Британія найближче у світі до створення вакцини від коронавірусу: коли на неї чекати

Британія найближче у світі до створення вакцини від коронавірусу: коли на неї чекати

У Великій Британії почали тестування вакцини на людях, однак визнають, що масове виробництво розпочнеться не скоро.

Коронавірус продовжує поширюватися світом з великою швидкістю. Саме через це вчені з різних країн розпочали перегони у пошуку вакцини, яка зможе звільнити планету від недуги. Терміни її виготовлення вчені не поспішають прогнозувати, однак найближе до результату підібралися у Великій Британії. The Telegraph розповів, наскільки близько науковці до винайдення довгоочікуваного препарату.

У Великій Британії 23 квітня потенційну вакцину проти коронавірусу, що розробляється в Оксфордському університеті, почали випробувати на людях. Міністр охорони здоров'я країни Метт Генкок сказав, що “кидає всі сили” країни для її створення.

Генкок пообіцяв виділити 20 мільйонів фунтів стерлінгів на фінансування оксфордського проєкту і 22,5 мільйона фунтів стерлінгів на клінічні випробування іншого прототипу в Імперському коледжі Лондона.

“Велика Британія перебуває попереду всього світу у вирішенні цього питання, - сказав він. - Ми вклали більше грошей, ніж будь-яка інша країна, в пошук вакцини, і, незважаючи на всі зусилля в усьому світі, дві з провідних розробок вакцин відбуваються тут - в Оксфорді і Імперіалі”.

Випробування на людях у Британії

Робота над вакциною, розробленою клінічними групами в Оксфордському університеті та Інституті вакцин в Оксфордському університеті, почалася в січні.

Зараз в Оксфорді і Саутгемптоні планується провести дослідження за участю до 510 здорових добровольців у віці від 18 до 55 років, і, ймовірно, будуть додані ще три групи.

Окрім британців, дослідження на людях проводять ще США і  Китай. Професор Ендрю Поллард, головний дослідник дослідження і професор Оксфордського університету, сказав, що вони працюють із вченими всього світу над пошуком вакцини проти Covid-19.

“Існує дуже хороша коаліція розробників, яку координує ВООЗ, які регулярно збираються разом для оцінки прогресу”, - сказав він.

Професор Поллард додав, що “мільйони доз” можуть бути готові до осені, якщо “в цьому складному процесі клінічних випробувань нічого не трапиться поганого”.

“Але щоб досягти великих масштабів, потрібні величезні технічні зусилля, і я думаю, що це навряд чи станеться до кінця цього року”, - попередив він.

Фото: ТСН.ua

Тільки-но вакцина буде готова для використання у Британії, за словами Полларда, уряд ухвалить рішення про те, які групи отримають її першими. Але, він додав, що насамперед це будуть групи ризику, зокрема літні люди

Тим часом дослідники з Імперіала розробили зразок препарату, який  у разі ін'єкції доставить генетичні інструкції м'язових клітин для створення білка з SARS-CoV-2. Це повинно викликати імунну відповідь і створити імунітет до вірусу.

Команда, очолювана професором Робіном Шаттоком з відділу інфекційних захворювань, від початку лютого тестує препарат на тваринах.

Очікується, що клінічні випробування почнуться в червні, і команда буде шукати для тестування вакцини здорових дорослих людей. За словами дослідників, результати можуть бути отримані вже у вересні. Але набір добровольців ще не відкрили

Професор Поллард вважає, що заходи для стримування поширення Covid-19 можуть перешкодити процесу розробки вакцини, оскільки обмежене число випадків в здатне уповільнити швидкість, з якою вакцина може бути протестована.

Поряд з розробкою вакцин лікарі пробують використовувати ліки від вірусів, таких як Ебола, малярія та ВІЛ. Перші результати позитивні, але до тих пір, поки не будуть завершені повні клінічні випробування, лікарі не можуть бути впевнені, що ліки ефективні.

Також повідомлялося, що GSK і Sanofi об'єдналися для розробки препарату проти коронавірусу і планують розробити вакцину для тестування до кінця 2020 року.

Протистояти вірусу: британські вчені почали тестувати вакцину від недуги

Протистояти вірусу: британські вчені почали тестувати вакцину від недуги

Скільки часу потрібно для розробки вакцини

Одним з найважливіших досліджень у сфері розробки вакцин є створення організації під назвою “Коаліція за інновації в галузі забезпечення готовності до епідемій” (CEPI), створеної у відповідь на відсутність наукового прогресу, коли Ебола атакувала Західну Африку у 2014-2016 роках.

Місія CEPI - швидко реагувати на епідемії, надаючи дослідникам гроші на розробку вакцин.

CEPI вже розробляє щонайменше вісім потенційних вакцин для Covid-19 і в січні оголосила, що вакцина для Covid-19 буде готова для тестування до кінця травня.  Дослідники впевнені, що протягом 18 місяців у них буде готова хоча б одна вакцина. 

Головний науковий консультант Патрік Валланс радить не поспішати з прогнозами: “Всі нові вакцини, які з'являються в розробці, - це тривалі випробування. Тільки деякі з них в кінцевому підсумку будуть успішними. Весь процес буде досить тривалим".

Чому так довго

Найбільшою перешкодою для розробки вакцин є їхнє масове виробництво і поширення у великих масштабах. Для цього за оцінками CEPI, необхідно ще як мінімум 2 мільярди доларів. Велика Британія вже надала CEPI допомогу в розмірі 250 мільйонів фунтів стерлінгів.

Експерти в галузі охорони здоров'я попереджають, що вірус може мати “кілька хвиль”  і є побоювання, що деякі вакцини можуть не діяти після мутації коронавірусу. Але професор Поллард сказав, що такі мутації не є неочікуваними.

Він додав: “Досі не з'явилися такі віруси, які не можуть бути подолані типами імунних реакцій, які будуть генеруватися під час розробки вакцин”.

Нагадаємо, спалах нового коронавірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн.

Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву коронавірусній хворобі з Китаю - COVID-19. У самому Китаї її раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає - пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса. Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

Приєднуйтеся до ТСН.ua у Telegram!

Повʼязані теми:

Наступна публікація