Коли ваші рідні захворіли на COVID-19: лікар назвав основні правила, яких потрібно дотримуватись

Коли ваші рідні захворіли на COVID-19: лікар назвав основні правила, яких потрібно дотримуватись

Фото: pixabay.com

Практичні поради для тих, хто проживає в одному приміщенні з інфікованими коронавірусом людьми.

Лікар-інфекціоніст, заступник директора Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Ігор Берник назвав основні правила, яких потрібно дотримуватись, коли хворий на COVID-19 член сім'ї лікується амбулаторно, тобто вдома.

Поради медик оприлюднив на своїй сторінці у Facebook:

"1. Хворого слід розмістити у добре провітрюваному приміщенні.

2. Слід обмежити кількість осіб, які здійснюють догляд за хворим (одна особа не з категорії ризику розвитку ускладнень).

3. Члени домогосподарств повинні перебувати в окремій від хворого кімнаті або, якщо це неможливо, підтримувати відстань не менше одного метра від хворого (наприклад, спати в окремому ліжку). Винятком може вважатися мати, що годує грудьми (враховуючи переваги грудного вигодовування та незначну роль грудного молока в передачі вірусу, мати може продовжувати годувати грудьми; водночас вона повинна носити медичну (хірургічну) маску, коли знаходиться поруч з дитиною, і ретельно дотримуватися гігієни рук перед тісним контактом з дитиною.

4. Слід обмежити рух хворого та мінімізувати загальний простір. Переконайтесь, що загальні приміщення, наприклад, кухня, ванна кімната, добре провітрюються. По можливості, тримайте вікна відкритими.

5. Особа, яка доглядає хворого, повинна носити медичну (хірургічну) маску, що покриває рот і ніс, коли перебуває в одній кімнаті з хворим. При носінні маски до неї не слід доторкатися. Якщо маска стане вологою, або забрудниться, її потрібно негайно змінити. Слід використовувати лише одноразові маски та проводити гігієну рук після їх зняття.

6. Потрібно проводити гігієну рук після будь-яких контактів із хворим. Практику гігієни рук, шляхом їх миття з милом і водою, слід виконувати до і після приготування їжі, перед вживанням їжі, після відвідування туалету та кожного разу, коли руки видимо забруднені. Якщо руки видимо чисті, для гігієни рук рекомендовано використовувати спиртовмісний антисептик для рук.

7. Для висушування рук після виконання практики миття з милом та водою рекомендовано використовувати одноразові паперові рушники. Якщо паперові рушники недоступні, слід забезпечити кожного члена домогосподарства індивідуальним тканинним рушником і замінювати їх, як тільки вони стають вологими.

8. Слід дотримуватися респіраторної гігієни і етикету кашлю – прикривайте рот і ніс під час кашлю або чхання за допомогою одноразових паперових серветок, тканинних серветок (перед повторним використанням слід випрати). В разі відсутності серветок, потрібно чхати і кашляти в згин ліктя. Після кожного кашлю помийте руки  з милом і водою або обробіть спиртовмісним антисептиком.

9. Необхідно відмовитися від багаторазового використання тканин та інших багаторазових матеріалів для гігієни рота або носа. Якщо це неможливо, відповідним чином очищуйте їх після використання (наприклад, періть хусточки, використовуючи звичайне мило або мийний засіб та воду).

10. Слід уникати прямого незахищеного контакту з біологічними рідинами хворого – використовуйте одноразові медичні рукавички (бажано нітрилові) для проведення догляду за ротовою порожниною та при поводженні з фізіологічними випорожненнями і медичними відходами. До та після зняття медичних рукавичок слід провести практику гігієни рук.

11. Рукавички, тканини, маски та інші відходи, які утворилися внаслідок догляду за хворим слід розміщувати в окремому контейнері (поліетиленовому пакеті) в тому ж приміщенні, в якому перебуває хворий, до їх утилізації.

12. Уникайте обміну зубними щітками, цигарками, спільного користування посудом і постільною білизною. Посуд необхідно мити з милом або мийним засобом та водою і використовувати повторно (викидати/утилізувати посуд не варто).

13. Необхідно щодня очищати і дезінфікувати поверхні в найближчому оточенні хворого звичайним побутовим мийно-дезінфікуючим засобом.

14. Потрібно очищати і дезінфікувати поверхні ванної та туалету щонайменше один раз на день звичайним побутовим мийно-дезінфікуючим засобом.

15. Прати одяг, постільну білизну, рушники для ванни та рук хворих необхідно використовуючи звичайне мило та воду. Для машинного прання рекомендовано встановлювати температурні режими 60–90°C і використовувати звичайні пральні порошки. Після прання будь-які речі потрібно ретельно висушити. Забруднену білизну дозволено збирати в загальну корзину для одягу. Заборонено струшувати брудну білизну. Необхідно уникати прямого контакту шкіри та одягу із забрудненою білизною.

16. Слід використовувати одноразові медичні рукавички та одноразовий фартух (наприклад, виготовлений з целофану) при очищенні і дезінфекції поверхонь, одягу чи білизни, що забруднені біологічними рідинами хворого. До та після зняття медичних рукавичок потрібно помити руки.

17. Особи, які мають симптоми хвороби повинні залишатися вдома до тих пір, поки у них не буде доведено відсутність хвороби на підставі клінічних та/або лабораторних результатів.

18. Усі члени домогосподарства вважаються контактними особами.

19. Якщо у члена домогосподарства виникають симптоми гострої респіраторної інфекції, з лихоманкою, кашлем, болем у горлі та ускладненим диханням, то до нього потрібно застосовувати заходи, як до підозрілого хворого на COVID-19".

Нагадаємо, раніше лікар-інфекціоніст Ігор Берник пояснив в інтерв'ю ТСН.ua, чи и впливає на коронавірус пора року.

Повʼязані теми:

Наступна публікація