Ізоляція чи вільне пересування: яка стратегія від розповсюдження коронавірусу більш дієва

Ізоляція чи вільне пересування: яка стратегія від розповсюдження коронавірусу більш дієва

Фото: ТСН.ua

В Україні нині вірус розповсюджується втричі повільніше, ніж в Італії.

Пандемія COVID-19 прискорюється і померти можуть мільйони. Це вже не прогнози, які комусь здавались жахачками ще два місяці тому, а висновки Всесвітньої організації охорони здоров'я. Перші 100 тисяч захворілих зафіксували у світі через 67 днів від виявлення нового коронавірусу. Друга сотня тисяч хворих - вже за 11 днів. На треті 100 тисяч пішло всього 4 дні. Четверта сотня тисяч зайняла всього дві доби. Сьогодні сотню тисяч інфікованих COVID-19 набирає вже за добу.

Зупинити світову пандемію вже неможливо, але от сповільнити її атаку шанси ще є. Світ випробовує різні стратегії і тактики у війні із коронавірусом. Найбільш поширені проаналізував ТСН.Тиждень.

В Україні все йде за світовим сценарієм. Пряма захворювань вже злетіла вгору. 3 березня перший випадок коронавірусу в Україні. Ще й місяцю не минуло і маємо вже сотні.

Гарна новина, що це утричі повільніше, ніж роздмухувалось в Італії. В Італії перша сотня хворих з'явилась за тиждень, у нас - за три.

Ми і досі ще маємо шанси уникнути масового захворювання і масових смертей. Треба тільки застосувати найефективнішу з існуючих стратегій у цій війні людей і коронавіруса.

Світ випробовує різні варіанти. Видання Washington Post відтворило графічно кілька моделей. 

Модель № 1. Не робити нічого

Якщо взяти за основу місто із населенням 200 000 людей - це як Тернопіль - то за такого сценарію вірус буде розповсюджуватися миттєво і хаотично. Хворим не вистачить ліжок, та й опікуватись пацієнтами буде нікому.

Єдина європейська країна, що нині йде за цим сценарієм – Швеція. Там ще можна ходити у паби. Початкова і середня школи відкриті. Працюють навіть гірськолижні курорти. "Обмеження" порівняно з іншими країнами просто смішні: не збиратися у групи більше 500 людей. А літнім людям лише радять сидіти вдома. Результат - більше 3000 хворих і понад 110 смертей.

Англія теж мала таку стратегію, аби виробити імунітет нації. Але на початку тижня все ж упровадили карантин. Запізно. Вірус прокрався у королівську родину і в уряд.

Британські епідеміологи розробили свою модель. Суть така: спершу пом'якшення карантину і кількість хворих зростає, потім - придушення і розповсюдження має послабитись. І так хвилями, доки у доступі не буде вакцини. А між інфікованим і ще здоровим з’явиться той, хто вже перехворів, має імунітет і переносником зарази не буде.

Шанси ще є: які стратегії і тактики випробовує світ, аби сповільнити атаку коронавірусу

Шанси ще є: які стратегії і тактики випробовує світ, аби сповільнити атаку коронавірусу

Модель № 2. Примусовий карантин.

Закриваємо наше місто 200-тисячне місто. Вірус мав би мігрувати лише у цій зоні. Але, самі подумайте, як часто ми живемо в одному містечку, а працюємо в іншому. У цей закритий простір привозять продукти звідусіль. Варто лише комусь заїхати/виїхати сюди і вірус знову поповз далі.

Так робили у китайській провінції Хубей. Але ми вже знаємо, що коронавірус поїхав далеко за межі не лише провінції, але й самого Китаю.

Модель №3. Соціальна дистанція

Набагато оптимістичніша картинка. Всі заклади зачинені, рух громадським транспортом обмежено. Лише 25% населення - ті, кому, приміром, треба на роботу: лікарі, правоохоронці - пересуваються містом. Тобто з 200 тисяч населення лише 50 активні. Решта 150 тисяч дотримуються соціальної дистанції. Сидять вдома, а виходять лише в магазини за крайньої необхідності.

Це дуже схоже на французький сценарій. І ми до такого прагнемо. Звичайно, вірус все одно не зупинити, він буде ширитися. Але набагато повільніше. Доки одні почнуть хворіти, інші вже встигнуть подолати недугу. Медсистема встигатиме пацієнтів витягувати, бо вистачатиме і апаратури і лікарських рук.

Модель № 4. Один з восьми.

Ще жорсткіша модель соціальної дистанції. Може здатися жорсткою і майже нереальною. Йдеться про те, що лише 1 із 8 людей зможе виходити з дому. Тобто у місті Тернопіль працювати і скуплятися будуть тільки 25 тисяч із 200. Лише за цієї моделі розповсюдження зарази реально уповільнити. 

Але це означає, що навіть  за хлібом з кожної квартири чи будинку  може вийти одна людина раз на три дні.

Зупинити вірус вже не можна.  Але ще ніколи цю світову битву  не можна було виграти настільки дивним способом як нині - залишившись вдома.

Кореспондентка ТСН.Тиждень Наталія Ярмола

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація