Безпечне прощання: як правильно ховати померлих від коронавірусу та на що скаржаться паталогоанатоми

Безпечне прощання: як правильно ховати померлих від коронавірусу та на що скаржаться паталогоанатоми

Фото: Associated Press

В Україні похорони жертв коронавірусу викликали чималий переполох.

Рекомендації щодо поховання інфікованих новим типом коронавірусу Міністерство охорони здоров’я України оприлюднило лише 8 квітня, хоча сам документ підписаний ще 27 березня.

Доки чиновники зволікали - похорони жертв коронавірусу викликали чималий переполох серед їхніх земляків. Про те, як ховати померлих від ускладнень COVID-19, йдеться в сюжеті ТСН. 19:30.

Сестра померлої на Прикарпатті породіллі згадує, як важко було знайти людей для поховальної церемонії. Поховання знімала на камеру, стоячи на відстані близько десяти метрів: "Брат ховає сам свою старшу сестру. Ось шофер одягнений, ось з КЖРЕПу одна людина".

Такі історії у мережі з’являються все частіше. Українці розповідають то про те, як ніхто не погоджується викопати яму, то про те, що тіло померлого виносять з лікарні просто у мішку. Відомі й випадки, коли водії відмовлялися довезти небіжчика до цвинтаря. Найбільша проблема - знайти людей, які допоможуть рідним опустити тіло померлого у могилу.

Так, першу жертву COVID-19 на Житомирщині ховала місцева влада. Тіло продезінфікували та поклали в поліетиленовий мішок. Усі родичі в цей час були на карантині. Це було 13 березня. МОЗ же оприлюднило рекомендації щодо поводження із тілами померлих від коронавірусу лише зараз.

Отож, контактувати безпосередньо із тілом потрібно в захисному одязі, респіраторі, рукавицях та окулярах. Тіло мають обробити дезінфекційним засобом й вкласти до герметичного мішка. Ховати небіжчика можна лише у щільно закритій труні, а на похоронної церемонії можуть бути присутніми щонайбільше - десять людей.

Під час церемонії вкрай важливо дотримуватися елементарних правил, кажуть лікарі. Одягати маски, тримати дистанцію, не торкатися обличчя, відмовитися від рукостискань - тут уже боятися треба живих. Адже після смерті, коли людина перестає дихати, з її легень більше не виділяється мокротиння, наповнене вірусами. Мікроорганізми, законсервовані всередині тіла, згодом гинуть.

"Тіло людини, загиблої від коронавірусної інфекції, не виділяє мікроорганізми будь-які у навколишнє середовище. Мікроорганізм не може проникнути крізь шкіру. І основний спосіб виділення з організму - це вивільнення з дихальних шляхів", - пояснює лікар Центру громадського здоров'я Данило Бріндак.

Безпечне прощання: МОЗ опублікувало рекомендації щодо поховання недужих на коронавірус

Безпечне прощання: МОЗ опублікувало рекомендації щодо поховання недужих на коронавірус

А от паталогоанатоми досі чекають на роз’яснення. За інформацією ТСН, нині розтини померлих з діагнозом чи підозрою на COVID-19 не роблять. Дезінфекцію ж тіл проводять у лікарні, аби не розносити вірус дорогою до моргу.

"Бувають люди, котрі помирають до доби. Не встигають зібрати усі аналізи. Буває дуже мало часу. Тому ми до кожного тіла підходимо як до потенційно небезпечного", - каже завідувачка паталогоанатомічного відділення Євгенія Березовська. 

У деяких регіонах для поховання хворих на коронавірус виділяють окремі місця на цвинтарі. Але це не обов’язково.

"Там, де ховають усіх людей, але дотримуються цих запобіжних заходів, в принципі, немає необхідності навіть виділяти окремі сектори", - додає керівниця департаменту комунального обслуговування Міністерства регіонального розвитку Ольга Божко.

У країнах, де смертність стає масовою, приймають рішення про кремацію тіл померлих. Світ облетіли кадри, на яких місцеві чиновники прощаються із жертвами коронавірусу біля крематорію в Італії. Італійці показали - навіть за таких надзвичайних умов можна знайти спосіб ховати своїх земляків гідно.

Кореспондентка ТСН Оксана Муляр.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація