Чому треба припинити боятися другої хвилі коронавірусу - The Conversation

Чому треба припинити боятися другої хвилі коронавірусу - The Conversation

Фото: Associated Press

Ідея другої хвилі зображує хворобу як щось неминуче, а людей - безпорадними. Але це не так.

У світі поступово пом'якшують карантин, і люди повертаються до роботи та звичного життя. Але вакцини від нового коронавірусу досі немає, а до колективного імунітету теж далеко. Тому новоздобуту свободу отруює страх: страх перед другою хвилею інфекції

Але сама концепція другої хвилі помилкова і створює небезпечні непорозуміння у часи пандемії, йдеться в матеріалі вірусолога Джеремі Россмана з Кентського університету для The Conversation.

Хибне розуміння сезонності вірусу

На початку пандемії багато експертів обговорювали схожість між новим коронавірусом SARS-CoV-2 і вірусом грипу. Обидва віруси викликають респіраторні інфекції - в основному, в легкій формі. Грип також ставав причиною нещодавніх пандемій. Зважаючи на це є спокуса припустити, що COVID-19 буде поводитися подібно до грипу. Але насправді патогени поводяться по-різному. COVID-19 має набагато вищий рівень смертності порівняно з грипом, частіше викликає важкий перебіг хвороби та госпіталізацію.

Тим часом грип є сезонним вірусом. Щороку випадки захворювання ним починають зростати восени, сягають свого піку зимою і йдуть на спад із наближення літа. Це повторюється щороку. Тому в разі появи нового штаму грипу можна припустити, що перша хвиля інфікування відбудеться протягом зими-весни, а після цього вірус повернеться під час другої хвилі восени-взимку наступного року.

Влітку грип передається менше: причина у поєднання підвищених рівнів вологості та ультрафіолетового випромінювання та поведінки людей, які починають проводити менше часу в закритих приміщеннях близько одне до одного. Деякі з цих факторів можуть також впливати і на COVID-19, але ми не знаємо, наскільки сильно.

Навіть якщо сезонні фактори впливають на передавання нового коронавірусу, його поширення серед населення без імунітету до нього нівелюватиме сезонний вплив. Таким чином, не можна очікувати, що COVID-19 буде поводитися як сезонний вірус і спаде протягом літа, аби повернутися під час другої хвилі восени, пише Россман.

Ще навіть не скінчилася перша хвиля

Окрім сезонності, є й інша причина, з якої ідея другої хвилі помилкова. Така концепція передбачає, що друга хвиля вірусу - щось неминуче та властиве хворобі. Але вона не враховує важливість проведених профілактичних заходів і робить людей безпорадними перед патогеном.

Але світ зараз не між двома хвилями. Щодня у світі фіксують нові випадки. Україна б'є коронавірусні антирекорди. Людство перебуває у постійних "припливах та відпливах", які залежать від запобіжних заходів.

Відмова від обмежень призведе до збільшення випадків хвороби. Це "нова нормальність", доки не з'явиться ефективна вакцина доступна населенню. Доти зменшення поширення хвороби залежить від дій людей - як зараз, так і восени.

Вірусолог пише, що концепція другої хвилі зображує пандемію як силу природи, яка перебуває поза нашим контролем. Але є дані з багатьох країн про те, що потужна система громадської охорони здоров'я (що містить широке охоплення тестуваннями, відстеження контактів, ізоляцію та підтримку здоров'я) в поєднанні з безпечною поведінкою громадськості (прикривання обличчя, дотримання фізичної відстані, миття рук ) дуже ефективні для мінімізації передавання COVID-19.

"Ми не у владі вірусу, ні зараз, ні в майбутньому. Це обнадійлива новина, але вона лягає тягарем відповідальності на всіх нас. Ми повинні продовжувати боротися, але водночас не маємо боятися неминучої другої хвилі", - підсумовує Россман.

Повʼязані теми:

Наступна публікація