Ціна, зберігання та замовники: все, що відомо про найбільш очікувані вакцини від коронавірусу

Ціна, зберігання та замовники: все, що відомо про найбільш очікувані вакцини від коронавірусу

В очікуванні щеплення від COVID-19 разом із надією світ охопила стурбованість щодо того, чи зможуть усіх забезпечити вільним доступом до вакцин та якою насправді буде їхня вартість.

Щонайменше дві американські компанії заявили, що їхні вакцини від COVID-19 показують понад 90% ефективності, а фармацевтичний гігант Pfizer Inc вже запустив у чотирьох штатах тестову програму з впровадження розробленого спільно з німецьким BioNTech кандидата. 

Водночас, разом із очікуванням масового щеплення виникли й побоювання щодо рівного розподілу вакцин та вільного доступу до них, логістики, а також вартості. 

Наприклад, міжнародна група допомоги Medecins Sans Frontieres ("Лікарі без кордонів") висловила занепокоєння щодо фармацевтичних компаній, які мають повноваження вирішувати, хто отримуватиме доступ до вакцини, коли і за якою ціною.

Тим часом CNBC більш детально розглянув чотирьох провідних вакцин-кандидатів від нового типу коронавірусу COVID-19.

Moderna

Американська біотехнологічна фірма Moderna заявила в понеділок, що ранні результати випробувань показали ефективність її вакцини-кандидата mRNA-1237 в 94,5%. Дослідники заявили, що результати були кращими, ніж вони могли собі уявити. Однак, вакцина не буде широко доступною ще протягом кількох місяців, можливо, аж до весни. 

Вакцина mRNA-1237 передбачає введення двох ін’єкцій з інтервалом у чотири тижні. Її розробники використовують технологію передачі рибонуклеїнової кислоти або молекули РНК, яка копіює генетичні інструкції з ДНК та, як очікується, може "навчити" імунну систему розпізнавати та знищувати вірус. 

Фото: Associated Press

Як повідомили у Moderna, вакцина-кандидат залишається стабільною за температури від 2 до 7 градусів за Цельсієм до 30 днів, тоді як за температури -20 градусів за Цельсієм вона може зберігатися впродовж шести місяців.

У компанії сподіваються відправити до США до 20 мільйонів доз вакцини вже до кінця цього року, а впродовж 2021 року Moderna планує виготовляти від 500 мільйонів до мільярда доз для усього світу. 

У серпні повідомлялося, що ймовірна вартість цієї вакцини становитиме від 32 до 37 доларів за дозу (близько тисячі гривень).

США вже замовили у компанії 100 мільйонів доз вакцини, Канада - 56 мільйонів доз, Велика Британія придбала 50 мільйонів доз, а Швейцарія закупила 4,5 мільйона доз.

Американська компанія завершує випробування вакцини від коронавірусу

Американська компанія завершує випробування вакцини від коронавірусу

Pfizer та BioNTech

Минулого тижня американський фармацевтичний гігант Pfizer Inc спільно з німецькою компанією BioNTech заявили про проміжне успішне проходження третьої фази випробувань своєї вакцини від коронавірусу. За їхніми даними, вакцина-кандидат показує понад 90% ефективності.

Вона також розробляється із використанням молекули РНК та передбачає введення двох ін’єкцій, але з інтервалом у 21 день. Однак, на відміну від вакцини Moderna, кандидата Pfizer та BioNTech потрібно зберігати при температурів -70 градусів за Цельсієм. Також ця вакцина потребує спеціального обладнання для зберігання та транспортування, що може ускладнити її розподіл у деяких країнах.

Фото: Associated Press

Вакцину можна зберігати в звичайному холодильнику впродовж п’яти днів. Планується, що Pfizer і BioNTech будуть завантажувати вакцини у ящики та щодня транспортуватимуть до найближчих аеропортів приблизно 7,6 мільйона доз.

17 листопада Pfizer Inc оголосив про запуск у чотирьох штатах тестової програми з впровадження розробленої спільно з німецькою компанією BioNTech вакцини-кандидата від COVID-19 для вирішення логістичних питань.

Як повідомляється, компанії братимуть за свою вакцину 20 доларів за дозу, що значно нижче, ніж у Moderna. Pfizer та BioNTech уклали угоди з декількома країнами світу. Європейський Союз замовив найбільше - до 300 мільйонів доз, Японія погодилася закупити 120 мільйонів доз, а США придбали 100 мільйонів доз.

Американська і німецька компанії тестують вакцину від коронавірусу

Американська і німецька компанії тестують вакцину від коронавірусу

AstraZeneca та Oксфордський університет

Британський фармацевтичний гігант AstraZeneca розробляє свою потенційну вакцину від COVID-19 у співпраці з Оксфордським університетом. Дані випробувань на пізніх стадіях планують оприлюднити до кінця цього року.

Наприкінці минулого місяця AstraZeneca заявила, що її вакцина-кандидат викликала подібну імунну відповідь у людей старшого та молодшого віку, а також виявлено, що побічні реакції на вакцину серед літніх людей нижчі. Зазначається, що вакцину зберігають замороженою у великих контейнерах.

Очікується, що коли вакцина наблизиться до затвердження відповідними органами, до флаконів додадуть кінцевий інгредієт, який дозволить зберігати її в холодильнику при звичайній температурі.

Про купівлю вакцини AstraZeneca вже домовилися США та Індія (по 500 мільйонів доз), а також ЄС (400 мільйонів доз) та COVAX (300 мільйонів доз). По щонаймне 100 мільйонів доз планують придбати Велика Британія, Японія, Індонезія, Бразилія та Латинська Америка, за винятком Бразилії.

Ця вакцина також передбачає використання двох ін'єкцій та вартуватиме від 3 до 4 доларів (до 112 гривень). AstraZeneca взяла на себе зобов'язання не отримувати прибуток від вакцини, однак, компанія матиме повноваження підняти ціну в липні 2021 року.

Нагадаємо, що COVAX - це глобальна ініціатива, спрямована на забезпечення доступу до ефективної вакцини від коронавірусу для всіх країн. Проєкт передбачає, що вакцину, в першу чергу, отримають групи ризику, люди з захворюваннями (цукровий діабет, серцево-судинні захворювання), медпрацівники та педагоги.

Світ в очікуванні вакцини проти COVID-19: хто ж буде першим

Світ в очікуванні вакцини проти COVID-19: хто ж буде першим

Johnson & Johnson

Вакцина Johnson & Johnson передбачає введення однієї ін'єкції, виготовленої на основі аденовірусного вектора. У компанії кажуть, якщо результати із застосуванням однієї дози будуть позитивними, це спростить розподіл мільйонів доз, а також надасть їй перевагу над провідними конкурентами, які передбачають дві ін'єкції.

Кандидат J&J вимагає звичайного охолодження для зберігання і може коштувати близько 10 доларів за дозу (близько 280 гривень).

ЄС замовив 200 мільйонів доз цієї вакцини, тоді як ще 100 мільйонів закупили США. Канада погодилася придбати 38 мільйонів доз, а Велика Британія - 30 мільйонів доз.

США мають отримати вакцину від коронавірусу вже до кінця року

США мають отримати вакцину від коронавірусу вже до кінця року

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус
Наступна публікація