражень уже становить 4662 випадки, із них померли - 125, видужали - 246, решта - лікуються.

Що передбачає урядовий графік виходу з карантину

Ще тиждень тому, 10 квітня, прем'єр-міністр Денис Шмигаль оприлюднив сирий попередній графік виходу України із карантину.

"У травні Україна має йти на роботу. У яких умовах, у яких нових соціальних стандартах, у яких часових рамках - це ті питання, над якими уряд працює разом з аналітиками", - зазначив тоді Шмигаль.

Стратегію обіцяли презентувати цього тижня, проте досі влада мовчить.

"Ми створили Раду з питань економічного розвитку України, куди ввійшли найкращі вчені та економісти зі світовими іменами. Наразі спільними зусиллями ми розроблюємо стратегію виходу з карантину, яку презентуємо наступного тижня. А вже зараз готові поділитися напрацюваннями", - повідомив глава уряду.

Попередня урядова стратегія виходу з карантину:

До початку травня: "Режим надзвичайної ситуації"

  • Підтримка соціально вразливих верств населення.
  • Допомога безробітним та тим, хто перебуває у вимушеній відпустці.
  • Мобілізація медичних ресурсів.
  • Підтримка медичного персоналу та інших фахівців, задіяних у боротьбі з COVID-19.

Початок травня - початок червня: "Україна йде на роботу"

Початок червня - початок липня: "Нові стандарти життя"

  • Завершення освітнього 2019-2020 навчального року.
  • Відновлення роботи громадського транспорту за новими правилами.
  • Дозвіл відвідування зон відпочинку за умови дотримання норм безпеки.
  • Послаблення умов самоізоляції для людей похилого віку.
Фото: Урядовий портал

Що каже президент

Президент України Володимир Зеленський анонсував поступове пом’якшення карантину від 24 квітня, але за однієї умови. Про це він заявив в ефірі програми "Свобода слова із Савіком Шустером".

"З урядом 24 числа ми вийдемо з людьми, із суспільством, з комунікацією. Люди зрозуміють, які заходи карантину будуть пом’якшені. Чому? Тому що частково людей треба буде відпускати на роботу. Частково, як вам і казав, ті галузі, які дуже для нас важливі, будуть відкриватися. Частково може бути пом’якшення у травні із приводу транспорту", - розповів Зеленський.

Водночас він наголосив, що такий розвиток подій можливий, якщо не буде чергової хвилі захворювань на коронавірусну інфекцію. Тому для пом’якшення карантину Великдень українці мають провести вдома.

Які прогнози МОЗ

15 квітня міністр охорони здоров’я Максим Степанов сказав, що поки зарано виходити з карантину через поширення коронавірусної хвороби COVID-19.

"Ми розглядаємо варіанти виходу. Ми розглядаємо, за яких умов це можливо. Можу сказати: це можливо тільки тоді, коли ми будемо бачити стале зниження захворюваності на COVID-19", - сказав Степанов.

Щодо механізмів виходу з карантину, то міністр заявив, що "аналізують досвід різних країн і максимально комфортно робитимуть це в нашій країні".

13 квітня в ефірі ТСН.19:30 Степанов зазначив, що питання подовження карантину вирішуватимуть ближче до 24 квітня.

"Ми розглядаємо різні варіанти розвитку ситуації, стежимо, щоб вона була максимально контрольована. Ближче до 24 числа (квітня), коли у нас закінчиться визначений урядом карантин, ми будемо ухвалювати рішення, виходячи з ситуації, яка буде", - зазначив очільник МОЗ.

Степанов вкотре нагадав, що дуже важливо не порушувати карантин, аби він раніше закінчився.

Кличко назвав умови послаблення карантину в столиці

Після Великодніх свят міськрада Києва розгляне питання про послаблення карантинних заходів. Про це заявив мер Києва Віталій Кличко в ефірі "Україна-24".

За його словами, це можливо за тієї умови, якщо кількість хворих на коронавірус почне зменшуватися. Нині влада Києва розробляє програму поступового виходу з режиму суворих обмежень.

"Наше головне завдання - не допустити спалаху захворювання. І ми робимо все можливе, аби зупинити розповсюдження вірусу", - зазначив мер.

У разі, якщо кількість інфікованих продовжить зростати, обмеження можуть, навпаки, посилити. 

"Я спілкувався з багатьма епідеміологами, зокрема і з директором відомого в світі Інституту імені Роберта Коха (Німеччина). І я просив прорахувати, коли Україна та, зокрема, Київ може досягти піку захворюваності. Так от, він сказав, що в нього немає відповіді на це питання. І наголосив, що головне, на його думку, - ми зможемо пройти так званий пік розповсюдження хвороби без колапсу медичної системи, якщо будемо дотримуватися запроваджених правил", - пояснив Віталій Кличко.

Що кажуть джерела у владних кабінетах

Точної дати, до якої подовжать загальноукраїнський карантин, в Кабміні та РНБО досі не знають. Про це "Обозревателю" повідомили джерела у високих владних кабінетах. Карантин подовжуватимуть поетапно – на кілька тижнів наперед, а не на місяць.

Імовірний сценарій – Україна сидітиме на карантині увесь початок травня. Дрібним підприємцям можуть дозволити поступово відновлювати роботу свого бізнесу від 12 травня, після травневих свят, але дата ще обговорюється. Йдеться про тих підприємців, бізнес яких не передбачає великого скупчення людей в одному приміщенні.

Левова ж частка обмежень на роботу підприємств може тривати аж до кінця червня, бо у владі бояться другої хвилі захворювань. Тобто аж у липні Україна майже повністю повернеться до нормального життя, що й передбачає оприлюднений прем'єром Шмигалем тиждень тому попередній графік виходу України з кризи.

Громадський транспорт, напевно, можуть запустити лише після травня. Метрополітени – в останню чергу, бо там велике скупчення людей. А в наземному транспорті діятиме обмеження на кількість пасажирів.

У питанні подовження карантину Україна рівнятиметься на країни Євросоюзу. Тобто раніше ЄС ми з карантину не вийдемо.

Якщо влада й скасує карантин у травні й дозволить відновлення роботи багатьох підприємств, то продовжуватимуть діяти інші жорсткі заходи – масковий режим, обмеження на кількість людей у транспорті, магазинах тощо. До липня можуть бути заборони на відвідування пляжів, роботу великих торгівельно-розважальних центрів, проведення масових заходів.

Джерела кажуть, що найімовірніший сценарій – подовження карантину до 12 травня. Якщо виявиться, що пік захворюваності ще попереду, цілком імовірно, що плани переглянуть. Наприклад, за прогнозом українських вчених зі Світового центру даних із геоінформатики та сталого розвитку, до кінця квітня в країні захворіє 45 тисяч громадян і три тисячі помре. В такому разі сподіватися на скасування карантину для тих, хто працює, в травні не варто - жорсткі та повноцінні обмеження можуть подовжити аж до літа.

Водночас довшого карантину не витримає ні економіка, ні гаманці українців, гроші в яких закінчуються, а чимало з них залишилися або ж без заробітку, або ж їх узагалі звільнили. Кількість офіційно зареєстрованих безробітних вже зросла до понад 400 тисяч осіб.

В Україні у зв'язку з карантином тимчасово призупинили діяльність 29% компаній, а 6% уже повністю закрили свій бізнес. Після карантину третина магазинів можуть не відкритися в разі неготовності деяких орендодавців істотно переглядати умови оренди.

Чи хочуть українці подовження карантину

В Україні 70% людей підтримують подовження "коронавірусного" карантину після 24 квітня. Про це 14 квітня йдеться в опитуваннях соцгрупи "Рейтинг".

Зазначається, що 70% підтримують можливе рішення щодо продовження карантинних заходів у разі загострення ситуації з поширенням коронавірусу до червня цього року. 23% – проти цього.

"Останніх більше серед мешканців Півдня, бідніших респондентів, прихильників партій Шарія, "Опозиційна платформа – За життя", "Батьківщина", - йдеться в опитуванні.

Там додали, що 80% опитаних підтримують можливе посилення карантинних заходів на час Великодніх свят, 75%  – на час травневих свят. Стосовно обмежень під час Великодня більше тих, хто  проти цієї ініціативи, серед вірян УПЦ (МП) та атеїстів.

На карантині Україна перебуває вже понад місяць

11 березня Кабінет міністрів України на три тижні запровадив карантин на всій території України задля протидії коронавірусу з Китаю. Кабміном запропоновано встановлення обмежень на проведення масових заходів, у яких запланована участь 200 та більше осіб. Але це не стосується заходів державної необхідності. Проведення спортивних заходів можливе з дозволу міжнародних організацій, без глядачів. Також Україна закриває кордониРоботу метро, а також автомобільне, залізничне та авіасполучення між містами й областями від 18 березня в Україні також буде тимчасово обмежено. Низка регіонів зачинила навчальні заклади та ввела низку жорстких обмежень - від закриття закладів громадського харчування до заборони виїзду та в'їзду до міста.

За 2 тижні після цього Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України та подовжив карантин на місяць - до 24 квітня. 3 квітня карантин посилили: ввели обов’язкову 14-денну обсервацію для осіб, які прибувають з-за кордону, заборонили пересуватися вулицями більш ніж двом особам, крім випадків супроводу дітей.

В Україні 3 березня зафіксували перший випадок зараження на коронавірус COVID-19. Інфікованим виявився мешканець Чернівецької області. Він незадовго до цього повернувся з дружиною з Італії. Ввечері 12 березня в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні. 

Після цього про виявлення коронавірусу почали повідомляти і в інших областях. Епіцентрами спалаху в Україні стали Чернівецька область та місто Київ, де хворобу діагностують найбільше. За актуальними новинами щодо поширення коронавірусу в Україні, кількості хворих та летальних випадків, а також засобами боротьби про COVID-19 стежте на сайті ТСН.ua.

Приєднуйтеся до ТСН.ua у Telegram!

 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація