Карантинний хаос: якою насправді має бути обсервація евакуйованих українців

Карантинний хаос: якою насправді має бути обсервація евакуйованих українців

Фото: Київська обласна держадміністрація

Урядова постанова про запобігання поширенню COVID-19 змінювалася разів з сім і містить пункти, які заганяють ситуацію в глухий кут.

Обсерваційний хаос. У країні вже понад місяць триває карантин для запобігання поширенню COVID-19, але й досі до кінця не зрозуміло, що робити з українцями, які повертаються додому.

Що вони мають пройти обов'язкову двотижневу обсервацію - прописано в урядовій постанові. От тільки вона вже неодноразово змінювалася. В одних областях на обсервацію везуть, у інших - за це беруть гроші, а є регіони, де людей відразу відпускають додому. Про те, якою має бути обсервація та хто це питання координує й контролює, йдеться в сюжеті ТСН. 19:30.

Через пункт пропуску "Гоптівка", що під Харковом, до України щодня прибуває з пів тисячі людей. Люди, що йдуть пішки, переказують, що вдалині бачать автобуси, якими нібито їх мають відвезти на обсервацію. Але куди і коли - їм не кажуть. Водночас, тих, хто їде машиною, на обсервацію примусово не завертають - їм дозволяють самоізоляцію.

В області звітують, що силоміць тягнути на обсервацію не будуть. А хто погодиться, то для них все буде задарма.

"Залучені кошти, додаткові кошти, це кошти бізнесменів, за які годуються люди, які утримуються на обсервації", - каже керівник Харківської ОДА Олексій Кучер й додає, що для обсервації вибрали два санаторії в області. Де саме - таємниця.

А от у Рівненській області місця для обсервації у таємниці не тримають. Одним із них нині є дитячий санаторій "Електронік", де готові прийняти близько двох сотень людей. Тут є своя традиція: раніше, коли сюди заїжджали на відпочинок діти, їм вмикали гімн. Тепер його крутитимуть й для обсервантів.

Керівник області Віталій Коваль запевняє, що обсервація, хоч і обов'язкова, але силоміць змушувати не будуть: "Якщо людина відмовляється, то працівники поліції мають право скласти адмінпротокол. І після цього людина підписує згоду на самоізоляцію".

От тільки люди проти того, щоби їх штрафували. Нагадаємо, що частина громадян, що прилітали до України, на початках протестувала проти обсервації. То приїжджі виламували двері, то барикадувалися в літаку, а потім і в атобусах. 

Урядова постанова про запобігання поширенню COVID-19, де прописані правила карантину та порядок проведення обов’язкової госпіталізації осіб, які здійснюють перетин державного кордону, змінювалася разів з сім і містить пункти, які заганяють ситуацію в глухий кут.

"У постанові є питання проживання, за яке може сплачувати ОДА, а може й не оплачувати. Є перебування - яке безкоштовне. А в чому різниця - проживання і перебування", - каже голова Асоціації індустрії гостинності України Олександр Лієв.

Над цим мізкують й у санаторії "Жовтень" під Києвом. Тут на обсервації люди зі Сполучених Штатів, з яких взяли гроші за проживання.

Керівництво санаторію киває на постанову уряду, яка ще діяла, коли ці люди заїхали. А ось одна із повернених українок платити відмовилася. Тоді її не можна було вигнати, а нині вже вона наголошує на новій редакції постанови, згідно якої перебування безкоштовне. На розбірки кликали поліцію, але та, мовляв, потопталася на ганку і пішла геть. "Я обдзвонила 15-17 номерів. Неможливо знайти сужбу, яка за це відповідає", - обурюється обсервована Олена Бурова.

У постанові уряду відповідальність розділена між п'ятьма міністерствами. У міністерстві інфраструктури сказали, що кінцевий відповідальний - це міністерство розвитку громад і територій. А там відписалися, що вони ні до чого.

"Обсервація у нас вперше застосована в такому обсязі. На 19 годину за київським часом 14 квітня - 34 об’єкти обсервації на території України. Там 417 людей", - каже міністр охорони здоров'я Максим Степанов. 

І це при тому, що, за даними прикордонників, лишень минулого четверга до країни в'їхало понад 6 тисяч громадян. Тож за весь період дії постанови - таких десятки тисяч

Карантинний хаос: якою насправді має бути обсервація приїжджих

Карантинний хаос: якою насправді має бути обсервація приїжджих

Нагадаємо, 11 березня Кабінет міністрів України на три тижні запровадив карантин на всій території України задля протидії коронавірусу з Китаю. Кабміном запропоновано встановлення обмежень на проведення масових заходів, у яких запланована участь 200 та більше осіб. Але це не стосується заходів державної необхідності. Проведення спортивних заходів можливе з дозволу міжнародних організацій, без глядачів.

Також Україна закриває кордониРоботу метро, а також автомобільне, залізничне та авіасполучення між містами й областями від 18 березня в Україні також буде тимчасово обмежено. Низка регіонів зачинила навчальні заклади та ввела низку жорстких обмежень - від закриття закладів громадського харчування до заборони виїзду та в'їзду до міста.

За 2 тижні після цього Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України та подовжив карантин на місяць - до 24 квітня. 3 квітня карантин посилили: ввели обов’язкову 14-денну обсервацію для осіб, які прибувають з-за кордону, заборонили пересуватися вулицями більш ніж двом особам, крім випадків супроводу дітей.

В Україні 3 березня зафіксували перший випадок зараження на коронавірус COVID-19. Інфікованим виявився мешканець Чернівецької області. Він незадовго до цього повернувся з дружиною з Італії. Ввечері 12 березня в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні. 

Після цього про виявлення коронавірусу почали повідомляти і в інших областях. Епіцентрами спалаху в Україні стали Чернівецька область та місто Київ, де хворобу діагностують найбільше. За актуальними новинами щодо поширення коронавірусу в Україні, кількості хворих та летальних випадків, а також засобами боротьби про COVID-19 стежте на сайті ТСН.ua.

Приєднуйтеся до ТСН.ua у Telegram!
Кореспондентка ТСН Інна Боднар.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація