Без роботи: що роблять підприємці під час карантину та чи може Україна підтримати їх фінансово

Україні потрібна велика антикризова програма.

Без роботи: що роблять підприємці під час карантину та чи може Україна підтримати їх фінансово

© УНІАН

Малий і середній бізнес - це 7 мільйонів людей, які нині не мають доходу. Ще місяць і ці люди, які до карантину були не лише самодостатні, а й забезпечували себе та багатьох інших, залишаться без роботи.

Поки що ж підприємці, особливо ті, чию діяльність заборонено повністю, намагаються знайти спільну мову з орендарями, відправляють людей у безстрокові відпустки або й звільняють, йдеться в сюжеті ТСН. 19:30.

Директор одного зі столичних квіткових центрів Артем Колесніков розповідає: до карантину головним заробітком були авторські букети, середня ціна яких складала тисячу гривень. Тепер ж віддають за символічну плату, оскільки невдовзі п'ятирічний бізнес закриється на невизначений термін.

"Оцей букетик коштував 1500, зараз продаємо за 300 гривень. Це збитки, звичайно, у нас є витрати, які треба щомісяця нести - і оренда, і персонал. Це виклик", - ділиться Колесніков.

Із подібними наслідками карантину стикнулася й маленька пекарня Софії Теребової. Тут готували десерти для невеличких кав'ярень.
 

"Просто в один день закрили всі кав'ярні і ми залишились взагалі без роботи. Тобто, якісь мали плани, десь якісь кредитні зобов'язання, зарплати - просто все зупинилося", - розповідає жінка й додає, спершу було лячно, а допоміг закордонний флешмоб "карантин-кейк". Це коли пекарні готують на замовлення виключно від приватних осіб, й доставляють персонально додому. Пані Софія теж вирішила приєднатися.

Проте більшість, а саме 58% підприємців, вважають, що карантин діє на їхній бізнес згубно. Такі дані оприлюднили у "Центрі прикладних досліджень" та "Центрі розвитку міст". Вони опитали понад 900 столичних підприємців як малого, так і великого бізнесу. Третина зупинила свою діяльність взагалі, ще стільки ж відправили співробітників у неоплачувану відпустку. А 4% роботодавців свій персонал звільнили.

Андрій Остапчук - власник мережі барбершопів. Він з тих підприємців, які своїх працівників не звільнили, однак чоловік був змушений відправити їх у бестрокову відпустку.

"Усі майстри зараз пороз'їжджалися по своїх містах. Деякі пішли працювати на доставку їжі, деякі працюють на балконах (обслуговують клієнтів вдома - ред.)", - каже Андрій й додає, що тепер залишився "сам на сам" з орендарями. На поступки, зазначає, йдуть не всі.

"Коли прийняли карантин, я знав, що це не до 3 квітня і не до 24, а реально до літа буде. Не тільки барбершопи і ресторани, усі - після завершення карантину відсотків 50-60 малого бізнесу закриється, іншим потрібно буде ще півроку, якщо не рік, аби встати на ноги", - впевнений підприємець.

Проте навіть у цих умовах підприємці рук не опускають й намагаються підтримувати не лише один одного, а й лікарні. У квітковому центрі, наприклад, виручені з останнього товару кошти, а це понад 100 тисяч гривень, до збору яких долучилася і ТСН, передали в інфекційні відділення.

Кореспондент ТСН Сергій Моргун.

Наступна публікація

Я дозволяю TSN.UA використовувати файли cookie