Реальної картини ми не бачимо, бо не тестуємо контактних осіб.
Тиждень приніс Україні сумні антирекорди захворюваності коронавірусною хворобою COVID-19: майже 6,5 тисяч нових випадків за добу і найбільша за добу кількість смертей. Але найбільше вражає прогноз смертей від дослідників Київської школи економіки. Але в жодному регіоні, як твердять експерти, поширення вірусу влада вже не контролює.
Уряд розуміє, що наблизився вже й сезонний грип. І вже від понеділка міняє межі "червоної" і "помаранчевої" зон. Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.
Хворих на COVID-19 більшає, а місць в лікарнях – обмаль.
Кисень на вагу золота
Волонтери збирають кошти на кисневі концентратори і віддають їх тим, хто через коронавірус не може обійтися без додаткового кисню.
В інфекційному відділенні клінічної лікарні Києва всі пацієнти потребують кисню.
"Всі, майже всі киснево залежні. Такого на початку не було", - каже завідувачка першим інфекційним відділенням клінічної лікарні Світлана Гук.
Там влітку зробили кисневу розводку, але так пощастило не всім. Сумщина – одна з критичних областей, де стрімко зростає кількість хворих і так само стрімко заповнюються лікарняні ліжка. Але ліжко саме по собі – це нічого. Воно цінне тільки коли до нього підведений кисень. Від наступного тижня у Сумах мають розгорнути ще 80 ліжок. І закінчити ремонт із встановленням кисневої розводки.
Очільник міністерства охорони здоров'я Максим Степанов киває на розвалену медичну систему упродовж останніх 30 років. І звітує про збільшення кисневих точок: "Ми перерахували 572 мільйони гривень на області згідно їхнього замовлення, те, що їм потрібно для збільшення безпосередньо точок для підведення кисню. П'ятнадцять тисяч 11 – це кількість ліжок з підведеним киснем".
Маємо 15 тисяч ліжок із киснем із 37 тисяч ліжок для пацієнтів з COVID-19.
Чи існує long COVID?
У Великій Британії вигадали нову назву long COVID – довготривалий COVID. Близько 60 тисяч британців звернулися до медиків із утрудненим диханням, виснаженістю та з проблемами серця, нирок та печінки. Це спостерігають і українські лікарі.
"Ураження печінки під час COVID-19 буває досить часто. Підскакують такі показники як ЛТ, АСТ, такі показники крові печінкові, як під час гепатитів. Це не потребує особливого лікування, воно проходить. Але якщо на цю роздратовану вірусом печінку дають непотрібні антибіотики, то просто сльози котяться. Це ускладнення буде", - пояснює завідувачка першим інфекційним відділенням клінічної лікарні Світлана Гук.
Ще одне поширене ускладнення – загустішання крові і утворення тромбів. А ще фіброз легенів - ущільнення легеневої тканини, яке не дозволяє в майбутньому проходити кисню, а вуглекислому газу - виходити.
У хвості пандемії
Реальної картини ми не бачимо, бо не тестуємо контактних осіб. А це означає – плетемося у хвості пандемії.
"Можна очікувати, що українці будуть дальше продовжувати порушувати ці вимоги без особливих наслідків, і ситуація може стати загалом некерованою. Вона і вже зараз не контролюється дуже сильно", - каже інфекціоніст, ексгендиректор Центру громадського здоров'я Володимир Курпіта.
Від понеділка, 19 жовтня, починають діяти оновлені карантинні зони. У "червоній" тепер: Харків, Суми, Полтава і Чернігів. На заході – Чернівці, Рівне, Тернопіль, Хмельницький та Івано-Франківськ. Столиця – у "помаранчевій" зоні. У Полтаві зачинять школи, кінотеатри, установи соцзахисту. А от ресторани і ТРЦ, а також транспорт працюватимуть. Хоча за правилами, у "червоній" зоні мають зачинити заклади освіти, ТРЦ, кафе і ресторани. А громадський транспорт - зупинитися.