Дрібний пил збільшує ризик тяжкого перебігу коронавірусу - дослідження

Дрібний пил збільшує ризик тяжкого перебігу коронавірусу - дослідження

Фото: Associated Press

Окрім запалення легенів, забруднення повітря і коронавірус є небезпечною комбінацією для судин і серця.

Великий вміст у повітрі шкідливих речовин може збільшувати ризик тяжкого перебігу захворювання на COVID-19.

Про це йдеться у новому дослідженні, оприлюдненому в профільному журналі Cardiovascular Research.

Зазначається, що в середньому 15 відсотків від глобальної кількості жертв можна пояснити тим, що померлі довгий час дихали брудним повітрям. Водночас ця цифра сильно відрізняється в залежності від частини світу.

У Європі, зазначають вчені, йдеться про 19 відсотків, у Східній Азії - 27 відсотків, у Північній Америці - 17 відсотків, у Бразилії - 12 відсотків, а у Новій Зеландії - лише 1 відсоток.

Вчені пояснюють: найдрібніші пилові частинки призводять до запалень у легенях.

"Встановлено, що при вірусній інфекції COVID-19 передусім вражається внутрішній шар судин, так званий ендотеліальний шар", - розповідає кардіолог, професор Майнцського університету, доктор Мюнцель. Він - один зі співавторів дослідження.

Саме цей ендотеліальний шар найбільше страждає від дрібного пилу. Якщо легені ушкоджені ним, вони стають майже беззахисними перед SARS-CoV-2.

"Наші оцінки демонструють значення забруднення повітря для факторів здоров'я, які, погіршуючись разом, стають тригером для смертельних вірусних інфекцій", - розповідає Андреа Поццер, керівниця групи атмосферної хімії Інституту хімії імені Макса Планка у Майнці, яка також брала участь у дослідженні.

Забруднення повітря і коронавірус є небезпечною комбінацією для судин і серця, додає професор Мюнцель. Особливо сильним є удар по людях, які вже мали серцеві захворювання. Якщо додати до них COVID-19, з'являється ризик важких станів на кшталт інфаркту чи інсульту.

"Чим меншою є часточка дрібного пилу, тим більшою є вірогідність, що він потрапить у кровообіг та звідти буде всмоктаний судинами", - пояснює Мюнцель.

Дрібним пилом є ядра вуглецю, на поверхні яких зберігаються такі шкідливі речовини, як, наприклад, алюміній, свинець, нітрати або сульфати. Вони зависають у повітрі і потрапляють до нього, наприклад, з промислових димоходів. Іноді їх називають сажею, іноді - піщинками. Джерелом їхньої появи є також шини та гальмівні колодки, мікропластик, пилок та пил з будівельних майданчиків.

Сільське господарство робить великий внесок у забруднення дрібним пилом завдяки викидам аміаку, залишкам добрив та утилізації відходів. Оксид азоту, джерелом якого часто є дизельні двигуни, посилює шкідливі властивості дрібного пилу.

Науковці розрізняють декілька категорій дрібного пилу за розміром. Подекуди його часточки можуть сягати 100 мікрометрів, іноді - лише декількох нанометрів.

Особливо небезпечними є так звані ультрадрібні пилові частки з діаметром менше 0,1 мікрометра або 100 нанометрів. Таким є також розмір вірусу. І саме для цих крихітних але найнебезпечніших часток Європейський Союз не визначив граничних показників.

Але навіть інших норм, розроблених Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ), не дотримуються ані у ЄС, ані в інших державах.

Для часток дрібного пилу діаметром у 2,5 мікрометра ВООЗ вимагає дотримуватися граничного показника у 10 мікрограмів на один кубічний метр повітря. Рекомендований ЄС показник є значно більшим і складає 25 мікрограмів на один кубометр.

"90 відсотків людей практично живуть в умовах перевищення визначених ВООЗ граничних показників, - каже Мюнцель. - Ми потребуємо граничного показника для дрібного пилу, який захистить нас від шкоди для здоров'я".

Небезпека, яка походить від високої концентрації дрібного пилу, недооцінюється суспільством. Через пандемію COVID-19 вже померло більше одного мільйона людей, нагадує кардіолог. Але через високу концентрацію дрібного пилу в світі щороку вмирають майже дев'ять мільйонів осіб.

Зазначимо, що лікарі вже на початку пандемії говорили про те, що висока смертність могла бути пов'язаною з великим вмістом шкідливих речовин у повітрі окремих регіонів - через промисловість та екстенсивну модель ведення сільського господарства.

Так, багатомільйонне місто Ухань знане своєю потужною вугільною промисловістю та металургією, хімічними підприємствами та величезними комбінатами з виробництва паперу. Відповідно великою було й забруднення повітря.

Те саме можна було сказати й про Ломбардію на півночі Італії - епіцентр поширення коронавірусу навесні 2020 року. Майже половина італійських жертв COVID-19 померли тут.

Раніше у КНДР заявили, що "жовтий пил" з Китаю може занести коронавірус в країну: людей закликали лишатися вдома.

Коронавірус в Україні поставив новий антирекорд

Коронавірус в Україні поставив новий антирекорд

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус
Наступна публікація