Карантинне півріччя: як виживає малий бізнес та коли чекати нової хвилі банкрутств

Карантинне півріччя: як виживає малий бізнес та коли чекати нової хвилі банкрутств

Фото: УНІАН

Весняні обіцянки від держави про допомогу загубилися в портфелях урядовців і так і не стали реальністю.

Україна у режимі карантину живе вже понад пів року. Спочатку в березні його запровадили тільки на три тижні. Потім посилили. Потім іще. Це важке півріччя повісило табличку "Зачинено" на що п'яте українське підприємство. Здебільшого - це дрібний та середній бізнес, який у Європі становить основу національних економік.

За прогнозами експертів, осінь може стати початком нової хвилі банкрутств у малому бізнесі. Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.

Для дрібних бізнесменів карантинне півріччя - це перехід через прірву по мотузці. І ця мотузка горить. Але ці хлопці не втрачають надії, та без державної допомоги намагаються не лише вижити, а й стати кращими. Але в Україні табличка "Зачинено" може з'явитися навіть на ще вчора успішному маленькому підприємстві.

Весняні обіцянки від держави про допомогу загубилися в портфелях урядовців і так і не стали реальністю. Замість одноразових, але миттєвих виплат всім, хто зачинився, як в європейських країнах, в Україні вводили нові побори. Це повний абсурд - хочеш знижку на оренду від власника офісу – мусиш за кілька тисяч гривень купити у держави довідку про те, що ти дійсно зачинився через карантин.

Бюрократія така жахлива, що обіцяні кредити для підтримки бізнесу змогли оформити лише 10% підприємців. Разом із цим, кожному четвертому малому бізнесмену в допомозі відмовили. За час карантину назавжди зачинилися близько третини ресторанів та барів, кожен п'ятий малий бізнес сильно постраждав чи просто загинув.

Бізнес Владислава Савченка почався там, де у інших він закінчувався. Ідея проста - клієнт замість витрат часу та нервів в дорожніх корках та магазинних чергах замовляє все необхідне в інтернет-супермаркеті. І головна фішка - замовлення привозять через півтори години.

Владислав задоволений, бо його бізнес набирає обертів. З 400 найменувань продуктів на початку карантину інтернет-супермаркет виріс до 3 тисяч. А інвестиції в 10 мільйонів бізнесмен планує повернути вже через рік.

"Карантин та криза – це час можливостей. Ми зробили неможливе. Ми сформували бізнес за 14 днів. Він працює досі, розвивається, им поглинаємо зараз конкурента, який займається тією ж справою", - каже Владислав Савченко.

Карантинне півріччя: як українським підприємцям вдалося вистояти в цей важкий період

Карантинне півріччя: як українським підприємцям вдалося вистояти в цей важкий період

Сьогодні експерти заявляють, що великі торгові мережі - чи не єдині, хто зміг виграти в умовах карантину.

"В період карантину мікробізнес отримав надзвичайні збитки, а великий бізнес - додаткові прибутки. В той час, коли було закрито мікропідприємництво, великі мережі рітейлерів перетягли їхній заробіток собі", - каже економіст Сергій Доротич.

Бізнесмен Дмитро Федченко перевів в онлайн таку суто тактильну річ, як купівля меблів. Красиві столи та шафи роблять не в Китаї, а під Києвом і збирають прямо у замовників вдома. Така стратегія виявилася правильною. В компанії, що починалася з двох працівників та двох тисяч гривень інвестицій, зараз працює 24 співробітники.

Але це - нетипова ситуація. Кожен п'ятий малий бізнес сильно постраждав чи просто загинув. Це не дуже помітно - зачинити ФОП під час карантину ще важче, ніж отримати рятівний кредит. Щоб не платити податки, мертвим підприємствам в Інтернеті пропонують послугу миттєвого закриття ФОП за 15 тисяч гривень.

Осінь може стати початком хвилі нових розорень для власників малого бізнесу. Причиною можуть стати касові апарати - їх від 1 жовтня почнуть поступово запроваджувати для фізичних осіб-підприємців. Витрати на цей апарат та бухгалтера можуть сягнути 80 тисяч гривень на рік.

Для багатьох ФОПів дешевшою альтернативою може стати робота в тіні, де замість податків та касових апаратів доведеться платити хабарі. Знайти роботу тим, чий бізнес остаточно помер, восени буде важче - вакансій вже на третину менше, а вимоги до кандидатів стають все жорсткішими.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація