Дешевий і швидкий: новий вид вітчизняних тестів на COVID-19 почнуть застосовувати впродовж місяця

Дешевий і швидкий: новий вид вітчизняних тестів на COVID-19 почнуть застосовувати впродовж місяця

Фото: Associated Press

У Міністерстві охорони здоров'я кажуть, що вітчизняні системи на фінальній стадії впровадження

Експерти наполягають - епідеміологічна ситуація вийшла з-під контролю. Без жорсткого карантину стан справ могло б виправити своєчасне тестування. Але нині маємо один із найнижчих у Європі показників.

Про те, чому так і про новий вид тестів, які могли б значно розширити можливості лабораторій, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Після участі у хресній ході до Почаївської лаври, Любов Федченко потрапила до лікарні з симптомами коронавірусу. На знімку легень - притаманний ковідній пневмонії ефект матового скла. У доньки, з якою живе в одній квартирі, підтверджений COVID-19. А мамі зробили тест - і він був негативний.

Місяць по тому жінка здала кров на антитіла. Аналіз підтвердив - пані Любов таки перенесла COVID-19. У МОЗі вже офіційно підтвердили - ПЛР-тести у 30 випадках зі ста дають хибний результат.

Олег Попенко став свідком того, як сортують пацієнтів із підозрами на COVID-19. Він потрапив у лікарню без тесту ПЛР. На результат в одній палаті чекали четверо.

"Також у нас в палаті був один із негативним тестом. І він був направлений в палату для тих, хто не з COVID-19. Яким шляхом убезпечити людей, якщо троє в палаті хворі на COVID-19, а четвертий ні? Чи потім він через два тижні не заразився від нас?" - задається питанням чоловік.

Наразі пан Олег в інфекційному відділенні. Відео зв'язком розповідає - сімейний лікар не призначав йому тесту, доки не довелося вже викликати швидку на 10-й день хвороби.

"Коли в мене вже почала підніматися температура, з'явився кашель, я звернувся до сімейної лікарки, яка встановила мені діагноз - трахеїт", - говорить він.

Родину і контактних осіб чоловіка теж на тестування не направили. Але без цього, кажуть експерти, контролювати епідемію неможливо.

"Це замінює карантин. Тестування дає можливість тільки інфікованих людей ізолювати від усіх людей. Саме тому це є основною стратегією в світі для того, щоб уникати введення нових карантинів", - зазначає директор Центру економіки здоров'я Київської школи економіки Павло Ковтонюк.

У МОЗ звітують, що довели рівень тестування до 35 тисяч на добу. Однак експерти звертають увагу не на кількість, а на коефіцієнт виявлення - скільки із сотні протестованих отримали позитивний результат. ВООЗ рекомендує, щоб їх було не більше 5%. Тобто за нинішнього росту захворюваності ми мали б тестувати сто тисяч людей на добу, а не 35. Наразі в країні кожен шостий результат - позитивний. І цей показник постійно падає. Найкраща ситуація в Києві - за рахунок приватних лабораторій і аеропортІв.

"Дуже тривожна тенденція. Це означає, що тестування не справляється з кількістю нових хворих", - зазначає голова робочої групи з математичного моделювання COVID-19 Ігор Бровченко.

Спеціалізовані лабораторії нині головно завантажені аналізами тих, хто вже потрапляє до лікарень. Але зараз винайшли новий вид тестів, доступний будь-якій регіональні лабораторії, яка спроможна робити аналіз крові.

Тести на антиген. Вони виявляють шматки шкарлупки вірусу - його захисної оболонки. І український виробник уже створив такий - дешевий і швидкий.

"Там є кілька варіантів - від півтори до 2-х годин можна робити цю реакцію. На одну людину за вартістю це близько 45 гривень", - розповідає вірусолог Олена Кисельова.

Нові тести: чи виправлять можливості лабораторій епідеміологічну ситуацію в Україні

Нові тести: чи виправлять можливості лабораторій епідеміологічну ситуацію в Україні

Виробник каже, вони вже пройшли державну перевірку. Їхні тести поступаються ПЛР за чутливістю. Але для масового тестування підходять.

"Ми провели спеціальні дослідження в НСЗУ в референс-лабораторії і щоб узагальнити, можу сказати - із 100 позитивних ПЛР-тестів - 90 зразків виявляє наш тест. Ті, яких ми не виявили, вони виділяють досить мало вірусу", - зазначає головний технолог Андрій Горлов.

У світі великі сподівання на антиген-тести. У Міністерстві охорони здоров'я кажуть, що вітчизняні системи на фінальній стадії впровадження. І десь впродовж місяця їх почнуть застосовувати.

Крім того, стало відомо, що для збільшення рівня тестування на коронавірус в Україні, ПЛР-тести робитимуть і в приватних лабораторіях, але за рахунок держави. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація