Чи треба збивати високу температуру у разі коронавірусу: лікар пояснив нюанси

Чи треба збивати високу температуру у разі коронавірусу: лікар пояснив нюанси

Фото: pixabay.com

Євген Дубровський розказав, скільки днів лихоманка вважається корисною.

Противірусний захист на початку захворювання у разі коронавірусу у частини пацієнтів буває недостатнім, що дозволяє вірусу розмножуватися і проникати у легені.

Збивши лихоманку, ми позбавляємо організм ще одного ланцюга захисту, допомагаючи коронавірусу розмножуватися. І цитокіновий шторм надалі розвинеться саме через величезне числе вірусу, який заблокував ключові ланки протизапальних реакцій, коли вже втрутяться ті імунні клітини, яких краще було б не чіпати.

Про це повідомив лікар-інфекціоніст Київської міської клінічної лікарні №4 Євген Дубровський у Facebook

Лікар пояснив, коли все ж потрібно збивати температуру:

  • По-перше, коли температура досягає критичних значень (39,0 - 40,0) - оскільки це вже небезпечно.
  • По-друге, коли висока температура дуже погано переноситься, особливо у дітей (судоми, блювота і т.п.).
  • Третє - коли лихоманка постійна, тобто тримається протягом багатьох годин і не спадає.
  • Четверте - коли лихоманка тривала: понад 5-6 днів.

"Слід чітко розуміти - тривала лихоманка протягом цілого дня виснажує організм. Більш того, для вироблення захисних білків (HSP70) потрібен перепочинок від гіпертермії хоча б на пару годин. Тоді імунні процеси знову запрацюють на повну силу. Терпіти високу лихоманку годинами - немає сенсу", - наголосив інфекціоніст.

Дубровський також пояснив, скільки днів лихоманка вважається корисною.

"У контексті ГРВІ це стосується лише перших 5-6 днів. Якщо людина продовжує лихоманити далі, потрібна консультація лікаря і певні аналізи для розуміння, що відбувається і в чому причина гіпертермії", - зазначив він.

Лікар наголосив, що у  разі коронавірусу лихоманка може зберігатися тривалий час, до двох тижнів і навіть більше. Такий варіант перебігу хвороби дуже поширений. Але потрібен нагляд за пацієнтом: контроль сатурації і лабораторний контроль. Висока тривала лихоманка - це не нормально, і, швидше за все, буде потрібно медикаментозне втручання і додаткові обстеження.

Дубровський також уточнив, що збивати невисоку лихоманку немає сенсу. Це не впливає на патогенез захворювання. Перші п'ять днів збивати високу температуру постійно - теж неправильно.

"Занепокоєність потрібна у разі злоякісної високої гіпертермії, особливо на тлі супутніх захворювань, які тривають понад п'ять днів", - зазначив він.

Євген Дубровський також надав практичні рекомендації лікування гіпертермії у випадку коронавірусу:

1. У випадку високої лихоманки, вище 38,4 - багато п'ємо, провітрюємо приміщення і збиваємо парацетамолом або ібупрофеном тільки через кілька годин, і то, з метою не знизити до 36,6, а лише на градус-півтора. І потім даємо організму ще пару годин "покачати". Це допоможе імунітету м'яко впоратися з вірусом. Така тактика перші п'ять днів.

2. Якщо лихоманка більше п'яти днів залишається високою (38,0 і вище) - звертаємося до лікаря і робимо необхідні аналізи.

3. Ретельно стежимо за сатурацією - якщо на висоті лихоманки знижується сатурація - це прогностично погано. Але ще підступніше зниження сатурації на низькій температурі. В обох випадках потрібна консультація лікаря і, швидше за все, госпіталізація.

4. Антибіотики не призначаються тільки через наявність лихоманки. Особливо в контексті COVID-19. Тільки лікар має право вирішити, чи потрібні на цих строках, з такою клінічною картиною і з такими аналізами антибіотики. Призначення антибіотиків у перші дні захворювання коронавірусом призводить до погіршення стану. Ніяка "профілактика" і "про всяк випадок" не працює. Перевірено на власному досвіді вже сотнями пацієнтів. Не повторюйте їхніх помилок. Антибіотики може призначати тільки лікар, і лише після доказів приєднання бактеріальної інфекції.

5. Гормони у перші п'ять днів не застосовуються. Це ще гірше, ніж необдуманий прийом жарознижуючих. Вимкнення імунітету завчасно неефективно і прогностично небезпечно.

6. Не забуваємо - на КТ у випадку коронавірусу видно вірусну пневмонію з матовими скельцями, а не бактеріальне запалення. Матове скло - ділянки скупчення гіалуронової кислоти, яка накопичує у собі рідину. Ні про яке бактеріальне запаленні по КТ сказати не виходить. Потрібні УЗД або рентген і аналізи. Тому КТ не робиться як перше дослідження.

Лікар наголосив, що, звичайно ж, кожен конкретний випадок потрібно розглядати окремо. І лікувати пацієнта шаблонними смс-ками, не бачачи і не вникаючи у ситуацію, не можна, оскільки будуть помилки і шкода пацієнту.

"Будьте усі здорові і довіряйте лікарям. Самолікування часто буває не просто неефективним, а й небезпечним", - підсумував він.

 

☣ЧАСТЬ ВТОРАЯ. КОВИД и лихорадка НУЖНО ли сбивать высокую температуру? Когда и как часто? ОТ ТЕОРИИ К ПРАКТИКЕ...

Опубліковано Лікаром Дубровським Неділя, 13 грудня 2020 р.

 

Нагадаємо, провідні лікарі-практики розповіли, як відновитися після коронавірусу, застерегли від небезпечних вправ та попередили про вірогідність панічних атак.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація